Ana Sayfa / Güzellik / Yağlı Cilt Nedir, Nasıl Tedavi Edilir?

Yağlı Cilt Nedir, Nasıl Tedavi Edilir?

Yağlı cilt, üzerine titizlikle eğilmesi gerekilen bir cilt problemidir. Doğru yöntemlerle tedavi edilmezse ciltte çeşitli kalıcı hasarlara yol açabilmektedir. Yağlı ciltler genellikle parlak görünüme sahiptir. Yağlı ciltler, sivilce oluşumuna eğilimli ciltler kategorisinde incelenmektedir. Bu cilt tipine sahip kişiler zaman kaybetmeden gerekli önlemleri almaz ise yağlı cilt tipi kendileri için beraberinde çeşitli cilt problemlerine sebebiyet verecektir. Bu nedenle yağlı ciltlerin tedavisi kişilerin üzerine önemle eğilmesi gereken bir konu olarak karşımıza çıkmaktadır. Yağlı ciltler için gerekli önlemler alındığı takdirde kişi sağlıklı ve problemsiz bir cilde sahip olacaktır.

Yağlı Cilt Tipinin Getireceği Olası Problemler

Yağlı cilt tipine sahip bir bireyde özellikle yüzün t noktasında yağlanmaya bağlı sivilce ve siyah nokta oluşumu oldukça yoğun bir şekilde görülmektedir. Yağlı cilt tipine sahip kişilerin en çok şikayet ettikleri durumların başında bu sivilce ve siyah nokta oluşumu gelmektedir. Yine yağlı cilt tipi cildin genellikle geniş gözenekli bir oluşum göstermesine neden olur. Yağlı cilt tipinin iyi tanınması ve olası oluşturabileceği problemlere karşı önlem alınması ile yağlı ciltler kontrol altına alınabilmektedirler. Böylece kişi nem dengesi sağlanmış, sivilce ve siyah nokta gibi problemlerden arınmış, parlama problemi göstermeyen cildinin keyfini çıkaracaktır.

Neden Doğal Uygulamalar?

Sadece yağlı cilt tipine sahip ciltler için değil, tüm ciltler için doğal uygulamalar özellikle ön plana çıkmaktadır. Kimyasal cilt ürünleri içeriklerinin kişide ne gibi yan etkilere sebep vereceği belirli olmadığından aslında kullanılmasından kaçınılması gereken uygulamalar olarak karşımıza çıkmaktadırlar. Kişinin hazinesi sayılabilecek kadar önemli olan cilde özen gösterilmesi ve bu nedenle de kimyasal içeriklere sahip ürünlerin kullanımından kaçınılması gerekmektedir. Aksi takdirde bu kimyasal ürünler cilt üzerinde geri dönüşü mümkün olmayan kalıcı hasarlar bırakabilmektedir.

Daha sonra kişiler ciltlerini tedavi ettirebilmek için hem maddi hem manevi olarak oldukça çaba göstermek durumunda kalmaktadır. Bu nedenle bireyin cilde uygulanacak ürünler hususunda oldukça dikkatli adımlar atması cilt sağlığı açısından oldukça önem arz etmektedir. Hatta ciltte ortaya çıkacak problemler kişinin ruh sağlığını ve toplum içi davranışlarını etkileyebileceğinden bu hususta oldukça önemli adımlar atılması gerekmektedir.

Doğal Maskelerin Önemi

Yağlı ciltler için birçok kimyasal maske piyasada kullanıcılara sunulmaktadır. Bazıları iyi sonuç verebilmekle beraber kişiler için kullanım esnasında çeşitli yan etkilere sebebiyet verebilmesi nedeniyle uzmanlar tarafından aslında pek de tavsiye edilmemektedirler. Bu nedenle verdiği mucize sonuçlar ve doğal malzemelerden oluşması sebebiyle yağlı cilt problemine sahip kişiler doğal maske tariflerine rağbet göstermektedirler. Doğal maskeler içeriklerindeki tamamen doğal ürünlerden oluşmaları, kolay uygulanabilirliği ve yan etki göstermemesi dolayısıyla yağlı cilt tedavisinde olmazsa olmaz uygulamalar arasında yerini almaktadır.

Yağlı Cilt Doğal Uygulama Öncesi Hazırlık

Yağlı ciltlere doğal maske uygulaması gerçekleştirmeden önce gözeneklerin iyice temizlendiğinden emin olmak gerekmektedir. Bu nedenle kişinin dilek ve isteğine bağlı olarak içine çeşitli doğal bitkiler(örneğin gül yaprakları, ada çayı yaprakları, papatya) ekleyeceği kaynar suyu genişçe bir ağzı açık kap içerisine koyup bu kaba başını eğerek üzerine havlu kapatıp yaklaşık on dakika kadar beklemesi gerekmektedir. Bu süreçte iyice açılan ve gün içinde toz ve kir dolan gözenekler temizlenerek doğal maske uygulamasına hazır hale gelecektir. Temizlenmiş bir cilt için buhar banyosu oldukça önemli bir adımdır.

Yağlı Ciltler İçin Doğal Maske Uygulamaları

Buhar banyosundan sonra iyice temizlenmiş ve açılmış olan gözenekler hazırlanacak olan salatalık maskesi ile rahatlatılıp temizlenerek nem dengesi sağlanabilir. Bunun için bir orta boy salatalık dilim dilim kesilerek yüzün özellikle yağlı bölgeleri öncelikli olmak üzere kişinin yüzüne yerleştirilir. Yaklaşık on dakika beklenerek salatalıktaki yararlı vitamin ve minerallerin cilde nüfuz etmesine izin verilir. Daha sonra cilt bol soğuk suda yıkanarak temizlenmiş ve arınmış gözeneklerin sıkılaşmasına yardımcı olunur. Salatalık maskesi yağlı cilt tipi için oldukça iyi bir uygulama olarak karşımıza çıkmaktadır.

Yine yağlı cilt tiplerinin tedavisinde elma oldukça sık kullanılan bir doğal ürün olarak karşımıza çıkmaktadır. Elmanın içeriğindeki vitamin ve mineraller ciltteki yağ dengesini sağlamakta oldukça etkili olduğundan yağlı cilt tipini doğal yollarla tedavi etmekte elma sıklıkla kullanılmaktadır. Yine yapılacak buhar banyosunun ardından bir adet elma kabukları soyulup blenderden geçirildikten sonra bir tatlı kaşığı bal ile karıştırılarak cilde uygulandıktan sonra bu maske on dakika kadar ciltte bekletilir ve ılık su yardımı ile cilt maskeden arındırılır. Daha sonra cilt soğuk su ile güzelce yıkanarak doğal maske uygulaması tamamlanmış olur.

Ev Yapımı Cilt Maskeleri

Evde uygulanacak cilt maskeleri cilde oldukça fayda gösterecektir. İçeriklerindeki doğal ürünler cildin problemlerine cevap vererek sağlıklı bir cilt oluşumuna yola açacaktır. Yağlı ciltlerin yağ dengesinin sağlanmasında ve tedavisinde sıkça kullanılan bir ürün olarak yoğurt özellikle bu uygulamalarda sıklıkla karşımıza çıkmaktadır. Yoğurt içerikli yağ önleyici cilt maskelerinden birine örnek vermemiz gerekirse:

Malzemeler:

  • Bir yemek kaşığı yoğurt
  • Bir tatlı kaşığı kadar zeytinyağı
  • İki üç damla kadar bitkisel yağ (aloa vera, okaliptüs veya lavanta yağı tercih edilebilir.)
  • Bir yemek kaşığı kadar kil

Tüm bu malzemeler derin bir kapta hamur kıvamına gelinceye kadar iyice karıştırılır. Daha sonra cilde ince bir tabaka halinde uygulanır. Yaklaşık on-on beş dakika kadar bekletildikten sonra bol su ile cilt maskeden arındırılır ve doğal maske uygulaması tamamlanmış olur.

Yağlı Ciltler İçin Ne Yapmalı?

Yağlı cilt tedavilerinde uygulanabilecek sayısız doğal maske uygulamaları mevcuttur. Bu uygulamalar da oldukça iyi sonuçlar verebilmektedir. Fakat kişinin cildi eğer ileri düzeyde bir bozukluk gösteriyorsa doğal uygulamaların yanında bu hususta doktora danışmasında da oldukça fayda vardır. Doğa bize kaynaklarıyla problemlerin çözümünü sunar fakat ileri derecede problemli ciltler için uygulamaların doktor kontrolünde gerçekleşmesi kişinin cilt sağlığı için oldukça önemlidir. Böylece kişinin doğal olmayan cilt eğilimi doktor tarafından kontrole alınacak, büyük oranda hasardan kurtulmuş cilt ise doğal tedaviler uygulamaya elverişli hale gelecektir.

Yağlı Ciltler İçin Çeşitli Öneriler

Yağlı cilde sahip kişiler cilt temizliği konusunda oldukça hassas davranmalıdır. Örneğin makyajdan arındırılmamış bir ciltle uyumak kişinin çeşitli cilt problemleri yaşamasına ve cildinin yağlanmasının hızlanmasına neden olacaktır. Bu nedenle cilt temizliği olmazsa olmazlardan olarak karşımıza çıkmaktadır. Bunun gibi yağlı cilde sahip kişiler cilt sağlıkları için beslenmelerine de dikkat etmelidirler. Kızartma, abur cubur ve aşırı yağlı yiyecekler gibi cilt sağlıklarını olumsuz yönde etkileyecek yiyeceklerden uzak durarak cilt dengelerinin sağlanmasına olumlu yönde etkide bulunabilirler.

Daha önce de bahsettiğimiz gibi gözenek temizliği de bu hususta oldukça önem arz etmektedir. Bu nedenle cildinde yağlanma problemi olan bireyler uyumadan önce gözenek temizliğine önemle eğilmelidir. Aksi takdirde sabah uyandıklarında sivilce ve siyah nokta gibi kötü sürprizlerle karşılaşmaları işten bile değildir. Bu nedenle kişiler bu konuda gereken önlemleri alarak ciltlerine özen göstermelidirler. Böylece doğal ürünler yardımıyla yağlı ciltler dengelenmiş ve sağlıklı ciltlere dönüşeceklerdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir