Ana Sayfa / Güzellik / Vulvovajinit Vajinal Akıntı Belirtileri Nelerdir?

Vulvovajinit Vajinal Akıntı Belirtileri Nelerdir?

Vulvovajinit vajinal akıntı ve iltihaplanma enfeksiyonuve her yaştaki kadınlarda görülür. Vulvovajinit vajinal akıntı belirtileri kokulu bir akıntı olmasıdır. Vulvovajinit vajinal akıntı ergenlikte kızlarda çok rastlanan ve kadınların en çok görülen bir hastalıktır. Vulvovajinit vajinal akıntı belirtileri kadınlarda cinsel ilişkide ağrı ve vajinada kaşıntı olur. Vulvovajinit vajinal akıntı çocuklarda dahi en çok görülen sıkıntılı bir hastalıktır.

Çocukları bu hastalık fiziki ve psikolojik olarak çok etkilemektedir. Ergenlik öncesi çocuklarda vajina anüse çok yakın olduğu için çok hassastır çocukların vajina bölgesi gelişmediği için korumasızdır.

Vulvovajinit Vajinal Akıntının Nedenleri?

Vulvovajinit vajinal akıntı belirtileri olan akıntı, ağrı ve kaşıntı bunlara neden olan birçok neden vardır. Vulvovajinit vajinal akıntının çocuklarda görülmesi nedenlerinde biri çocukların bakterili elleri ile vajinaya dokunması riski artırmaktadır. Kadınların iç çamaşırı pamuklu olmaması ve sıkı kıyafetler giyinmesi vajinanın hava almasını önler ve bakterilerin üremesine ve çoğalmasına neden olmaktadır. Fazla kilolu olmakta Vulvovajinit vajinal akıntı hastalığın nedenleridir.

Yabancı cisim ve cinsel istismarda bu hastalığın nedenleri arasındadır. Vulvovajinit vajinal akıntı hastalığına neden olan bir durum üst solunum enfeksiyonu ve başka yerdeki enfeksiyon kan yoluyla da vajinaya bulaşır. Çoklu ilişkilerde cinsel ilişki ile de bu hastalık görülür. Kadınların doğum kontrol hapı kullanması da bu hastalığın nedenlerindir. Bazen kadınlarda ve çocukların antibiyotik kullanması Vulvovajinit vajinal akıntıya neden olur. Kadınların vajinal temizliğine doğru yapmaması bu hastalığa neden olur.

Vulvovajinit Önlemek İçin Neler Yapılır?

Vulvovajinit vajina akıntıbelirtileri kadınların en çok araştırdıkları ve bu hastalığa yakalanmamak için neler yapılmalı en çok araştırılan konulardan birisidir. Cinsel ilişkide prezervatif kullanmalıdır. İç çamaşırı pamuklu kumaştan olmalı ve çok kıyafetler giyilmemelidir.

Genital bölge temizliği çok önemlidir ve çocukları da bu konuda bilgilendirmek gerekir. İç çamaşırını ve genital bölge temizlik ürünlerini başkaları ile paylaşmamak gerekir. Yüzmek istediğinizde havuzlardaki suyun klorlu olmamasına dikkat etmelisiniz. Uzun süreli antibiyotik kullanıma da Vulvovajinit vajinal akıntı hastalığına beden olur bu yüzden antibiyotik zorunlu olmadığı sürece kullanılmamalıdır.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir