Ana Sayfa / Güzellik / Umca Damla

Umca Damla

Umca damla ve şurup, ana vatanı Güney Afrika olan bir bitkinin özlerinden elde edilen, bağışıklık sistemine destek olmak ve vücut direncini arttırmak amacıyla kullanılan bitkisel temelli bir takviye ilaçtır. Özellikle içeriğindeki “Sidoid” adı verilen bir Güney Afrika sardunyası sayesinde üst solunum yolu enfeksiyonlarına karşı çok etkilidir. Sidoid geçmiş yıllardan beri Güney Afrika’da geleneksel tıpta kullanılan temek bitkilerden bir tanesidir. Umca solüsyon özellikle sinüzit, anjin, bronşit, farenjit gibi rahatsızlıklarda ciddi şekilde faydalı etkiler gösterdiği gözlemlenmiştir.

Sidoid adı verilen Afrika sardunyası özellikle Güney Afrika’nın sahil şeridinde yetişmekte olan otsu ve çiçekli bir bitkidir. Geleneksel tıp yöntemlerinde bu bitkinin çiçekleri ve gövdesinden ziyade kökleri kullanılmaktadır. İnsanlar üzerinde yapılan klinik deneyler sonucunda etkisi tıbben kanıtlanmış ve kimyasal ilaçlara alternatif olarak umca damla şeklinde piyasaya çıkmıştır.

Umca Damla Nedir

Yapılan klinik araştırmalar sonucunda umca özütünün stafilokok ve streptokok başta olmak üzere bir çok bakteriye karşı antibakteriyel etki gösterdiği gözlemlenmiştir. Antibakteriyel özelliğinin yanında bağışıklık sistemini destekleyen, vücut direncini arttıran etkiye sahiptir. Balgam söktürücü olarak da kullanılabilmektedir. Bu gibi faydaları sayesinde akut veya kronik üst solunum yolları enfeksiyonları için ilk tercih edilen tedavi yöntemlerinden biri halini almıştır. Umca damla ve şurup boğaz ağrısı, öksürük, üst solunum yolu enfeksiyonları, halsizlik, kırgınlık, balgamlı öksürük, kuru öksürük, yüksek ateş gibi problemlerde hızlı bir şekilde iyileşmeye yardımcı olmaktadır.

Umca Damla İçeriği

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi içerisindeki etkin madde Pelargonium Sidoides adı verilen bir Afrika sardunyasının kökünden çıkarılan özüttür. Bu öze ek olarak içerisinde az miktarda etanolde içermektedir. Etanol, besinlerin fermente olması ile ortaya çıkan bir çeşit alkoldür. İçerisinde az miktarda bulunmaktadır. Ayrıca umca damla içerisinde gliserol adı verilen hayvan ve bitki kaynaklı besinlerde bulunmayan bir madde içermektedir. İçerisindeki maddeler nedeniyle 2 yaşını doldurmamış bebeklerin kullanması önerilmemekte. Fakat sonrasındaki yaş gruplarındaki çocuklar için gün içerisinde 3 defa 10 damla olarak kullanılabildiği söylenmektedir. Ağır karaciğer, böbrek hastalığı olan ve kan pıhtılaşma problemi yaşayan kişilerin kullanmaması gerekmektedir. Kullanmadan önce kesinlikle doktora danışılmalıdır.

Umca Damla Ne İçin Kullanılır

Özellikle üst solunum yolu enfeksiyonu olan kişilere doktorlar ve eczacılar tarafından önerilmektedir. Hastalığa yakalanan kişi, hastalığı süresince düzenli kullandığı zaman hastalığa bağlı rahatsızlıklar azalır. Virüs ve bakterilere karşı vücudun direncini arttırarak iyileşmeyi hızlandırırken olası bir hastalığı da önler.

Özellikle kış ayları içerisinde hasta olunmasa bile düzenli kullanılırsa vücut direncini arttırır ve hastalıklara karşı vücudu korur. Özellikle kalabalık yerlerde çalışan yetişkinlerin ve okul çağındaki çocukların olası bir salgın hastalıktan korunmasını sağlar.

Umca Damla Faydaları

Bu damla genellikle enfeksiyonlara karşı kullanılan takviye bir ilaçtır. Özellikle grip, soğuk algınlığı, üst solunum yolu enfeksiyonu, boğaz ağrısı, kronik enfeksiyonlar gibi hastalıklarda kullanılmaktadır.

Grip

Grip virüslerin neden olduğu bir hastalıktır. Çok bulaşıcı olan bu hastalıktan korunmak veya yakalandığınız gribin iyileşme sürecini hızlandırmak adına umca damla kullanabilirsiniz. Hastaya yakalandığınız zaman kullanmaya başlarsanız iyileşmeyi hızlandırırken hastalık kaynaklı ortaya çıkan semptomlarda da azalma gözlemlenir. Vücut direncinizi ve bağışıklık sisteminizi de destekleyeceğinden dolayı olası başka virüs hastalıklarında vücudunuzu koruyacaktır.

Soğuk Algınlığı

Soğuk algınlığı nedeniyle ortaya çıkan hastalıklarda iyileşme sürecini hızlandırmaktadır.

Sinüzit

Umca sinüzit için de etkili bir ilaçtır. Özellikle tedavisinde ve hastalığın ortaya çıkmasının engellenmesinde büyük önem sahibidir.

Öksürük ve Boğaz Enfeksiyonu

İlaç balgamlı öksürükler için balgam söktürücü etkisi göstermektedir. Bu sayede boğazınızı rahatlatmakta ve yumuşatmaktadır. Kuru öksürüklerde ise öksürük kesici etkisi vardır. Ayrıca boğaz enfeksiyonlarında ortaya çıkan iltihap, kızarıklık ve ağrılara karşıda çok iyi bir çözümdür.

Umca Damla Nasıl Kullanılır

Doktor tavsiyesi olmadan kullanılmamalıdır. Olası alerjik etkilerde kullanımı bırakarak doktorunuza başvurmalısınız.

 • 2 yaşını dolduran çocuklarda günde 3 defa 10 damla şeklinde kullanılabilir. Hastalık zamanlarında ise günde 3 defa olacak şekilde 20 damla olarak kullanılabilir.
 • 5 yaşını dolduran çocuklarda günde 3 defa 15 damla şeklinde kullanılabilir. Hastalık zamanlarında ise günde 3 defa olacak şekilde 30 damla olarak kullanılabilir.
 • Yetişkinlerde ise sağlıklı dönemde günde 3 defa 30 damla, hastalıklı dönemde ise günde 3 defa 40 damla olarak kullanılabilir.
 • Aç karnına veya tok karnına kullanılabilir.
 • Hastalık ile ilgili semptomlar ortadan kalksa bile birkaç gün daha kullanılmaya devam edilmelidir.
 • Kapağı açıldığı tarihten itibaren 6 ay içerisinde kullanılmalıdır. Güneş görmeyen, serin ve rutubetten uzak ortamlarda saklanmalıdır.
 • Kullandığınız dönemde olası alerjik etkilerde kullanımı bırakarak doktorunuza başvurmalısınız.

Umca Fiyat

 • Umca Damla 20 Ml Fiyatı 35 TL
 • Umca Damla 50 Ml fiyatı 59 TL
 • Umca Tablet fiyatı 37 TL
 • Umca Şurup fiyatı 42 TL

İçerisinde yer alan konular;

 • Umca damla
 • Umca solüsyon
 • Umca damla fiyat
 • Umca şurup
 • Umca fiyat
 • Umca nedir
 • Umca ilaç
 • Umca tablet
 • Umca bitkisel ilaç

Bu yazılarımız ilginizi çekebilir:


2 Yorum

 1. Umca damla yan etkileri

  Umca damla yan etkileri mevcut mu

 2. Umca şurup kullanmıştım. Vücut direncini yükseltmekte etkili bence

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir