Ana Sayfa / Sağlık / Ülser Neden Olur Tedavisi Nasıl Yapılır?

Ülser Neden Olur Tedavisi Nasıl Yapılır?

Çok sık rastlanan mide hastalıklarından biri olan Ülser, özellikle erkeklerde kadınlara oranla daha sık görülür. Özellikle orta yaşı geçmiş erkeklerde bu durum artıştadır. Diğer taraftan kadın yönünden bakılacak olursa 60 yaş sonrası kadın için riskli dönemdir. Ülser denildiği zaman sinir, stres ve psikolojik etkiler sebebi ile tetiklenme akla gelir. Ve genelde de bu ağrılara çeken her kim olursa olsun doktor tarafından ilk söylenen stresten uzak duracaksın lafıdır. Özellikle kadın için duygusal iniş ve çıkışlar yüksek oranda olduğundan psikolojik anlamda sorunlar sık sık yaşanır. Bütün bu gelişmeler nazarında da ülser ile tanışılmış olunur.

Mesela yemekten kalkıldı, acı ya da rahatsız edici birtakım durumlar yaşanması, karnın üst kısmının ağrıması, yanması gibi durumlar en belirgin belirtiler arasındadır. Öyle ki bu belirtilerin başında gece uykudan ağrı ile kalkmak bile gelir. Doktora gidildiği an paylaşılan ilk sıkıntılar bunlardır değil mi?

Ülser Belirtileri

Midede yanma ve ağrı hisleri, bulantı, kusma, iştahsızlık, kilo kaybı, şişkinlik, gaz hali, sık sık acıkma, yemek sonrası acı çekme ve hazımsızlık durumları başlıca belirtilerdir.

Ülsere Neler Neden Olur?

Ülser yarasının oluşması için her şeyden önce bir bakteri vardır ki, vücuda yerleşen bu bakteri ile birlikte ülser ile tanışılmış olunur. Sigara, alkol, kahve tüketimi, stresli bir yaşam, dengesiz beslenme, genetik faktörler en büyük nedenlerdir.

Gün içerisinde özellikle kafeinli ve asitli içecekleri fazla tükettiğimizde aslında midemiz bize sinyaller yollar. Bu sinyalleri ölçebilme durumumuz  olursa deyim yerindeyse ülserden direkten dönme yaşanır. Ama üstüne üstüne gidilen yanlışlar söz konusu olunca geri dönüş yoktur. Bazı kullanılan ilaçlarda mide asidini olumsuz etkiler. Bu olumsuzluğu da maalesef ki yaşanılan belirtilerle anlayabiliriz.

Günümüzde kime sorsak mide hastalığından bahseder hale gelmiştir. Genelde midemde yanma var, reflüm var onu yiyemem gibi gibi diyaloglar ardı arkasına gelir. Mide hastalıklarında öğünlere özen göstermemek birincil sorundur. Hızlı yemek, yemek mide sağlığı ile negatif durumlar doğurur ki, bunların başında devamlı bir açlık hissediyorum yaklaşımları ön plandadır. Bu yiyecek ve içeceklerden uzak durun demek bu noktada kaçınılmaz bir sonuçtur. Evet sağlık için alkollü içecekler, hazır meyve suları, asitli içecekler, kızartmalar, turşudan uzak durmalısınız.

 


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir