Ana Sayfa / Güzellik / Tuz Sabunu Nasıl Kullanılır? Faydaları Nelerdir?

Tuz Sabunu Nasıl Kullanılır? Faydaları Nelerdir?

Tuz sabunu, kaya tuzunun klasik sabun kalıbı şeklinde satışa sunulan ve cilt açısından önemli yararları olan bir türüdür. Farklı çeşitleri olan tuz sabunu insanların cilt sağlığı açısından büyük bir önem taşıyor. Farklı çeşitleri kullanım yönünden değişik etkiler ortaya çıkardığı için insanların kullanmadan önce mutlaka uygun  olan sabun türünü tercih etmeleri gerekiyor. İnsan vücudu için birçok minerali barındıran bu sabun türü köpürmeyen bir özelliğe sahiptir. Kimyasal süreçlerden geçmediği için doğal bir yapısı vardır.

Tuz Sabunu Çeşitleri

Tuz sabunu üretim esnasında farklı şekillerde üretiliyor. Bu çeşitlikler kaya tuzunun içerisinde barındırdığı minerallere ve kaya tuzunun türüne göre belirleniyor. Sabunun sahip olduğu farklı türler arasında Himalaya tuz sabunu, Çankırı kaya tuzu sabunu, diğer kaya tuzlarından elde edilen tuz sabunları bulunmaktadır. İçerisindeki minerallere göre tuz sabunu çeşitleri ise; klasik tuz sabunu, kristal tuz sabunu ve şekilli tuz sabunudur. Himalaya tuz sabunu, Himalaya kaya tuzundan elde edilen ve önemli faydaları olan bir sabun türüdür.  Bu sabunun rengi pembedir ve kokusuz bir sabundur.

Diğer sabunlar gibi bu tuz sabunu da köpürme yapmamaktadır. Çankırı tuz sabunu ise; Çankırı’da yer alan tuz mağaralarından elde edilen kaya tuzlarından üretilmektedir. Ayırt edici önemli özelliği bu sabunun beyaz renkte olmasıdır. Klasik tuz sabunu; kaya tuzunun dikdörtgen şekilde kesilmiş halidir. Kristal tuz sabunu ise, saflık derecesi çok yüksek olan ve kristalleşmiş olan tuzlardan elde edilir. Diğer tuz sabunlarına göre daha saftır ve pürüzsüz bir kaya tuzu sabunudur. Şekilli tuz sabunları ise; standart kaya tuzlarından üretilmektedir ve farklı şekillerde üretime uygundur. Kristal kaya tuzundan şekilli tuz sabunu üretilememesinin en önemli nedeni de kristal tuz sabunlarının daha kırılgan ve narin bir yapıda olmasından kaynaklanmasıdır.

Himalaya Tuz Sabununun Faydaları

Himalaya tuz sabunlarının önemli faydaları vardır. Bunlar arasında ilki cildi temizlemesi ve gözenekleri açmasıdır. Cildi tamamen dezenfekte eden bu sabun cildin nem dengesini koruyarak daha pürüzsüz ve yumuşak görünmesini sağlar. Himalaya tuz sabununun temizleme özelliği çok iyi olduğundan başka bir temizleme jeli kullanmanıza da gerek kalmaz. Bakteriyi yok etme gibi bir özelliği olduğundan koltuk altına uygulanabilir yapıdadır. Kol altına ıslatılarak sürüldüğü zaman ter kokusu oluşumu engellenir ve doğal bir deodorant vazifesi görür.

Yağlı cilde sahip olan insanların bu sabunu kullanmadan önce ciltlerini yıkamaları daha sonra da nemlendirilmiş sabunu cilde uygulamaları gerekiyor. Yağı ve sivilceyi kısa zamanda arındırmasından dolayı ergenlik çağındaki gençlerde olumlu etkileri olan bir sabundur. Banyo işleminden sonra su altında cilde ve saça uygulandığında nem dengesini sağlar. Saça yumuşaklık verir. Selülit üzerinde önemli etkileri olan bu sabunun ovularak kullanılması gerekiyor. Cildi yumuşatan ve hücreleri besleyen bir sabundur.

Kaya Tuzu Sabunu Faydaları

Çankırı bölgesinden çıkarılan bu sabunun da Himalaya sabunu kadar faydalı olan özellikleri vardır. İçerisinde 84 adet mineral bulunduran bu sabun vücutta bakteri oluşumuna engel olur. Cildi yenileme özelliği olan bu sabunu ıslak olarak vücuda ve saça sürmek gerekiyor. Antibakteriyel olarak bilinen kaya tuzu sabunu terlemeye karşı son derece etkilidir. Bu özellikleri eskiden de bilindiği için  bebekler doğduğunda tuz ile yıkanmasına önem veriliyordu. Sivilce ve lekelerin yok olmasında da önemli etkileri bulunmaktadır. Aynı zamanda kaya tuzu sabunu saçta kepek oluşumuna karşı da etkilidir. Saçın yapısı şampuana alışık olduğundan ilk etapta sertleşme meydana getirse de zamanla daha yumuşak bir ortaya çıkacaktır.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir