Ana Sayfa / Sağlık / Tüp Bebek Tedavisi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Tüp Bebek Tedavisi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Tüp bebek, normal yollarla gebelik şansı olmayan veya normale kıyasla daha az olan çiftlerin başvurduğu bir tedavi yöntemidir. Tüp bebek işlemi, kadından alınan yumurtanın erkeğin spermi ile laboratuvar ortamında döllenmesiyle gerçekleşmektedir. Yapılan işlemler sonucunda döllenen yumurtanın, yani embriyonun kadının rahmine yerleştirilip orada büyümesi, gelişmesinin ardından laboratuvar ortamında hamile kalmasıyla meydana gelmektedir.

Yapılan bu işlemler ilk olarak 1978 yılında İngiltere’de denenmiş ve sonuç alınmıştır. Yaşanan bu olaydan sonra dünyada bir çok kişinin isteyip de elde olmayan sebeplerden ötürü kavuşamadığı hayallerine bir nebze de olsa çare olmuştur. Türkiye’de ise ilk defa 1989 yılında Ege Üniversitesi’nde gerçekleştirilmiştir.

Tüp Bebekte Başarı Şansı Nedir?

Laboratuvar ortamından destek almadığınız sürece insanlarda hamile kalma ve bir problem yaşamadan doğum gerçekleştirme oranı %27 – %28 civarlarında iken tüp bebek yöntemi ile bu olasılığı yaklaşık olarak %12 ile %20 arasında arttırabilmek olağan bir durumdur. Yani normal şartlar altında %27 olan doğurganlık ihtimaliniz, tüp bebek yöntemiyle %40-%45 civarına çıkmaktadır.

Tüp Bebek Tedavisine Başvuran Adaylar Hangi Süreçlerden Geçer?

İlk olarak gidilen tüp bebek merkezinde sorunun kaynağı araştırılır. Değerlendirme görüşmelerinin ardından, daha önce bebek sahibi olmak için gerçekleştirilmiş olan uygulamalar sorulur ve eğer o yöntemlerden başarı elde edilemediyse farklı yöntemler için tetkikler planlanır. Planlanan tetkiklerin ardından yapılacak işlemlerin tüp bebek tedavisine başvuran çifte uygun olup olmadığını anlamak için uygunluk testi yapılır. Bu test merkezden merkeze farklılık göstermektedir. Ultrasonik görüntüler ile anne adayının üreme organının anatomik yapısı değerlendirilir. Çiftin bebek sahibi olabilmeleri için normal doğum olasılığı hesaplanır ve yapılacak işlemlerden sonraki doğum olasılığı belirtilir. Eğer yeteri miktarda başarı şansı elde edilebilecekse çiftin onayı ile işlem hazırlanır ve tüp bebek tedavisi başlar.

Tüp Bebek Tedavisi Neden Başarısızlıkla Sonuçlanır?

Tüp bebek tedavisinde başarı oranı asla %100 değildir ve başarısızlıkla sonuçlanma ihtimali de bulunmaktadır. Tüp bebek tedavisinde yalnızca başarı oranı arttırılır ve devamı sürece bırakılmaktadır. Aşağıdaki durumlar tüp bebek tedavisinin başarısızlıkla sonuçlanmasına yol açabilir:

  • Anne adayının yaşının çok ilerlemiş olması.
  • Anne adayının yumurta rezervinin azalmış olması.
  • Laboratuvar ortamının yeterli düzeyde teknik malzemelere sahip olmaması.
  • Anne adayının rahim iç duvarlarının embriyonun tutunabileceği halde olmaması.
  • Rahime ait doğuştan veya sonradan oluşmuş sorunlar.
  • Rahimde biriken sıvılar veya oluşan enfeksiyonlar.
  • Laboratuvar ortamında döllenmiş olan embriyonun transferi sırasında problemler yaşaması.

Tüp Bebek Tedavisi Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Tüp bebek işlemlerinden sonra vajinal kanama normal midir?

Yaşanan hiç bir gebelikte vajinal kanama normal bir durum değildir ancak tüp bebek tedavisi uygulanan kadınlarda vajinal lekeler ve kanamalar olağandışı değildir. Bu süreç içerisinde doktorunuz ile irtibatta olmanız gerekmektedir ancak her kanama ve ya lekelenme kötü işaret olmayacaktır.

Tüp bebek tedavisinde düşük sık rastlanan bir problem midir?

Normal doğum ile kıyaslandığı zaman tüp bebek yöntemi daha fazla düşük riski taşımaktadır ancak bunun sebebi tüp bebek tedavisi değil, normal doğum yapmanızı engelleyen hususlardır.

Tüp bebek tedavisi öncesinde diyet uygulanmalı mıdır?

Bu konu hakkında bilimsel çalışmalar sürmektedir ancak, Akdeniz tipi diyetin sizler açısından ve hamilelik sürecine hazırlığınız açısından bir sakıncası bulunmadığı düşünülmektedir. Bu diyet aracılığıyla alacağınız yüksek oranda bitkisel yağlar, sebzeler, balıklar tamamen bu sürece hazırlayıcı bir faktör de olabilmektedir.

Tüp bebek tedavisi öncesi kilo alınmalı mıdır?

Kilolu anne adaylarının boylarına oranla standart kilo ortalamalarına düşmeleri doğum açısından daha iyi olacaktır ancak zayıf, ideal kilonun altında ki bayanların kesinlikle kilo almaları gerekmektedir. Bu süreç bedeni güçlendirecek ve bebeğin gelişimi için faydalı olacaktır.

Tüp bebek tedavisi en fazla kaç defa denenebilir?

Deneme sayısında bir sınırlama yoktur ancak konusunda uzman merkezlerde yapmış olduğunuz tedavilere rağmen başarıya ulaşamamışsanız, ilk birkaç denemeden sonra başarı ihtimali azalacaktır. Bu sebeple ilk denemelerinizi başarılı tüp bebek tedavisi yapan merkezlerde gerçekleştirmeniz önemlidir.


Bir Yorum

  1. Gayet bilgilendirici bir yazı olmuş, teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir