Ana Sayfa / Kültür / Trafik Cezaları Nelerdir?

Trafik Cezaları Nelerdir?

Trafik insanların ve araçların kara yolları üzerinde sarf ettikleri hal ve hareketler olarak tanımlanabilir. Trafik sadece bir sistem olarak düşünülmemeli aynı zamanda toplumda yaşayan bireyler arasında da bir etkileşim olarak bulunulması için bir adımdır. Trafik denildiğinde trafik kuralları ve beraberinde cezaları maddeleri arka arkaya gelen ana detaylardır. Eğer trafik kuralları olmazsa yaşanacak kazalar zinciri, can ve mal güvenliğinin olmaması akla ilk gelen sıkıntılı durumlar olurdu. Kurallar beraberinde cezaları da getirir. Ceza yapılmaması gereken bir durumun engellenmesi için konulan bir sınırdır. Bu sınır aşılırsa karşılığı cezadır. Trafik cezalarında da belirlenen bir takım yaptırım rakamları Kara yolları kanunları tarafından düzenlenir.

Trafik Cezaları Neleri Kapsar?

Trafik cezaları içerisinde alkollü araç kullanmak, hatalı sollama yapmak, emniyet kemeri kullanmamak, hız sınırlarını aşmak, cep telefonu ile konuşmak, trafik ışıklarına dikkat etmemek en başta gelen hatalardır.

Bilinmesi Gereken Diğer Trafik Cezaları 

Trafik cezaları kapsamında bazı hataların ceza kapsamında olup olmadığı bilgi dışında olabilir. Ancak burada önemli olan bunların bilinmesi ve uygulamada dikkatli olunmasıdır. Zira cezaya tabiidir. Bunların başında araçta yüksek sesle müzik dinlemek, yağmurlu ve sisli havada gerekli ekipmanları kullanmamak, ruhsatsız ve ehliyetsiz trafiğe çıkmak, plaka olmaması ya da düşmesi gibi durumların olasılığı, sürücü belgesi iptal olduğu halde araç kullanmak, aracın tescil ettirilmemesi durumları bilinmesi gereken diğer trafik cezaları kapsamına giren detaylardır.

Trafik cezaları yapılan hataya göre bir fiyat kapsamında yer alır ki; en düşük trafik cezası trafik işaretlerine uymamaktır ki, bu da yeni düzenlemeyle 235 TL dır. Kırmızı ışık ihlali demek 1 yıl içerisinde 3 kere gerçekleştiği halde sürücü belgelerinin belli sürelerle sürücüden alınması demektir. Aynı ceza araçta seyir halindeyken telefon ile konuşmayı da kapsar. Bir sürücü araba kullanırken hem kurallara hem de etrafındakilere yani öncelik yayalara daha sonra trafiği kapsayan her türlü detaya ait kurallara uymak zorundadır. Bu öncelikle can ardından mal kayıplarını engellemek içindir. Mesela yayaların geçmesi gereken zaman diliminde buna izin verilmemesi, seyir halindeyken tehlikeli hareketler yapılması, hız sınırları dışına çıkılması gibi.

Trafik Cezalarına İtiraz Edilebilir mi?

Trafik cezaları görevli memurlar tarafından gıyabi veya yüz yüze şeklinde kesilebilmektedir. Eğer gıyabi bir ceza ise itiraz süresi tebliğ edilen tarihten itibaren 15 gündür. Yüz yüze kesilmişse tek fark tebliğ tarihi aynı gün olmak üzere itiraz edilebilir.

Trafik cezaları aynı zamanda indirime de tabi olabilir. Bu da sürücünün aldığı cezayı hemen ödemesi ile gerçekleşir. Ödenmeyen cezalara faiz eklenir. Bazen trafik cezaları adrese ulaşmadığından bu erken ödemeler olmayabilmekte, bu da indirim hakkının yok olması haline dönüşmektedir. Bu durumlarda günümüz teknoloji çağı olduğuna göre online olarak alınan trafik cezaları hakkında rahatlıkla bilgi alınabilmektedir. Trafik cezaları ödemesine gelince gerek online gerek kurumlar aracılığı ile nakit ödeme olarak gerçekleştirilebilir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir