Ana Sayfa / Sağlık / Taraklı Ayak

Taraklı Ayak

Taraklı ayak, geniş yapıya sahip olan ayaklara denilmektedir. Taraklı ayaklarda ayak içerisinde bulunan tarak kemiklerinin genişliği nedeniyle ayakların görüntüsü kişilere pek hoş görünmemektedir. Ayrıca taraklı ayakları olan kişiler her ayakkabıyı rahatlıkla giyemeyeceği için tarak kısmı geniş olan ayakkabılar tercih ederler.

Ayak yapısında meydana gelen bu taraklanmanın en büyük nedeni ise genetiktir. Taraklı ayak aileden genetik olarak geçebileceği gibi çocukluk döneminde sürekli olarak geniş ve ayağa büyük gelen spor ayakkabı giyilmesine bağlı olarak da gelişebilir. Taraklı ayaklar kesinlikle ve kesinlikle rahat olan, ayağı sıkmayan ayakkabılar giyilerek rahat ettirilmesi gerekmektedir.

Taraklı Ayak Neden Olur?

Taraklı ayak probleminin oluşmasının nedeni kemiğin normal gelişimi dışına çıkarak yanlış gelişmesinden kaynaklanmaktadır. Bazen bu kemiğin aşırı büyümesi bazen ise yanlış tarafa doğru uzaması taraklı ayakların sebebi olarak kabul edilmektedir. Taraklı ayaklar, normal ayaklara göre çok daha geniş olmaktadır. Bu nedenle ayakkabı seçiminde zorluk yaşanır. Ayrıca kadınlar için açık ayakkabı kullanımında ayağın geniş görünmesini engelleyen modeller vardır. Bu modeller taraklı ayakları gizleme konusunda gerçekten büyük başarı göstermektedir.

Taraklı Ayaklarda Ayakkabı Seçimi Nasıl Olmalı?

Taraklı ayaklar için kesinlikle sivri burunlu ayakkabılardan uzak durmalıdır. Özellikle ön tarafı geniş olan ayakkabılardan yana tercih yapılmalıdır. Çünkü sivri burunlu ve dar ayakkabılarda ayaklar ön tarafta sıkışacak ve kişiyi rahatsız edecektir. Ayrıca bu durum nasır gibi rahatsızlıklara da sebebiyet verebilir. Yine dar burunlu ayakkabılar ayak kemiği çıkıntısına neden olacağından dolayı kalıcı şekil bozukluğunu arttırarak cerrahi müdahaleye yol açabilir.

Taraklı ayak yapısına sahip olan kadınlar özellikle yüksek topuklu ayakkabı tercih ederken ön kısmın geniş olmasına dikkat etmelidir. Ayak parmaklarının kesinlikle ve kesinlikle üst üste binmemesi gerekmektedir. Taraklı ayaklara sahip kişiler için en iyi ayakkabı tercihi babet tarzı ayakkabılardır. Mümkün olduğu kadar bir numara büyük ayakkabı tercih edilmesi ayaklarını rahatlatır. Çünkü ayaklar rahat ettiği ve sıkışmadığı sürece ağrı, nası, ayak kemiği çıkıntısı gibi durumlar ortaya çıkmaz.

Taraklı ayaklarda doğru ayakkabı seçimi rahatlık açısından değil ayak sağlığı açısından büyük önem taşımaktadır. Giyilen ayakkabının ön tarafının dar olmasına bağlı olarak sinir sıkışması meydana gelmektedir. Sinir sıkışması kişide ağrı ve acıya yol açarak ayak sağlığının da giderek bozulmasına neden olur. Ayrıca ayaklarda meydana gelen nasırlar ve iltihabi oluşumlarda yine ön tarafı dar ayakkabılardan dolayı meydana gelmektedir. Nasırlı ayaklar ağrıya neden olmasa da görüntü olarak göze çok çirkin bir görüntü oluşturur. Bu nedenle ayağa tam oturan veya bir numara büyük, ön tarafı ise geniş ve yuvarlak ayakkabılar taraklı ayaklar için en doğru tercihtir.

Taraklı Ayak Ameliyatı

Taraklı ayak rahatsızlığı tamamen kemik dokusuna bağlı olarak ortaya çıkan bir rahatsızlık olduğu için tedavisi sadece cerrahi müdahale ile mümkündür. Rahatsız kişiyi rahatlatmak amacı ile ayağı sıkmayan ve ön tarafı geniş ayakkabı giymesi önerilir fakat bu rahatsızlığın tedavisi değildir.

Uzman doktorlar tarafından yapılan taraklı ayak ameliyatı, lokal anestezi ile yapılmaktadır. Ameliyat için ayakta rahatsızlık oluşturan bölge açılarak kemik çıkıntısı törpülenir ve normal haline getirilir. Ameliyatın başarı oranı ise oldukça yüksektir.

Taraklı ayak ameliyatı herkese yapılmaz. Hastalığın ilerlemişlik durumuna bağlı olarak eğer fazla rahatsızlık vermiyor ise sadece geniş tabanlı ayakkabı önerilerek hastanın günlük yaşantısına devam etmesi sağlanır. Fakat aşağıda yer alan durumlarda ameliyat kesinlikle gerekmektedir.

 • Günlük yaşamda şiddetli ve sürekli artan ağrılara yol açıyorsa
 • Ayak başparmağınızı artık hareket ettiremiyorsanız
 • Ayak başparmağınız da kızarıklık oluşmuşsa
 • Ayak başparmağınız anormal şekilde uzamaya başlamışsa
 • Ağrılı durumlarda artık ağrı kesiciler etki etmiyorsa

Taraklı Ayak Tedavisi

Ayak başparmağının şekline bağlı olarak taraklı ayak tedavisi kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Eğer ayak eklemlerinde kireçlenme meydana gelmiş ise başparmağı tarak kemiğine kaynatma işlemi de uygulanabilir.

Bu tedavi yöntemlerinden hiç biri sonuç vermez ise başparmak ampute edilmek durumunda kalabilir. Eğer uygulamalar başarılı olursa ayak başparmağında gözle görülür kısalma meydana gelecektir.

Taraklı ayak ameliyatı sonrasında nadirde görülse ameliyata bağlı enfeksiyon meydana gelebilir. Hasta ve hasta yakınları bu tarz enfeksiyonlara karşı çok dikkatli olmalıdır. Şu kesinlikle unutulmamalıdır ki zamanında müdahale edilmeyen enfeksiyonlar tekrar cerrahi müdahaleye neden olabilir. En çok rastlanan enfeksiyon belirtileri ise ateş, titreme ve operasyon bölgesinin kızarmasıdır. Ameliyat sonrasında evde hasta kişinin ateşi yükselirse herhangi bir müdahale yapılmadan hemen doktora gidilmelidir.

Ayrıca bu yazılarımız ilginizi çekebilir:

Ayak Tabanı Ağrısı

Ayak burkulması kaç gün sürer


11 Yorum

 1. Muhammed Yersel

  Taraklı ayak nedir, taraklı ayak nasıl görülür ve taraklı ayak tedavisi hakkında güzel paylaşım olmuş. Fakat sizden ricam taraklı ayak ayakkabı seçimi hakkında biraz daha bilgi verebilir misiniz

 2. Taraklı ayak nedir? Dediğimde hemen hemen tüm bilgilere sahip oldum sayenizde teşekkür ederim 🙂

 3. Taraklı ayak belirtisi diye bir durum yok aslında. Çünkü taraklı ayak kendini belli ediyor. Ayakkabı alırken kolay seçemiyor ve sürekli problem yaşıyorsanız ayaklarınız rahat etmiyorsa ve evde terlik giymeyi sevmiyorsanız taraklı ayak olma ihtimliniz var. Taraklı ayak olan kişi bence kesinlikle converse tarzı ayakkabılardan uzak durmalı. Çok sıkıntı oluyor

 4. Taraklı ayak belirtileri bende var. Sanırım taraklı Ayağım. Ne yapmam gerekiyor

 5. Taraklı ayak ağrısı

  Taraklı ayak ağrısı çok kötü gerçekten. Bu ağrı bol ayakkabı giymeyle geçecek mi? Ameliyat öı olmalıyım

 6. Ayak burkulması ne kadar sürüyor bitmedi bir türlğ bu ağrı ya

 7. Taraklı ayak ameliyatı placam bu ağrı ve çirkin görüntü anca böyle bitecek

 8. Taraklı ayak ağrı yapıyor mu

 9. Taraklı ayak bence kesinlikle tedavi edilmeli. Çünkü taraklı ayak ağrısı inanılmaz kötü

 10. Yürümekten çekinir oldum. Ağrı yapıyor. Ameliyatları ne kadar acaba

 11. Taraklı ayak ağrısı denen bir durum var evlerden uzak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir