Ana Sayfa / Sağlık / Tansiyon Düşüklüğü Nedir?

Tansiyon Düşüklüğü Nedir?

Bir yetişkinin olması gereken tansiyon rakamı 120 ila 80 arasında ki bir değerde olmalıdır. Tansiyon düşüklüğünün genel tanımları arasında vücutta bulunan kan akışının iç organlara yeteri kadar oksijen sağlamaması ve besin vermemesi gibi durumuna tansiyon düşüklüğü denmektedir. Tansiyon düştüğü zaman mutlaka önem verilmeli ve göz ardı edilmemelidir.

Göz ardı edilip tedavi edilmediği takdirde büyük problemlere yol açarak sağlığınızı ciddi anlamda etkilemektedir. Tansiyon düşüklüğünün ortaya çıkmasında ki ana sebeplerin altında herhangi bir hastalıkta mevcut olabilir. Her yaşta görülmesi olağan olan tansiyon düşüklüğü sebebiyle kişiler büyük sorunlar yaşayabilmektedir. Her yaştan görülebilmesi olağan olsa da oranlara ayrıldığı zaman yaşı ilerlemiş olan kişilerde daha fazla görülmektedir. Tansiyon düşüklüğü 2 farklı metot da incelenmektedir.

Çocuklar ve yetişkinlerde genellikle Nörojenik Hipotansiyon görülürken yaşı ilerlemiş kişilerde ise  ortostatik hipotansiyon  görülmektedir. Ortostatik hipotansiyon tanımı ise; kişilerin ayağa kalktıkları zaman baş dönmesi, kendini sersem gibi hissetme ve baygınlık hissi gibi problemler meydana gelmektedir. Ancak Nörojenik hipotansiyon ise ortostatik tansiyon ile tanım olarak aynıdır. Genel olarak uzun süre ayakta kalan kişilerde meydana gelen bu tansiyon bazı hayati olaylardan da oldukça etkilenmektedir. Korku, üzüntü, stres ve benzeri gibi kişinin psikolojik durumunu derinden etkileyen sorunlarda tansiyon düşüklüğünü tetiklemektedir.

Tansiyon Düşüklüğü Nasıl Gerçekleşmektedir?

Tansiyon düşüklüğünün nasıl gerçekleştiği sorusunun cevabı farklı farklı olarak mevcuttur. Tansiyon göz ardı edilmemesi gereken oldukça önemli bir sağlık sorunudur. Kalbin damarlara basınç uygulamasıdır. Bu nedenle hayati tehlike içermektedir. Tansiyon kalbin pompaladığı kanın damarlara en iyi şekilde ulaşmasını sağlayan bir sistemdir. Tansiyon bir nevi basınç sistemidir. Kalp kanı damarlara hızlı bir şekilde basar ise tansiyon yüksekliği meydana gelirken aynı zamanda kanı daha yavaş basarsa tansiyon düşüklüğü meydana gelmektedir.

Tansiyon düşüklüğü meydana geldiği zaman tüm organlar giderek tıkanmaya başlar ve şok meydana gelir. Tansiyon düşüklüğü tansiyon çıkmasına oranla daha az tehlikeli birlikte bayılma, baş dönmesi ve günlük hayatı etkileyebilecek derecede olan göz kararması gibi problemlere neden olarak sizleri zor durumda bırakabilir. Bu nedenle mutlaka ve mutlaka bu durumlara sebep olan nedenler araştırılmalıdır. Tansiyon düşmesinin birçok farklı neden dolayı ortaya çıktığı görülmektedir.

Tansiyon Düşüklüğü Sebepleri Nelerdir?

Tansiyon düşüklüğünün birçok farklı nedenleri vardır. Özellikle günlük hayatta yenilen yiyecekler en büyük önemi taşımaktadır. Bu nedenle günlük hayatta sağlıklı beslenmeye dikkat ederek meydana gelebilecek sağlık sorunlarından kendinizi koruyabilirsiniz. Tansiyon düşüklüğünün sebepleri şu şekildedir;

Susuzluk

Su insan vücudunu etkileyen en önemli kaynaktır. Vücudun yarıdan fazlasını su oluşturur. Bu nedenle her gün düzenli olarak su tüketilmesi gerekmektedir. Susuzluğun başlıca etkilediği en önemli nokta istisnasız tansiyon düşüklüğüdür. Her gün düzenli olarak su tüketimine dikkat edilmelidir. Özellikle yaz ayları geldiği zaman vücutta su kalmadığından dolayı tansiyon düşüklüğü meydana gelmektedir. Bu nedenle yaz aylarında su tüketimine dikkat etmenizde fayda vardır. Aynı zamanda ateşli bir hastalık, ishal, idrar söktürücü gibi ilaçlar kullanmakta belirli oranda su kaybına neden olmaktadır. Bu gibi durumlarda da kaybettiğiniz suyu takviye olarak günde 2 ila 2,5 litre arasında takviye edebilirsiniz.

Kalp Hastalıkları

Daha önceden kalp krizi geçirmiş, kalp kapakçığı problemleri yaşayan ve oldukça yavaş bir kalp ritmi olan bir kişi düşük tansiyon riski taşımaktadır. Tansiyonun düşmesi kalp problemlerini yakından ilgilendirdiğinden dolayı kalbin yeterli beslenememesine neden olmakla birlikte diğer problemleri de beraberinde getirmektedir.

Hamilelik

Hamilelik döneminde vücut tamamen değiştiğinden dolayı dolaşım sistemi de hamilelik süresi boyunca değişmektedir. Hamilelik esnasında hızlı bir şekilde genişleme gösteren dolaşım sistemi tansiyonun düşmesinde etkilidir. Gebelik süresinin belirli bir döneminde bu durum normal sayılırken sonrasında tansiyonun normal bir şekilde ilerlemesi gerekir.

Yetersiz Beslenme

En az su kadar beslenmekte bir o kadar önemlidir. Yiyeceklerden alınan vitamin organları direkt olarak etkiler. Vücudunuzun alması gereken vitamini her gün mutlaka almanız gerekir. Özellikle vitamin bakımından B12 en önemli vitaminler arasındadır. Folat bakımından yetersiz olunan durumlarda kırmızı kan hücresi olumsuz yönde etkilenmektedir. Bu durum tansiyonun düşmesine neden olarak problemler meydana getirir.

Tansiyon Düşüklüğünün Belirtileri Nelerdir?

Tansiyon düşüklüğünün gözle görülür birçok belirtisi vardır. Bu belirtiler arasında en önemli olanları şu şekildedir;

  • Sürekli olarak baş dönmesi tansiyon düşüklüğünün sebepleri arasında yer alan en önemli belirtidir.
  • Kalp atışlarının hızlanması ve normalden farklı bir şekilde atması,
  • Halsizlik ve sürekli olarak yorgunluk hali tansiyon düşüklüğünün bir sebebi olsa bile ardında yatan farklı hastalıklarında habercisi olabilir. Bu durum mutlaka kontrol edilmelidir.
  • Çoğu zaman insanlar tarafından bulanık görme durumu yorgunluğun vermiş olduğu bir problem gibi düşünülse de bu durumun düşük tansiyon ile de bağlantısı mevcuttur.
  • Bazı kişilerde görülen mide bulantısı reaksiyonları da düşük tansiyonun habercisidir.
  • Tansiyon düşüklüğü kalp atışlarının da hızlı bir şekilde atmasına neden olduğundan dolayı hızlı nefes alıp verme gibi problemler meydana gelmektedir. Bu gibi durumlarda tansiyon düşüklüğü akla gelmelidir.
  • Sürekli olarak renginizin solgun olması, nemli olması da tansiyon düşüklüğünün belirtilerindendir.
  • Tansiyon düşüklüğünün en belirgin bir diğer özelliği ise bayılmadır. Gözlerde kararma olduktan sonra bayılma durumu gerçekleşir bu durum sürekli olarak tekrar ederse farklı problemlere de yol açmaktadır.
  • Konsantrasyon hayat içerisinde bir duruma ve bir noktaya odaklanmak için en önemli unsurdur. Tansiyon düşüklüğünde konsantrasyon düşüklüğü gözle görülür bir şekilde belirti vermektedir.

Tansiyon Düştüğü Zaman Neler Yapılmalıdır?

Tuzlu ayran: Bilinen en önemli tedavi yöntemidir. Tansiyon düşüklüğüne akla gelen ilk durum tuzlu ayrandır. Bir bardak ayran ya da suyun içerisine yarım tatlı kaşığı tuz ile karıştırılıp içilir. Hamile ve böbrek hastalığı olan kişiler tuz konusunda oldukça dikkatli olmalıdır.

Kuru Üzüm: Derde deva olan kuru üzümün faydaları tansiyon düşüklüğünde de bir o kadar etkilidir. Bir kap içerisine 25 ve 30 adet kuru üzüm koyun ardından bir çay bardağı üzerine ilave su ekleyin 1 gece beklettikten sonrada sabah hem üzümleri hem de kalan suyu için kan basıncınızı dengelemektedir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir