Ana Sayfa / Güzellik / Süt Uyku Yapar Mı?

Süt Uyku Yapar Mı?

Sütün uyku yaptığına dair oluşmuş olan kanı günümüzde oldukça sık olarak karşılaşılan düşüncelerden biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Hatta kişiler bazı durumlarda sırf uyuyakalmamak ve tam tersi uyuyabilmek için süt ve süt ürünlerini kullanmaktadır. Bu kanı toplum arasında oldukça yaygındır. Durumu basit olarak ele alıp açıklamak gerekirse süt ve süt ürünlerinin içerisinde triptofan bulunur. Triptofan ise vücudun uyku düzenini sağlamakta görevli olan melatonin hormonunun uyarıcısıdır. Bu basit bağlantı dolayısıyla süt ve süt ürünleri kişinin uykuya dalmasını kolaylaştırıcı bir etmen olarak ele alınabilir. Fakat direkt olarak süt ve süt ürünleri uyku etmenidir demek yanlış olacaktır. Bu bağlamda süt ürünleri yardımı ile uykuya dalmakta zorlanacak bir bireyin daha kolay olarak uykuya dalabileceği söylenebilir.

Sütün ve Süt Ürünlerinin Faydaları Nelerdir?

Beslenme için kişilerin alması gereken öncelikli besinlerden biri sayılan süt ürünleri kişilerin sağlığının korunmasında oldukça etkilidir. Süt ürünleri kemik ve diş sağlığı için öncelikli tüketilmesi gereken besinlerdendir. Özellikle birey çocuk yaşlarda süt tüketimini dengeli bir şekilde gerçekleştirdi ise ilerleyen yaşlarda bu tüketim kendisine sağlıklı bir kemik ve diş yapısı sunacaktır. Bunun yanında süt içerdiği protein dolayısı ile beden formunun korunmasında oldukça yararlı bir etmendir. Protein vücutta uzun sürede sindirildiğinden dolayı protein kaynaklı besinler kişiyi uzun süreler boyunca tok tutar. Bu ve bunun gibi nedenler proteini vazgeçilmez bir doğal besin kaynağı haline getirmektedir.

Süt Beslenme İçin Önemlidir                         

Sütün beslenme için önemi su götürmez bir gerçek olarak bilinmektedir. Hem kişinin günlük protein ihtiyacının bu sağlıklı ve hayvansal protein kaynağı tarafından karşılanması, hem de süt ve süt ürünlerinin beden üzerinde yarattığı sayısız fayda süt ürünlerinin beslenme için neden bu kadar önemli olduğunun cevabını verecek ve altını çizecektir. Süt ve süt ürünleri bedenin sindirimi için oldukça faydalı bir protein kaynağıdır ve beden bu protein kaynağından oldukça büyük oranlarda protein eldesi gerçekleştirmektedir. Bazı besinler sahip olduğu besin kaynağını sindirim sonucu bedenin kullanımına sunamaz. Bu durumun aksine süt ürünleri sahip olduğu sindirilebilir besin kaynakları dolayısı ile kişiler için oldukça faydalı bir besin kaynağı olarak karşımıza çıkar.

İnsan Metabolizmasının Neden Süte İhtiyacı Var?

Süt ve süt ürünleri kemik sağlığında etkili olduğu kadar kolesterolün dengede tutulması ve dolayısı ile kalp damar sağlığının korunmasında oldukça etkilidir. Bunun yanında süt beynin ihtiyacı olan enerjinin beden tarafından sağlanmasında da oldukça etkili bir rol oynuyor. Bu nedenle günlük süt tüketimi dengeli olan bireyler bir konuya odaklanmakta, o konuyu hatırlamakta ve beynin bilgi işlemesi konusunda günlük süt tüketimi konusunda kendileri kadar dikkatli olmayan bireylere oranla oldukça başarılı olmaktadırlar.

İlerleyen yaşlarda ise süt tüketimi oldukça önemli bir mesele haline gelmektedir. Günlük süt ve süt ürünleri tüketimi dengeli olan ve ömrü boyunca bu hususta dikkatli olan bireyler kemik erimesi gibi yaşa bağlı gelişen hastalıklara karşı da daha dirençli olacaktır. Fakat süt ürünleri tüketiminde dengeli olmakta fayda vardır. Yapılan araştırmalar günlük süt tüketiminde sınırı aşan bireylerde sütün içeriğinde bulunan yağ etmeni dolayısıyla kilo problemleri yaşayabileceğini göstermektedir. Yine bunun gibi günlük süt tüketiminde aşırıya kaçıldığında sütün içeriğindeki kalsiyumun fazlalığının demir eksikliğine bağlı olarak anemi hastalığına sebebiyet verebileceği ortaya konulmuştur. Bu gibi nedenlerle süt tüketirken vücut kitle endeksine göre kişi için gerekli olan miktarın aşılmamasında fayda vardır.

Süt ve Süt Ürünlerine Beslenme Düzeninde Yer Vermenin Faydaları Nelerdir?

Süt ve süt ürünlerine beslenme düzeninde yer vermenin sayısız faydası vardır. Süt ve süt ürünleri günlük beslenme rutini için bedenin ihtiyaç duyduğu proteini karşılamasının yanında bedenin sindirim ve boşaltım sisteminin düzenlenmesinde oldukça etkin olarak rol oynar. Bunun yanında vücudun savunma sisteminin güçlenmesinde de oldukça etkilidir. Cildin yaşlanmasının önüne geçer ve cilde sağlıklı bir görünüm katar. Hatta eski çağlarda sütün bu faydasının farkında olan uygarlıklar sütü cilde sağlık ve güzellik katmak için kullanmışlar, hatta süt ile süt banyosu yapmışlardır. Bu nedenler göz önünde bulundurulduğunda süt ve süt ürünlerine kişinin günlük beslenme düzeninde yer vermesinin beden sağlığı için ne kadar önemli olduğu gözler önüne serilecektir.

Yalnızca Çocuklar Mı Süte İhtiyaç Duyar?

Süt ve süt ürünlerinin çocukluk dönemi için ne kadar önemli olduğu açıktır. Çocukluk ve ilk gençlik dönemlerinde tüketilen süt ürünleri, uzun vadede sağlıklı bir yaşam olarak geri döner tüketen bireye, fakat bu durum insanlarda yanlış bir kanının oluşmasına ön ayak olmaktadır. Bu da yetişkinlerin süt tüketmesine gerek olmadığı düşüncesidir. Bu oldukça yanlış bir düşüncedir. Etkileri farklı olsa da bireyin yetişkinlik döneminde en az çocukluk ve gençlik döneminde olduğu kadar süt ürünü tüketmeye ihtiyacı vardır.

Süt ve süt ürünleri, yoğurt, peynir, kefir gibi süt temelli besinler kişiye saymakla bitmeyecek faydalar sağlamaktadır. Bunların başında bu süt ürünleri sindirime yardımcı olmakta, bağırsaktaki zararlı bakterilerden bağırsakları arındırarak kişiye sağlam bir sindirim sistemi sağlamakta, kabızlık gibi sindirim sorunlarından kişileri uzak tutmakta ve mide ile ilgili çeşitli ciddi rahatsızlıktan mideyi korumaktadır.

Bunun yanında süt ve süt ürünleri vücudun bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklara karşı daha iyi direnç göstermesini ve sağlığın bu yolla koruma altına alınmasını sağlamaktadır. Bunu gibi hamilelik döneminde de süt tüketimine önemle eğitilmesi anne ve çocuk sağlığı açısından oldukça önem taşımaktadır. Bu durumda gerekli olan tüketim gerçekleştirildiğinde tüketilen süt anne ve çocuk sağlığı açısından oldukça olumlu sonuçlar doğuracaktır.

Uyku Neden Bizler İçin Bu Kadar Önemlidir?

Vücut uyku esnasında günün bedende ve zihinde  yol açtığı yorgunluğu atmakta, vücutta gerçekleşen yıkımları tedavi etmekte, vücutta gerçekleşebilecek zararlı organizmaların saldırılarına karşı önlem almakta, hafızanın işlenmesini sağlamakta ve bunun gibi birçok örnek verilebilecek beden için hayati önem taşıyan işlemleri gerçekleştirmektedir. Bu örnekler aracılığıyla da görülebileceği gibi uyku insan fizyolojisi açısından oldukça önem taşımaktadır.

Bunun yanında uykunun psikolojik olarak da birçok olumlu etkisi mevcuttur. Bu gibi nedenlerle uyku birey için oldukça önemli bir süreçtir ve üzerinde hassasiyetle durulması gerekmektedir. Böylelikle kişi sağlıklı bir beden ve ruh sağlığına sahip olacaktır. Aksi takdirde uyku problemi olan bireyde fizyolojik rahatsızlıklar, yorgunluklar, çeşitli bedensel hastalıklar ve uzun vadede birçok psikolojik problem baş gösterecektir.

Sütün Uyku Düzeni Hususuna Ne Gibi Etkileri Mevcuttur?

Gece saatlerinde yatmadan önce tüketilebilecek ılık sütün bedenin uykuya dalması hususunda yardımcı bir etmen olduğu bu konuda yapılan çalışmalarla kanıtlanmıştır. Fakat bu konuda sahip olunan genel kanının aksine sit ve süt ürünleri uykuya dalmak konusunda birincil bir etmen değildir. Uyku düzenlemekle görevli hormonun uyarılmasına yardımcı içerikler barındırır. Bu nedenle de süt başta olmak üzere genel olarak süt ürünleri kişinin rahatça uykuya dalıp kaliteli bir uyku deneyimi geçirmesinde oldukça etkilidir. Küçük çocuklara yatmadan önce ılık süt içirilmesine dair toplumsal davranışın temelinde de bu faydanın beden üzerindeki etkisi yatmaktadır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir