Ana Sayfa / Sağlık / Süper Dişi Sendromu

Süper Dişi Sendromu

Süper Dişi Sendromu doğuştan gelen genetik bir kromozom hastalığıdır. İnsanın cinsiyetini genetiği yani kromozomları belirlemektedir. Bir kadının dünyaya gelebilmesi için XX kromozomlarına sahip olması gerekirken, bir erkeğin dünyaya gelebilmesi için XY kromozomlarına sahip olması gerekmektedir. Fakat bazı durumlarda annenin üreme hücresi doğru şekilde bölünme gösteremediği için bebeğe fazladan bir X kromozomu aktarılır.

Süper Dişi Sendromu 

Genetik olarak sağlıklı bir zigot için sağlıklı bir döllenme ve kromozomların doğru bir şekilde ayrılması gerekmektedir. Süper dişi sendromu, anneden gelen XX kromozomlarının ayrılmaması durumunda ortaya çıkar. Anneden gelen iki kromozom babanın üreme hücresi ile döllenerek bir zigot oluşturur. Genetik olarak defektli olan bu yumurta bir sperm ile döllendiğinde dünyaya gelen kız çocuğunda toplamda 3 tane X kromozomu olmaktadır. Toplamda ise 44 + XXX olacak şekilde 47 kromozoma sahiptir.

Süper dişi sendromu genetik bir hastalık olmasına rağmen kalıtsal bir hastalık değildir. Nesilden nesile aktarılmaz. Her doğumda 1000’de 1 oranında görülmektedir. Aslına bakarsanız bu oran büyük ihtimalle çok daha fazladır fakat süper dişi sendromu teşhisi gerçekten çok zordur. Çünkü bazı durumlarda herhangi bir fiziksel veya zihinsel belirti göstermeyebilir. Fakat bazı kişilerde ise zeka geriliği ve kısırlık olarak kendini gösterebilir.

Süper Dişi Sendromu Belirtileri

Süper dişi sendromu belirtileri kendini gösterir. Fakat tam olarak süper dişi sendromu nasıl anlaşılır derseniz genetik test gerekmektedir. Ama kısaca süper dişi sendromu belirtileri:

 • Boyları diğer kadınlara oranla çok daha uzun olmaktadır.
 • Elleri diğer kadınlara göre çok daha büyük olmaktadır.
 • Parmakları diğer kadınlara göre çok daha uzun olmaktadır.
 • Göz kenarlarında bulunan deri katlantıları diğer kadınlara oranla çok daha belirgindir.
 • Bazen zeka geriliği olarak kendisini belli edebilir.
 • Serçe parmaklarında belli bir eğim bulunmaktadır.
 • Genellikle kısırdırlar.
 • Yumurtalıklarının işlevleri genelde erken sona erer. Kısacası erken menopoz gözlemlenir.
 • Sıklıkla kabızlık şikayeti gözlemlenir.
 • Karakter özelliği olarak genellikle çekingen ve utangaçlardır.
 • Ders durumları kötüdür.
 • Bebeklik döneminde geç konuşurlar.
 • Konuşma konusunda sorunlar yaşayabilirler.
 • Kasları daha zayıf ve narindir.

 

Süper Dişi Sendromu Tedavisi

Bu sendrom genetik bir hastalık olduğundan dolayı ne yazık ki tedavisi yoktur. Bu nedenle sendromun tedavisi değil sendromdan kaynaklı ortaya çıkan semptomların tedavisi üzerine doktorlar yoğunlaşmaktadır. Bu tedavilere örnek olarak kas zayıflığını giderme, zeka geriliğini ortadan kaldırma, kısırlık tedavisi örnek verilebilir.

Ayrıca yine bu hastalıktan mustarip olan kişilerin kendine güvenini arttırmak ve utangaçlıklarını ortadan kaldırabilmek adına psikolojik tedaviler uygulanabilir. Yumurtalıklar erken işlevini kaybettiğinden dolayı östrojen takviyesi yapılabilir.

Bu sendrom ne yazık ki ciddi bir genetik hastalıktır. Fakat ne kadar ciddi olsa da gerekli önlemler alındığı zaman hasta kişinin yaşam kalitesini büyük oranda etkilememektedir. Bu hastalıkla savaşan kişiler doğru yönlendirme ile sadece diğer kadınlardan daha uzun normal kişiler olarak hayatlarını devam ettirebilir.

 


3 Yorum

 1. Bugün hamile olduğum kızımın süper dişi sendromu olduğunu öğrendim. Üzülüyordum ama yazınızı okuyunca rahatladım biraz

 2. Süper dişi sendromu aslında kötü bir rahatsızlık değil anladığım kadarıyla. Dikkat edilirse sıkıntı olmuyor sanırım

 3. Süper dişi sendromu bence çok ciddi bir rahatsızlık değil. Çocupa gerekli ilgi ve özen gösterilirse hiç bir şekilde geri kalmaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir