Ana Sayfa / Sağlık / SpO2 Nedir

SpO2 Nedir

Spo2 Nedir başlıklı yazımız içerisinde “Spo2 nedir, spo2 seviyesi nasıl ölçülür, spo2 düşüklüğü nedir belirtileri nelerdir, spo2 yüksekliği nedir belirtileri nelerdir, spo2 normal değeri nedir, spo2 düşüklüğü nedenleri nelerdir” gibi konulara tek tek değineceğiz.

SpO2 Nedir

Spo2 kısaca oksijen satürasyonu yani vücudun ve kanın oksijen doygunluğu anlamına gelmektedir. Kanda taşınan ve hemoglobinlere bağlanmış oksijen miktarının tahmini olarak yüzde olarak değerlendirilmesidir. Periferik kılcal damarlardaki oksijen doygunluğunun ölçümüdür. Daha özel bir tanım isteyenler için ise “kandaki bütün hemoglobinin toplamına (oksijen taşıyan hemoglobin + oksijen taşımayan hemoglobin) sadece oksijen taşıyan hemoglobinlerin bölünmesi” ile elde edilen tıbbi bir belirteçtir. Spo2 kısaca arterlerdeki oksijen doygunluğunun veya SaO2’nin kandaki oksijen taşıyan hemoglobin miktarını gösteren yüzde tahmindir.

Hemoglobin ise kanın oksijen taşımasını sağlayan proteindir. Kırmızı kan hücreleri içerisinde bulunan bu protein bu hücrelere aynı zamanda kırmızı rengini vermektedir.

SpO2 Nasıl Ölçülür

SpO2 nasıl ölçülür diye soracak olursanız aslında dolaylı yoldan ve invaziv olmayan (iğne gibi vücuda girmesi gerekmeyen aletler) şekillerle ölçümü yapan cihazlar sayesinde ölçülmektedir. Bu cihazlara ise “oksimetre” adı verilmektedir. Çalışması ise parmak uçlarındaki damarlara ışık dalgası emme prensibine dayalıdır.

Bu cihazların kullanımında hastanın herhangi bir şekilde ekstra bir ilaç, hap vs kullanmasına gerek yoktur. Sadece cihaz takılarak ölçüm yapılabilir. SpO2 ölçümü insanda kulak memesi, burun kemiği ve parmak uçlarından oksimetre cihazları ile kolaylıkla yapılabilir.

Parmak derisini geçerek cihaza ulaşan ışık dalgalarının varyasyonları cihaza kandaki SpO2 değerlerini verir. Çünkü kanın oksijen doygunluğuna göre rengi değişmektedir. Renkteki bu değişim ise ışığın geçirgenliğini etkiler. Cihazda bu ışık geçirgenliğinden faydalanarak SpO2 ölçümü yapmaktadır.

SpO2 Normal Değeri

SpO2 değeri yüzde cinsinden ifade edilmektedir. Oksimetre cihazı eğer “Withings Pulse Ox ™ % 95”  sonucunu ekranında gösterirse oksijen taşımakla görevli olan kırmızı kan hücrelerinin %95’i oksijen taşırken %5’i oksijen taşımadığı anlamına gelmektedir. Sağlık sorunu olmayan bir insanın normal SpO2 değeri %95 ile %100 arasında değişiklik göstermektedir. Tabi bu oksimetre cihazları yaklaşık ölçüm yaptığı unutulmamalıdır. Kesin ölçümler hastanelerde kan gazı bakılarak yapılmaktadır.

Kanın yüksek oksijen satürasyonuna sahip olması spor anında veya aktivite anında artan kas aktiviyesi için gerekli enerjiyi sağlamak için çok önemlidir. SpO2 değeri %95 altında seyrediyorsa bu düşük oksijen satürasyonu işareti olabileceği gibi hipoksi anlamına da gelebilir.

SpO2 değerinizi Withings Pulse ™ Ox oksimetre cihazı ile kolaylıkla ölçebilirsiniz. Fakat Withings Pulse ™ Ox oksimetre cihazı tıbbi bir cihaz değildir. Yaklaşık değer göstermektedir. Bu nedenle hastalık teşhisi yapmak veya hastalığın seyrini takip etmek amacıyla kullanılmamalıdır.

SpO2 Düşüklüğü Nedir

spo2-nedir-spo-dusuklugu
SpO2 Nedir – SpO2 Düşüklüğü Belirtileri

SpO2 değerinin %95 altına düşmesi genel olarak olumsuz olarak yorumlanmaktadır ve bu duruma “SpO2 düşüklüğü” adı verilmektedir. SpO2 düşüklüğü tıp dilinde “desatürasyon” olarak isimlendirilmektedir. SpO2 düşüklüğü ile beraber kandaki oksijen seviyesi azaldığı içi kişinin nefes alıp verme problemleri ortaya çıkar. Bu nefes alıp vermede ortaya çıkan probleme ise “hipoksi, hipoksemi” ismi verilmektedir.

SpO2 Düşüklüğü Belirtileri

Desatürasyon ile beraber vücutta ortaya çıkabilecek bir çok problem vardır. Bu problemlere SpO2 düşüklüğü belirtileri de diyebiliriz. Bu problemler ise kısaca şunlardır:

1. Nefes Darlığı

Yaşanan nefes darlığı desatürasyonun en önemli belirtilerinden bir tanesidir. Anlık olarak ortaya çıkan nefes darlığı ciğerlerin üzerinde yoğun bir şekilde hissedilir. Ciğerlerin üzerinde baskı varmış ve bir şey tarafından ciğerleriniz eziliyormuş hissi uyandırır. Nefes darlığı yaşayan kişiler çok ciddi solunum zorlukları yaşayabilir. Ne yazık ki ciddi bir durumdur ve genellikle kişinin hastaneye gitmesi gerekmektedir.

2. Siyanoz

SpO2 düşüklüğü belirtileri arasında başta yer alan diğer bir belirti de siyanozdur. Kolay fark edilebilen fiziki bir belirti olan siyanoz vücuttaki damarların belirginleşerek iyice mavimsi yeşile dönmesidir. Ayrıca ten renginiz de yavaş yavaş bu renge dönmeye başlar. Kısacası kandaki ve derinizdeki oksijenin azalması sonucunda vücut dokusunun boğulmasıdır. Derinizde ortaya çıkan mavimsi yeşilimsi renk el, ayak, kol, bacak, göğüs, tırnak çevreleri, göz çevresi, dudak ve dil de belirginleşmektedir.

3. Mental Yorgunluk

Vücut yeteri kadar oksijen alamadığından dolayı beyine de yeterli miktarda oksijen ulaşamaz. Beyine yeteri miktarda oksijenin ulaşamamasına bağlı olarak zihinde karışıklık, mental yorgunluk, motor becerilerinde azalma ve reflekslerde zayıflama gözlemlenebilir. Bilişsel ve zihinsel problemler ortaya çıkacaktır. Devam etmesi durumunda konuşma, anlama ve hatta düşünme güçlüğü gözlemlenebilir.

4. Baş Ağrısı

Yine beynin yeteri kadar oksijen alamamasına bağlı olarak baş ağrısı ortaya çıkacaktır. SpO2 düşüklüğü belirtileri arasında baş ağrısı önemli bir yere sahiptir.

5. Fiziki Yorgunluk Ve Halsizlik

Vücuttaki oksijen miktarının azalmasına bağlı olarak kişi kendini yorgun ve halsiz hisseder. Sürekli uyumaya meyillidir. Günlük yaşantısındaki aktiviteleri yapmak yerine yatmayı ve mümkünse uyumayı tercih eder.

SpO2 Düşüklüğü Nedenleri

SpO2 düşüklüğü nedenleri olarak birçok neden gösterebiliriz. Bu nedenlerin başında ise “yaylaya çıkma” gelmektedir. Yüksek yerlere çıkıldıkça havadaki oksijen miktarı azaldığından dolayı vücut yeterli miktarda oksijen alamaz. Bu nedenle yüksek yerlere çıkarken vücudun adaptasyonu için zaman tanınmalıdır. Dağ tırmanışı yapan sporcular belli bir yüksekliğe geldikleri zaman kamp yaparak vücudun alışmasını bekler. Bu sporcuların bu hareketi yapmasının nedeni vücuttaki oksijen miktarının düşmemesini sağlamaktır.

SpO2 düşüklüğü nedenleri arasında gösterilen diğer bir neden ise kandaki oksijen dolaşımının bozulmasıdır. Anemi gibi kan hastalıkları, kırmızı kan hücrelerinin yapısını değiştirir ve içerisindeki hemoglobini azaltır. Bu nedenle kan yeterli miktardaki oksijeni taşıyamadığı için SpO2 düşüklüğü ortaya çıkabilir.

Hava kanalı tıkanıklığı, koah, amfizem, uyku apnesi gibi solunum ve akciğer hastalıklarına bağlı olarak kandaki oksijen miktarı düşebilir. Akciğer hastalıklarının en büyük nedeni ise sigara, tütün ve nargile gibi maddelerdir. Sağlıklı bir vücut için bu tür zararlı maddelerden uzak durmanız gerekmektedir.

Saydığımız SpO2 düşüklüğü nedenleri haricinde bazı anestezik maddeler ve uyuşturucu maddeler kandaki oksijen miktarını düşürebilmektedir.

SpO2 Nedir yazımız ile ilgili düşünce, görüş ve sorularınızı lütfen yorum bölümünden bizlere iletiniz.

Ayrıca bu yazımız ilginizi çekebilir: 

Dahiliye Neye Bakar

14 Yorum

 1. Spo2 nedir hakkında güzel bir yazı olmuş. Sigaradan kesinlikle uzak durulması gerekiyor yoksa sonuç belli

 2. Spo2 normal değeri kaç olmalı 95 üstü yeter mi

 3. Sade ve gayet açıklyacı olmuş spo2 ölçümü için kullanılan oksimetre cihazı öneriniz hangisi? Piyasadaki hangi oksimetre cihazı daha kaliteli yardımcı olursanız sevinirim 🙂

 4. Spo2 dikkat edilmesi gereken bir değer

 5. Spo2 nedir, Spo2 nasıl kullanılır,Spo2 tedavisi nedir gibi sorulara güzel bir cevap niteliğinde yazı olmuş elinize sağlık hocam.

 6. Spo2 özellikle akciğer hastalığı olan insanların sürekli ölçmesi gereken bir değer

 7. Spo2 normal düzeyi 85 az dimi?

 8. Spo2 düşüklüğü siyanoz dışında nasıl anlaşılır

 9. Spo2 düşüklüğü dikkat edilmesi gereken bir konu

 10. Siyanoz spo2 düşüklüğü belirtileri arasında en önemlisi sanırım en belirgin o çünkü

 11. Spo2 dikkat edilmesi gereken bir değer.

 12. Spo2 düşüklüğü baş ağrısına neden oluyormuş demek baya baş ağrısı yasıyordum

 13. Spo2 normal değeri 95 mi şimdi 80 büyük sıkıntı yaratır mı

 14. Çok yararlı bir paylaşım olmuş teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir