Ana Sayfa / Sağlık / Sol Kol Neden Ağrır, Sol Kol Ağrısı Nedenleri

Sol Kol Neden Ağrır, Sol Kol Ağrısı Nedenleri

Sol kol ağrısı omuz ile dirsek arasındaki bölgede başlayarak göğüs bölgesine doğru yayılan ağrıdır. Ağrı genellikle batma şeklinde meydana gelir. Ağrı aniden ortaya çıkabilir ya da uzun süre var olabilir. Göğüs hizasında yayılması nedeniyle toplumda direk olarak kalp krizi ile ilişkilendirilerek insanları büyük bir korkuya sürekler.  Ağrının koldan başlayarak göğüs ve omurlara doğru yayılmasının nedeni burada bulunan sinir yapılarının fazla olmasıyla ilgilidir.

Sol kol ağrısının hafife alınmaması gerekir. Ağrı başladığında doktora giderek altında yatan gerçek nedenin ne olduğu mutlaka araştırılmalıdır. Kol ağrısı birçok sebepten oluşabilir. Kol ağrısının bilinen en önemli iki nedeni vardır. Bunlar kan dolaşım bozukluğu ve kalp hastalıklarıdır. Farklı hastalıkların belirtisi olarak da karşımıza çıkabilir. Önemli olan doğru teşhisi koyarak gereken tedaviyi uygulamaktır. Teşhis konulduktan sonra düzenli tedavi uygulanmalıdır. İlaç tedavisi egzersiz ve fizik tedavi ile desteklenirse çok kısa zamanda ağrı giderilebilir. Kol ağrısı için uygulanan bitkisel tedavi yöntemleri de vardır. Bitkisel tedaviler ancak doktor kontrolünde uygulanmalıdır.

Sol Kol Ağrısının Nedenleri Nelerdir?

Vücutta var olan kronik hastalıklar, psikososyal bozukluklar, stres ve kullanılan ilaçların yan etkileri gibi birçok faktör kol ağrısına neden olabilir. Ağrı bazen bilinmeyen hastalıkların bulgusu da olabilir. Bu nedenle teşhis sırasında çok dikkatli olunmalı ve tetkikler eksiksiz olarak uygulanmalıdır. Kol Ağrısının en sık karşılaşılan nedenlerini açıklayalım.

Dolaşım Bozukluğu

Kan dolaşımı vücudun sol tarafına doğrudur. Dolaşım bozukluğu olan bir kişinin tüm vücudu bundan etkilense de en fazla tepki veren yer sol koldur. Dolaşım bozukluğunda kol ağrısına, kol ve parmakların uyuşması da eşlik eder. Ağrı ve uyuşukluk var ise mutlaka kalp ve damar cerrahisine başvurulmalıdır. Dolaşım bozukluğu tedavi edilmediği sürece yeni ağrı oluşumuna neden olacaktır. Dolaşım bozukluğu uzman hekimler tarafından gerekirse hastane yatışı yapılarak tedavi edilmelidir.

Boyun Düzleşmesi ve Boyun Fıtığı

Boyun fıtığı ve düzleşmesi son yıllarda birçok kişinin hayatını olumsuz etkileyen rahatsızlıklardır. Hareketsiz yaşam, yanlış uyku pozisyonu ve yapılan meslek ile ilgili olarak ortaya çıkan bu rahatsızlıklar ilerlediği durumlarda sol kol ağrılarına neden olabilir. Bu gibi durumlarda fizik tedavi uygulamaları son derece önemlidir. Fizik tedavi için uygulanan yöntemler zaman içerisinde sol kolunuzda oluşan ağrınızın azalmasına yardımcı olacaktır. Boyun fıtığı gibi omurga sorunu olan kişilerin yaşam şeklini ve alışkanlıklarını değiştirmesi gerekir. Spor yapma alışkanlığını mutlaka edinmelidirler.

Postür Bozukluğu ve Ağır Egzersiz Çalışmaları

Postür bozukluğu ve yanlış uyku pozisyonu sol kol ağrılarına neden olabilir. Yanlış uyku pozisyonunda dolaşım sistemi bozulur ve kan akışı yavaşlar. Bu nedenle dokuların oksijenlenmesi azalır ve istenmeyen ağrılar oluşabilir.  Postür bozukluğu ve ağır egzersiz sonrası kolda bulunan kaslar zorlanır ve ağrılar oluşmaya başlar. Egzersiz sırasında ağırlık çalışmaları kaslar ile birlikte eklemlerinizin de zorlanmasına neden olur. Spor yapmadan önce uzman hocalardan yardım almalısınız.

Kalp Hastalıkları

Kol ağrısı şikayeti ile hastaneye gelen kişilerin genelinde kalp krizi ve kalp hastalıkları bulgusuna rastlanmaktadır. Kalp hastalığı nedeniyle oluşan kol ağrısı omuz ve göğüs bölgesine doğru yayılım gösterir. Ağrı ile birlikte kolun tümü uyuşur. Ağrı aniden ve şiddetli bir şekilde ortaya çıkar. Bu genellikle kalp krizi vakalarında yaşanır. Kolda batma ve uyuşma belirti olarak düşünülebilir. Bu aşamada tıbbi yardım almak çok önemlidir. Hayati tehlikeye neden olabileceği için ihmal edilmemesi gerekir.

İlaç Tedavisi

Kanser ve tümör gibi kötü huylu hastalıkların tedavisinde verilen ilaçlar ağır ve dolaşım sistemini etkileyen ilaçlardır. Kan dolaşımını olumsuz etkileyen ilaç tedavisi genellikle sol kol ağrısına neden olabilir. Dolaşımın bozulması farklı hastalıkları beraberinde getireceği için bu ilaçlar uzun süre kullanılmamalıdır. Doktorunuz kontrol sırasında dolaşım sıkıntısını fark ederse ilaç tedavisini sonlandırabilir.

Sol Kol Ağrısında Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Sol kol ağrısı oluştuğunda yapılması gerekenleri söyleyecek olursak;

  • Kol ağrısı aniden ortaya çıksa bile endişeye kapılmamalı ve sakin olunmalıdır.
  • Ağrı, kızarıklık ve şişlik oluşumunda vakit kaybetmeden doktora başvurulmalıdır.
  • Kol ağrısı için Ortopedi ya da Travmatoloji bölümüne gidebilirsiniz. Dolaşım bozukluğu tanısı olan kişiler kalp ve damar cerrahisine de gidebilir. Teşhis edildikten sonra fizik tedavi uzmanı tarafından destek alabilirsiniz.
  • Doktora gittiğinizde eksiksiz tüm şikayetlerinizi anlatmalı varsa kullandığınız ilaçları söylemelisiniz.
  • Sigara ve alkol gibi kan dolaşımını bozan zararlı maddeleri kullanmamalısınız.
  • Ağrının sebebi kaslar ise düzenli egzersiz yaparak bu ağrıyı giderebilirsiniz.

Sol Kol Ağrısı Nasıl Tedavi Edilir?

Kol ağrısını tedavi etmeden önce ağrının nedenini doğu bir şekilde tespit etmek gerekir. Doktor tarafından yapılan fiziki muayene ve tahliller sonucu ağrının nedeni belirlenir ve nedeni ortadan kaldırmaya yönelik bir tedavi düzenlenir. Egzersiz sonrasında gelişen kol ağrı için evde bakım uygulayabilirsiniz. Kolunuza yapacağınız düzenli masaj sonrasında kaslarınız güçlenerek ağrı azalır ve zamanla kaybolur. Kolunuzun incinmesine bağlı gelişen ağrı için buz uygulayarak tedavi edebilirsiniz. Dolaşım bozukluğu hastalığı olan kişiler de ilk önce hayati önem taşıyan kan dolaşım sistemini düzenlemek gerekir.

Dolaşım sistemi hastalıkları kol ağrısının yanında tüm vücut sistemini olumsuz etkiler ve hayati tehlikeye neden olur. İlk önce kan sulandırıcı gibi ilaçlar ile dolaşım sistemi desteklenmeli. Kardiyo egzersizleri ile dolaşımın hızlanması sağlanır. Düzgün ve dengeli beslenme programı uygulanır. Dolaşımı olumsuz etkileyen besinlerden uzak durulması gerekir. Özellikle yağlı ve tuzlu gıdalar bu süreçte tüketilmemelidir.

Sol Kol Ağrısında Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Kanser riskinin giderek arttığı günümüzde insanlar organik beslenme ve bitkisel tedavi yöntemlerine yönelmiştir. Bitkisel yöntemler uygun dozlarda be bilinçli şekilde uygulanırsa birçok hastalığın tedavisinde olumlu sonuç vermektedir. Zerdeçal, zencefil ve epsom tuzu kol ağrısının bitkisel tedavisinde kullanılırlar.

Zencefil Tedavisi

Zencefil içerdiği yüksek antioksidan özelliği sayesinde kan dolaşımını hızlandırır ve antienflamatuar özelliği taşır. Ağrı ve iltihabı azaltır. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Zencefil tadını sevmiyorsanız demlemiş olduğunuz çaya bal karıştırabilirsiniz. Zencefil çayını günde iki barda tüketebilirsiniz. Özellikle kış aylarında influenza gibi hastalıkların önlenmesinde kullanılabilen bir yöntemdir.

Zerdeçal Tozu

Zerdeçal antioksidan özelliği ile vücutta bulunan ve ağrıya neden olan iltihabı atar ve ağrıyı azaltır. Zerdeçalın içermiş olduğu kurkumin maddesi bilinen en iyi antienflamatuar özellikli maddedir. Bu madde sayesinde vücutta biriken tüm toksik maddeler atılabilir. Bir yemek kaşığı zerdeçal tozu ile iki yemek kaşığı Hindistan cevizi yağını karıştırarak macun kıvamına getirin. Hazırlanmış olduğunuz macunu ağrı olan tüm bölgeye sürün ve kurumasını bekleyin. Kuruduktan sonra bol su ile yıkayın. Ağrınız tamamen bitene kadar macun uygulamasını yapabilirsiniz.

Epsom Tuzu Uygulaması

Doğada bulunan farklı tuzların vücuttaki hastalıklara ve özellikle de astım gibi iltihaplı hastalıklara iyi geldiği herke tarafından bilinmektedir. Son yıllarda rehabilitasyon merkezlerine kurulan tuz odaları da rehabilite yöntemleri arasındadır. Epsom tuzu kas ve eklem ağrıların tedavisinde kullanılan bir yöntemdir. Sıcak su ile doldurulmuş olan küvete bir bardak epsom tuzu ilave ederek karıştırınız. Tuzlu suyun içerisinde yaklaşık 25 dakika kadar bekleyiniz. Haftada üç defa olmak üzere ağrınız geçene kadar bu yöntemi deneyebilirsiniz.

 


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir