Ana Sayfa / Sağlık / Sol Kasık Ağrısı

Sol Kasık Ağrısı

Sol kasık ağrısı son yıllarda gittikçe daha fazla görülmeye başlanan bir rahatsızlıktır. Kişinin yaşına, yaşam şartlarına, cinsiyetine ve daha birçok farklı duruma bağlı olarak sol kasık ağrısı nedenleri oluşmuş olabilir. Sol kasık ağrısı yaşayan kişilerin ilk aklına gelen problem apandis veya apandisit adı verilen hastalıktır. Fakat halk arasında dolaşan bu bilgi tamamen yanlıştır. Çünkü apandisit vücudun sağ tarafında bulunur ve apandisite bağlı ağrı sağ kasık ağrısı olarak ortaya çıkar. Ayrıca apandisin yırtılması veya patlaması çok zordur. Bizde sizler için bu yazımızda sol kasık ağrısı nedenleri, sol kasık ağrısına ne iyi gelir ve sol kasık ağrısı tedavisi gibi konulara değineceğiz.

Sol Kasık Ağrısı

Sol kasık ağrısı, karının alt bölgesi ile bacağın başlangıç kısmı arasında ortaya çıkan bir ağrı türüdür. Cinsiyet fark etmeksizin hem kadınlarda hem de erkeklerde sık görülen bir rahatsızlıktır. Kasık adı verilen karın ve bacak bölgesinin birleşim noktasından toplamda 5 farklı büyük kas geçmektedir. Kasık ağrılarının en büyük nedeni bu kasların zorlanmasıdır. Fakat sol kasık ağrısı nedenleri için daha birçok farklı neden sayabiliriz. Sol kasık ağrısı kimi zaman ise tehlikeli hastalıkların belirtisi olarak ortaya çıkabilir. Özellikle kadınlarda sol kasık ağrısı şikayeti ciddi durumların habercisi olabilir. Sol kasık ağrısı yaşayan kadınlar Kadın Doğum Uzmanına gitmelidir. Sol kasık ağrısı yaşayan erkekler ise Üroloji Bölümüne başvurmalılar.

Sol Kasık Ağrısı Nedenleri

Sol kasık ağrısı nedenleri çok fazla. Özellikle birbirinden farklı ve alakasız olan bu nedenler kişinin yaşına göre ve cinsiyetine göre değişiklik gösterebilir. Örnek vermek gerekirse ergenlikte sol kasık ağrısı nedenleri ile yetişkinlerde sol kasık ağrısı nedenleri farklılık gösterebilir. Genellikle kasık ağrısı çeken kişiler ilk olarak gaz sancısı veya üşütmeye bağlı karın ağrısı olarak düşünür. Fakat birçok ciddi hastalığın belirtisi de sol kasık ağrısıdır. Bu nedenle bu ağrılar kesinlikle ihmal edilmemesi gereken ciddi belirtilerdir.

Ergenlikte Sol Kasık Ağrısı

Ergenlik döneminde kasık ağrısı problemi sık sık ortaya çıkabilmekte. Bu ağrıların en büyük nedeni ise boy uzamasıdır. Kasık bölgesinde bulunan 5 büyük kasın uzaması sonucunda özellikle sol ve sol üst kasık ağrısı yaşanabilir. Ayrıca ergenlik döneminde yapılan spor aktiviteleri ve aşırı kendini zorlamada kasık ağrılarına neden olabilir.

Ergenlik döneminde sol kasık ağrılarını ortadan kaldırmanın veya azaltmanın birkaç farklı yolu vardır. Özellikle dinlenme bu konuda en önemlisidir. Sol üst kasık ağrısı yaşıyorsanız kesinlikle bir süre dinlenmeli ve kaslarınızı yormamalısınız. Ayrıca kas gevşetici kremleri masaj eşliğinde ağrılı bölgeye uygulamak ağrılarınızı azaltacaktır.

Ayrıca kış aylarında da kasık ağrıları şiddetlenebilir ve artış gösterebilir. Kış aylarında artış gösteren kasık ağrılarına sahipseniz daha kalın ve sıkı giyinmelisiniz. Kasık bölgenizi soğuktan özellikle korumalısınız.

Ergenlik döneminde artan cinsel mastürbasyon aktiviteleri de kasık ağrısına neden olabilir. Eğer mastürbasyon sonrasında kasık ağrısı yaşıyorsanız mastürbasyon sıklığını azaltmalısınız.

Hamilelikte Sol Kasık Ağrısı

Gebe kadınlarda sol kasık ağrısı çok şiddetli olarak yaşanabilir. Bu hamilelikte sol kasık ağrısı nedenleri arasında en sık rastlananı bebeğin gelişmesine bağlıdır. Rahminizdeki bebeğin gelişmesi ve büyümesine bağlı olarak kasık ağrılarınız ciddi artış gösterebilir. Çünkü büyüyen bebek daha fazla alana ihtiyaç duyacaktır ve iç organlarınızı sıkıştıracaktır. İç organlarınızın sıkışması sonucunda da kasık duvarları gerilir ve ağrı oluşmasına neden olur.

Kasık duvarının itilmesi bazı kişilerde kasık fıtığına yol açabilir. Ayrıca çok şiddetli sol kasık üstünde ağrıya neden olmaktadır. Bebeğin karnınızdaki hareketleri ve karnınızı tekmelemesi de sol kasık ağrısı şiddetini arttırabilir. Gebelik sürecinde kasık ağrılarını doktorunuz ile paylaşmanız ve onun tavsiyelerini izlemeniz hem bebeğiniz hemde sizin için çok daha iyi olacaktır. Sol kasık ağrısına karşı evde kendi başınıza yapacağınız müdahaleler bebeğin sağlığına zarar verebilir ve kalıcı hasarlara neden olabilir. Bu nedenle doktor tavsiyesi ve gözetimi olmadan sol kasık ağrısı tedavisi adına bir çalışma yapmamalısınız.

Özellikle evde kendi başınıza yapacağınız müdahaleler bebeğinizin boynuna plasenta dolanmasına neden olabilir. Çok ciddi sağlık problemlerine yol açabilir. Kesinlikle doktor tavsiyesi olmadan ve doktor gözetimi olmadan tek başınıza bir hareket yapmayın.

Yetişkinlerde Sol Kasık Ağrısı

Yetişkinlerde sol üst kasık ağrısı nedenleri arasında en çok rastlananı cinsel ilişkiye bağlı sol kasık ağrısıdır. Ayrıca yukarıda bahsettiğimiz hamilelikte sol kasık ağrısı da çok sık yaşanan bir durumdur. Bu durumların dışında sol üst kasık ağrısı nedenleri arasında:

  • Bağırsak İltihabı
  • Bağırsak Kurtlanması
  • Bağırsak Solucanı
  • İdrar Yollarında Enfeksiyon
  • Yumurtalık Kisti
  • Regl Dönemi

gibi durumlarda da sol kasık ağrısı şikayetleri gözlemlenebilir. Ayrıca cinsel organların temiz tutulmamasına bağlı olarak üreme organları iltihaplanabilir. Bu durumun sonucunda da sol kasık ağrısı yaşanabilir. Sol kasık ağrısı tedavisi doktorlar tarafından kolaylıkla yapılabilmektedir.

Özellikle iltihaba bağlı oluşan sol kasık ağrısı antibiyotik tedavisi ile kolaylıkla tedavi edilebilir. Tekrar ortaya çıkma durumu ise cinsel organların temizliği ile doğru orantılıdır. Kısacası cinsel organların temizlenmesine önem vermezseniz bakterilerin sayısı artış gösterebilir ve sol kasık ağrısı tekrar ortaya çıkabilir.

Cinsiyete ve yaşa bağlı olmaksızın sol kasık üstünde ağrının nedenleri genellikle üreme, boşaltım ve sindirim sistemine bağlı olarak ortaya çıkar. Enfeksiyonlar, darbeler gibi durumlar en büyük nedenlerdir. Ayrıca şiddetli ishal ve enfeksiyonlarda sol kasık üstünde şiddetli ağrılara neden olabilir.

Erkeklerde Sol Kasık Ağrısı

Erkeklerde sol kasık üstünde ağrı nedenleri çok fazladır. Fakat sık görülen ana nedenleri kısaca şöyle açıklayabiliriz.

Darbe

Kasık, kasık yakını, testis gibi bölgelere alınan darbeler şiddetli kasık ağrılarına neden olabilir. Özellikle kasık bölgesine alınan darbeler bu bölgedeki kasların gerilmesine ve hasar görmesine neden olur. Hasar gören kaslarda şiddetli kasık ağrıları yapar.

Hidrosel

Hidrosel halk arasında su fıtığı olarak bilinir. Testisleri çevreleyen zarların arasında su birikmesine bağlı olarak testis şişmesidir. Testis şişmesine bağlı olarak sol kasık ağrısı ortaya çıkabilir. Hidroselin en büyük belirtisi ağrı ve testis şişmesidir.

Böbrek Problemleri

Böbreklerde ortaya çıkan problemler sonucunda kasık ağrısı ortaya çıkabilir. Özellikle böbrek taşları çok ciddi ağrılara neden olabilir. Böbrek problemleri genellikle sol kasık üstünde ağrı yapmaktadır. Tabi ağrının nedenini siz kendi kendinize anlayamayacağınız için uzman bir doktordan yardım almanız gerekmekte.

Testis Zedelenmesi

Testislerin fiziksel bir travmaya bağlı olarak zedelenmesi kasık ağrısına yol açabilir. Özellikle testis zedelenmesine bağlı oluşan kasık ağrıları sol tarafta daha yoğun hissedilir. Özellikle burkulma, ezilme ve kendi etrafında dönmesine bağlı olarak sol kasık ağrısı ve sol kasık üstünde ağrı nedeni olabilmektedir.

Testis Orşiti

Orşit dediğimiz rahatsızlık kabakulak rahatsızlığının nedenidir. Fakat bu sefer bakterilerin dolduğu yer testislerdir. Özellikle ergenlik döneminin sonlarında kabakulağa yakalanan gençlerin 3 de 1 inde testis orşiti ortaya çıkmakta. Testis orşitine bağlı olarak da kasık ağrıları ortaya çıkabilmekte.

Kasık Fıtığı

Kasık fıtığı kısacası bağırsakların kasık bölgesine kaçması ve düzeninin bozulması rahatsızlığına verilen isimdir. Sindirim sisteminin anatomik dizilişinin bozulması ve bağırsak kıvrımlarının sol kasık bölgesine ilerlemesi sonucunda sol kasık ağrıları ortaya çıkabilir.

Kas Gerilmeleri

Aktif sporlarda yapılan kas zorlanması sol kasık üstünde ağrıya sebep olabilmektedir. Özellikle koşma, yüzme ve zıplama gibi ani hareket olan sporlarda kas gerilmesine bağlı olarak sol kasık ağrıları ve sol kasık üstüne ağrılar ortaya çıkabilmektedir.

Kadınlarda Sol Kasık Ağrısı

Yumurtalık kisti ve yumurtalık kanseri başta olmak üzere kadınlarda sol kasık ağrısı nedenleri de çok fazladır. Fakat özellikle yumurtalık kanseri ve kisti en sık görülen nedenlerdendir. Ayrıca dış gebelik, rahim kanseri, cinsel ilişkiye bağlı bulaşan hastalıklar, vajinal mantar, miyom ve regl sancılarına bağlı olarak kadınlarda sol kasık ağrısı ve sol kasık üstü ağrılar ortaya çıkabilmektedir.

Özellikle erkeklerde sol kasık ağrısı, kadınlarda sol kasık ağrısı ciddiye alınması gereken durumlardır. Tedavi gecikmesi kısırlık başta olmak üzere birçok farklı büyük hastalığa sebebiyet verebilir. Eğer ağrılar ortaya çıktıktan sonra 1-2 gün içerisinde geçmezse kesinlikle ve kesinlikle doktora başvurmanız gerekmektedir. Sol kasık üstünde ağrı nedenleri konusunda değindik. Umarız kafanızdaki soru işaretlerine cevap bulabilmişsinizdir. Vücudunuzun herhangi bir bölgesinde şiddetli ağrılar ortaya çıkarsa kesinlikle ve kesinlikle doktora başvurmayı ihmal etmeyin.


Bir Yorum

  1. Gebelikte yaşanan sol kasık üstü ağrı gerçekten büyük sıkıntı bebeğin her hareketinde ağrı artıyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir