Ana Sayfa / Sağlık / Sinüzit Doğal Tedavi Yöntemleri

Sinüzit Doğal Tedavi Yöntemleri

Her hastalıkta olduğu gibi sinüzitinde doğal yöntemler ile tedavisi mevcuttur. Tedavi edilmediği zamanlarda yaşamı oldukça zora çeviren bu hastalık nefes almada büyük sorunlara neden olarak hayatınızı etkilemektedir. Bunun için sinüzit rahatsızlığınız var ise öncelik olarak doğal yöntem tedavilerini düzenli olarak deneyebilirsiniz. Sinüzit hastalığı için doğal tedavi yöntemleri şu şekildedir;

Tarçın

Sinüzit hastalığından dolayı meydana gelen baş ağrılarını hafifletmek amacı ile dilediğiniz gibi faydalanabileceğiniz bir baharat çeşididir. Bir yemek kaşığı tarçın tozunu su ile karıştırarak macun kıvamına gelmesini sağlayın. Macun kıvamına geldikten sonra ise alnınıza ve gözlerinizin üzerine sürerek 5 ila 10 dakika arasında bekletin. Düzenli olarak haftada 2 kez uygulama yapabilirsiniz.

Tuzlu Su

Burun tıkanıklığı hayatı etkileyen en önemli faktördür. Gerek uyku gerek nefes alma konusunda oldukça kişileri zorlamaktadır. Burun tıkanıklığını açmak amacı ile tuzlu su formülünü deneyerek burun tıkanıklığından kurtulabilirsiniz. Sıcak su ile tuzu bir bardak aracılığı ve kaşık yardımı ile karıştırarak burun deliklerinizden içeri çekin bu durum sizi rahatlatarak sinüzitlerinizin akmasını sağlayacaktır.

Naneli Buhar

Burun tıkanıklığı esnasında en fazla tercih edilen yöntemler arasında naneli buhar yöntemi mevcuttur. Tıkalı olan burnunuzu açmak amacıyla kaynatmış olduğunuz naneli suyu burnunuzun içerisine çekerek tıkalı olan bölgenin açılmasını sağlayabilirsiniz. Dilerseniz taze neneyi değil nane yağını kullanarak kaynatabilirsiniz. Bu işlem ile sinüs ağrılarınızın azalmasına yardımcı olabilirsiniz.

Sıcak Çorba

Özellikle kış aylarında akşam yemeklerinizde mutlaka bulunması gerekir. Sıcak olduğundan dolayı sinüslere iyi gelerek sizleri rahatlatmaktadır. Aynı zamanda çorbaya karabiber eklerseniz daha hızlı bir iyileşme kaydedebilirsiniz.

Zencefil

Faydaları saymakla bitmek tükenmek bilmeyen zencefil sinüzit rahatsızlığında da en iyi tedavi yöntemlerinden birisi olmaktadır. İster suyunu için isterseniz de macun haline getirerek masaj yaparak uygulayın. Böylelikle ağrılarınızda iyileşme olacak sinüzitlerinize de iyi gelecektir.

Uçucu Yağlar İle Masaj

Sinüslerden dolayı ağrı yaşayan kişilerin en sık uyguladığı yöntem masaj yöntemidir. Kekik yağı, nane yağı, gibi esansları ellerinizin yardımı ile ağrıyan bölgeye sürerek masaj yapabilir ve ağrılarınızdan kurtulabilirsiniz.

Sinüzit Nedir?

Sinüzit genel tanım olarak yüz kemiklerinin içerisinde ki kemiklerin iltihaplı bir şekilde dolmasından kaynaklı olarak oluşan bir rahatsızlıktır. Özellikle kış ayları geldiği zaman yaşamı tam anlamıyla kabusa çeviren sinüzit hastalığının belirtileri genel olarak burun tıkanıklığı ve baş ağrısı ile kendini belli etmekte akabinde sarı- yeşil renkte burun akıntısı, geniz akıntısı mevcut olmaktadır. Aynı zamanda koku almada zorluk çıkararak nefes almada güçlük çektirmektedir. Genel tanımlamalarda insanlarda 5 adet sinüs bulunur. Bu sinüslerin her birinde farklı rahatsızlıklar ve sorunlar ortaya çıkmaktadır. Bunlardan ilki Yanak sinüsleridir (bir diğer adıyla maksiler sinüs olarak bilinmektedir.)

Alın sinüsleri (frontal sinüsler), Geniz bölgesinde yer alan sinüsler (diğer adı ile sfenoid sinüsler) Son olarak ise gözlerin arasında yer alan göz arasında ki sinüsleridir. Bir diğer adı ile de ön ve arka etmoid sinüsler olarak bilinmektedir. Bebek ve çocuklarda meydana gelen sinüzit hastalığı erişkinlerdekinden daha farklı bir seyir halindedir. Öncelik olarak çocuklarda mevcut olan sinüslerin erişkinlerde ki sinüs görünümünün alması için en az 12 ila 14 yaş aralığında gelindiği zaman aynı yetişkinlerde ki görünüm olmaktadır. Son hali ise 22 ila 24 yaş aralığında son bulmaktadır. Sinüsler burun sisteminde salgı oluşturan diğer adıyla bu duruma tıp dilinde mukus olarak adlandırılan burun içerisinde ki sistemin bir parçasıdır.

Normal bir insan burnunun içerisinde günde yaklaşık olarak yarım litre kadar mukus salgısı oluşmaktadır. Üretilen bu salgılar burun örtüsünün üzerinde hareket eder ve mevcut olan toz parçalarını, bakterileri süpürerek bunların yıkanmasını sağlayarak burun üzerinden uzaklaştırırlar. Daha sonrasında ki aşama ise bu salgı boğaza sürülür ve yutulur. Yutulduktan sonra da içinde ki parçacıklar ve bakteriler mide asidi aracılığı ile parçalanarak vücuttan dışarıya atılır. Bu işlem burun içerisinde her gün tekrar edilen bir fonksiyondur. Burun örtüsü üzerinde yer alan mukus tıkandığı zaman burun içerisinde ki bakterilerden kurtulamaz bu nedenle sürekli olarak burnu tıkayarak sinüzitin oluşmasını sağlar. Bu durum ise nefes almayı zorlaştırarak burun tıkanıklığına sebep olur.

Sinüzit Belirtileri Nelerdir?

Sinüzitin genel olarak belirtileri kişiden kişiye göre farklılık gösterebilmektedir. Genel olarak sinüzit rahatsızlığının en belirgin belirtisi baş ağrısı ve yüzde olan ağrı olarak bilinmektedir. Böyle durum ile karşılaşıldığı zaman genel olarak insanlar bunun sinüzit olduğunu düşünmektedirler. Ancak çoğu zamanda sinüzitler ağrı ile kendisini belli etmeyen hastalıklardır. Bazı kişilerde ağrı oldukça hafif olmaktadır. Oran olarak hesaplandığı zaman ise bazı kişilerde %5 oranında bir ağrı olduğu gözlemlenmiştir. Sinüzit hastalığı belirtileri arasında daha belirgin olan belirtilerden bir tanesi geçmek bilmeyen burun tıkanıklığı, seste gözle görülür bir şekilde değişme, yüz hatlarında dolgunluk ve burun akıntısı en belirgin özellikler arasında yer almaktadır.

Genel Olarak Sinüzit Belirtileri Şu Şekildedir

  • Gece uyku esnasında ya da sabaha karşı bir saat diliminde ortaya çıkan ve geçmeyen öksürük
  • Sarı ve yeşil renkte olan koyu ve katı bir şekli olan burun akıntısı,
  • Göz çevresinde hissedilen basınç,
  • Nefeste meydana gelen kötü koku, koku alma da yaşanan çeşitli zorluklar, duruma göre meydana gelen mide bulantısı ve kusma hali,
  • Çoğu zaman bazı insanlar tarafından grip ve sinüzit birbirine karıştırılmaktadır. 10 ila 14 günden daha fazla süren soğuk algınlığı ve burun akıntısı, bazen ateş gibi rahatsızlıkların ortaya çıkması,
  • Burnun sürekli olarak tıkalı olması ve gece uyku esnasında horlama durumu,
  • Geniz akıntısı ile meydana gelen boğazda yanma hissi,
  • Bazı kişilerde meydana gelen baş ağrısı ve seste meydana gelen değişiklik sinüzit hastalığının en belirgin belirtileri arasında yer almaktadır.

Sinüzit Oluşma Nedenleri Nelerdir?

Sinüzitin birbirinden farklı oluşma nedenleri vardır. Genel olarak herkeste görülen oluşma nedenleri şu şekildedir;

Üst solunum yolu enfeksiyonları sinüzit oluşmasında büyük etki sağlar. Üst solunum yolu enfeksiyonları sinüzitin en sık oluşma sebeplerinden bir tanesi olarak sayılabilmektedir. Solunum yollarında ki akıntılardan dolayı sinüs boşalma kanallarının tıkanması sonucu içeride ki bakteriyi vücuda taşıyamayarak orada birikip iltihap oluşturmaktadır. Aynı zamanda üretilen mukuslar burun içerisinde ki ostiumları tıkayacak bir şekilde koyu bir halde olması sinüslerde salgı birikimi ve oksijenlenme konusunda bozulmaya neden olarak bakteri oluşarak sinüzit meydana gelir. Burun içerisinde yer alan eğrilikler sinüzit oluşmasında ki sebeplerden bir tanesi olarak sayılabilmektedir.

Polip oluşması sinüzit oluşumunda ki nedenler arasındadır.

Burun eti büyümesi birçok rahatsızlığı da meydana getirmektedir. Bunlardan en birincil etkisi ve problemi sinüzit hastalığını ortaya çıkarmasıdır. Sinüzitin boşalma kanallarının tıkanmasına neden olan burun eti büyümesi sonrasında büyük problemlere neden olduğu gibi nefes alma konusunda da sorun yaratmaktadır.

Yüzme sporu ile uğraşan ve sürekli olarak uçak yolculuğu yapan kişilerde sinüzit olma durumu olasıdır. Basınç altında kalınmasından dolayı ostiumların kapanmasına neden olabilir. Bu durum ise belirli bir dönem sonra sinüzit olunmasına neden olur.

 


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir