Ana Sayfa / Güzellik / Ses Kısıklığına Bitkisel 3 Öneri

Ses Kısıklığına Bitkisel 3 Öneri

Ses kısıklığı insanlarda hem kalıcı hem de geçici olarak meydana gelen bir rahatsızlıktır. Genelde gün içerisinde sürekli konuşma ihtiyacı hisseden ya da ses tellerini zorlayan insanlarda görülen bu rahatsızlık farklı şekillerde tedavi edilebiliyor. Birçok insanda yaşam boyunca belli dönemlerde ortaya çıkan bu rahatsızlık hem yüksek ses ile hem de uzun süre konuşulmasından kaynaklanıyor. Ancak nedenlerine bakıldığında tek neden olarak bu gösterilemez.

Farklı nedenlerden de ortaya çıkan bu rahatsızlık türü ilaç tedavisi ile giderilebileceği gibi bitkisel yöntemlerle de giderilmesi muhtemel rahatsızlıklardan biridir. Farklı bitkisel kürler ve karışımlar sayesinde ses kısıklığını gidermek ve normal bir ses tonuna kavuşmak son derece rahatlatıcı bir etki bırakıyor. Evde yapılabilecek karışımlar ile kısa bir süre içerisinde rahatlıkla sizi rahatsız eden kısık sesten kurtulabilirsiniz.

Ses Kısıklığını Gideren Bitkisel Çaylar

Bitkisel çaylar hemen her türlü ses kısıklığına iyi geliyor. Ancak çayların doğru oranlarda hazırlanması ve hemen her gün tüketilmesi oldukça önemlidir. Gün içerisinde çeşitli bitkisel çayları tüketerek boğazınızı yumuşatabilir ve ses kısıklığını kısa sürede giderebilirsiniz. Ses kısıklığına en iyi gelen çaylar arasında;

  1. Papatya çayı
  2. Elma çayı
  3. Kuşburnu çayı

Ses kısıklığı konusunda en iyi bitkisel çaylardan olan papatya çayı vücut direncini yükselttiği gibi ses tellerinin de hızlı şekilde toparlanmasını sağlayacaktır. Toplantılarınızın ya da ders anlatımlarının öncesinde bu çaydan bir fincan içmek boğazı yumuşatarak sesinizi daha iyi kullanmanıza yardımcı olacaktır.

Elma çayı da yine içilebilecek olan sağlıklı çaylar arasında bulunuyor. Vitamin, mineral ve aminoasitler sayesinde son derece zengin olan elma çayları yazın soğuk olarak kışında sıcak olarak tüketilebiliyor. Bağışıklık sistemini güçlendiren bu çay gün içerisinde 1 fincan tüketildiğinde ses telleri yumuşayarak konuşma esnasında daha rahat olmanıza yardımcı olacaktır.

Kuşburnu çayı C vitamini desteği ile bağışıklık sistemine en iyi gelen çaylardan biridir. Kan dolaşımını hızlandıran bu çay ses tellerindeki iltihapların hızlı şekilde iyileşmesini sağlayarak astım ve ses kaybı gibi sorunların giderilmesine yardımcı olur.

Rezene çayı da ses kısıklığına iyi gelen bitkisel çaylardandır. B ve C vitaminleri ile enfeksiyonlara karşı son derece etkili olan çay ses telleri üzerinde yapıcı ve onarıcı bir etkiye sahiptir.

Ses Kısıklığını Gideren Kırmızı Turp Kürü

Ses kısıklığını giderebilmek için bitkisel çaylar yanında farklı karışımlar da kullanılabilir. Özellikle biraz daha ileri boyutta olup da insanlara rahatsızlık verecek duruma gelmiş ise kırmızı turp kürü son derece ideal bir bitkisel çözüm olacaktır. Öncelikle kırmızı bir turpun suyunu çıkarmanız gerekiyor. Bunun için farklı yöntemler deneyebilirsiniz. Katı meyve sıkacağında da suyunu çıkarabilirsiniz, dilerseniz turpu ince şekilde rendeleyip biraz baskı uygulayarak da bu işi yapabilirsiniz. Ancak katı meyve sıkacağında çok daha sağlıklı olacaktır.

Sonrasında çıkarılan kırmızı turp suyu içine 1 yemek kaşığı kadar bal eklemeniz gerekiyor. Bal organik olursa etkisi de daha yüksek olacaktır. Balı ekledikten sonra biraz karıştırın ve bu karışımı gün içerisinde sabah, öğlen ve akşam olmak üzere 1 çay kaşığı olarak tüketin. Ancak yutmadan önce biraz ağızda bekletilmesi ve boğazdan da yavaş bir şekilde geçirilmesi gerekiyor. Günde üç defa bu uygulamayı yapın. Sonrasında da hemen su içip ağzınızı temizlemeyin. Karışımın etkisini göstermesini bekleyin. Tadı ne olursa olsun etkili bir yöntem olduğu için deneyebileceğiniz bir karışımdır.

 Ses Kısıklığına Doğal Karışım

Hem çocuklarda hem de yetişkinlerde görülen ses kısıklığı için doğal karışımlar kullanmak son derece önemlidir. Özellikle bu alanda uzman olanlar doğal bitkilerle ses kısıklığının tamamen ortadan kaldırılabileceğini belirtiyorlar. Ses telleri üşütmeden ya da farklı bir nedenden dolayı zarar görmesi ses kısıklığının ortaya çıkmasına neden oluyor. Bu rahatsızlık için deneyebileceğiniz en iyi karışımlardan bir diğeri de zencefil, zerdeçal, doğal bal ve toz tarçın karışımıdır. Ancak karışımı hazırlarken gerekli ölçülere dikkat etmeniz gerekiyor.

Bal haricindeki diğer malzemeleri 1 tatlı kaşığı ya da 5 gram olacak şekilde hazırlayın. 2 yemek kaşığı bal içerisine malzemeleri ekleyin ve macun kıvamını alıncaya kadar iyice karıştırın. Antiseptik bir özelliği olan kür bademcik, boğaz ağrıları ve ses kısıklığına oldukça iyi geliyor. Bu karışımın içerisine bir miktar kristal kaya tuzu da ekleyebilirsiniz. Yutmadan önce biraz boğazda bekletin sonrasında yutun. Çocuklarda meydana gelen ses telleri için de son derece ideal bir karışımdır.

Ses Kısıklığı Neden Meydana Geliyor?

Ses kısıklığının meydana gelmesinin birçok farklı nedeni bulunuyor. Bunlardan ilki ses tellerinin zorlanmasıdır. Uzun süreli olarak insanlara laf anlatmaya çalışmak, konuşmak ya da bağırma gereksinimi duymak ses kısıklığının en önemli nedenlerinden biridir. Bunu sürekli olarak yapan insanların belli aralıklarla boğazını ve ses tellerini yumuşatması gerekiyor. Bir diğer önemli neden de üst solunum yolundan kaynaklanan enfeksiyonlardır.

Soğuk algınlığı gibi rahatsızlıklar sonrasında ses kısıklığının oluşması beklenilen durumlar arasında yer alıyor. Gırtlak ve bademciklerin iltihaplanması, soğuk algınlığı, sigara dumanına maruz kalmak ses kısıklığının nedenlerini oluşturuyor.

Faringenal Reflü, ses kısıklığına neden olan bir rahatsızlıktır. Mide de oluşan asidin mide kapakçığından yukarıya çıkarak ağza gelmesi ya da nefes borusuna kaçması ses kısıklığını ortaya çıkaran bir durumdur. Bu soruna bağlı ses kısılması yaşayan insanlar reflü ilaçları kullanması ya da geceleri yemek yemeden uyuması gerekiyor.

Ses kısıklığının en önemli nedenlerinden biri de ses tellerinin yapısının bozulmasıdır. Vücutta çeşitli nedenlerden kaynaklanan bu durum ses terapileri ile düzeltilmeye çalışılıyor. Bu herhangi bir sonuç vermediğinde ise cerrahi uygulamalara başvurulabiliyor. Ancak genel anlamda ses kısıklığı geçici rahatsızlıklardır ve birçok insanda meydana gelmektedir.

Ses Tellerini Korumanın Yolları

Ses kısılması birçok insanda görüldüğü için bu rahatsızlığın insanların başına gelmeden önce gerekli tedbirlerin alınması son derece önemlidir. Özellikle öğretmen, çağrı merkezi çalışanları, pazarlama işinde çalışanlar ve müzik ile ilgilenen insanlar bu konuda oldukça titiz davranıyorlar. Kişinin sesini koruması ve ses kısıklığı gibi bir sorun ile uğraşmak istememesi çeşitli önlemleri önceden almasını gerekli kılıyor. Seslerin kısılmaması için bol miktarda su tüketmeye özen gösterin. Ses tellerinin kendini toparlaması ve en iyi şekilde performans gösterebilmesi için günde en az 2 litre su içilmesi öneriliyor. Günde 8 ya da 10 bardak su içmeye özen göstermek ses tellerinin nemlenmesini sağlayacaktır.

Bol oksijen almak da ses tellerinin kendini bırakmasını önleyecektir. Düzgü şekilde yeterli olarak nefes aldığınızda ses telleri kendine gelecek ve kısılma gibi durumların oluşmasına sebebiyet vermeyecektir. Hızlı şekilde konuşmayın ve çok sık bir şekilde nefes almaya özen gösterin.

Ses tellerinin kısılmasını engellemek için bol bol egzersiz yapın. Sağlıklı bir bedene sahip olmak solunum yollarınızın risk altına girmesine engel olur. Bu da ses tellerinin herhangi bir rahatsızlık karşısında kısılmasına engel olacaktır. Bunun yanında sigara, nargile ve alkol tüketilen ortamlardan, yoğun gaz bulunan iş yerlerinden uzak durmaya özen gösterin.

 


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir