Ana Sayfa / Güzellik / Sağlıklı Şekilde Hızlı Kilo Vermenin Yolları

Sağlıklı Şekilde Hızlı Kilo Vermenin Yolları

Kilo problemi günümüzde oldukça fazla insanın birincil sorunları arasında yer almaktadır. Bunun öncelikli olarak nedenleri arasında fast food kültürünün oldukça yaygınlaşması, ulaşım araçlarının insanlara daha az hareket ettikleri bir dünya sunması, insanların doğal beslenmeden uzaklaşması, su tüketiminin azalması gibi nedenler öncelikli nedenler arasında sayılabilmektedir. Bu gibi nedenler dolayısıyla insanlar günlük tükettikleri kalori miktarını karşılayacak kadar enerji tüketmemekte ve dolayısıyla kilo problemleri yaşamaktadırlar.

Bu kilo problemleri çok yazıktır ki beraberinde birçok kronik hastalık ve rahatsızlık getirmektedir. Bu nedenle insanlar kilo konusunda oldukça dikkatli olmalı ve boy kilo endeksine göre kendileri için en uygun olan sağlıklı aralıkta bulunmalıdırlar. Böylece kilo problemleri ve beraberinde getirdikleri diğer problemlerden korunmuş olurlar.

İnsanlar Neden kilo Vermeli?

Kilo problemi olan birey kilo verdiğinde, kalp, şeker, tansiyon gibi hastalıklar başta olmak üzere birçok hastalıktan korunabilmektedir. Bunun yanında hareket kısıtlaması yaşamadan dilediğince hareket edebilmekte ve yaşam kalitesi artmaktadır. Bu gibi önemli nedenler dolayısıyla kilo problemi oldukça ciddiye alınması gereken bir problem olarak görülür. Ayrıca kişinin sahip olması gereken ideal kilo ile kendi kilosu arasındaki mesafe açıldıkça toplumsal temelli psikolojik problemler de baş gösterebilmektedir. Bunların başında aşırı kilonun bireyde neden olabileceği özgüven eksikliği sayılabilir. Bu gibi nedenlerle kilo problemi olan kişilerin mutlaka kilo vermeleri gerekmektedir. Böylece sağlıklı ve mutlu bir yaşam sürebilmektedirler.

Kilo Vermenin Yararları Nelerdir?

Kilo veren birey, eğer kilo problemi varsa ve bilinçli ve sistemli bir biçimde kilo verdiyse kendisini her anlamda daha iyi hissedecektir. Bunun yanı sıra kilo verme yöntemlerinden biri olan spor kişide mutluluk hormonunun salgılanmasına yol açarak kişinin daha huzurlu ve mutlu bir yaşam sürmesine neden olacaktır. İdeal kiloda ve düzenli sporunu aksatmayan bir insan ise normal şartlarda sağlıklı ve uzun bir yaşam sürecektir. Bu nedenle spor ve kişinin ideal kiloda olması, yaşam kalitesi açısından oldukça önemlidir. Böylece kilo vermenin yararları arasında kişiye verdiği bedensel ve ruhsal huzur ve mutluluk da sayılabilir. Kilo vermenin yararları saymakla bitmeyeceği gibi bu şekilde örnekler de oldukça çoğaltılabilir.

Toplumsal Olarak Neden Kilo Vermeye İhtiyacımız Var?

Bireyin sahip olduğu psikolojik durum geniş bir çerçevede aslında toplumsal huzuru oluşturacak olan küçük bir yapı taşı olarak da ele alınabilir. Bu bağlamda bireyleri huzuru genel olarak toplumun huzurunu oluşturur ve yine bu çerçeveden bakıldığında kilo verme olgusu var olan bütün bir toplumun huzuru anlamına da gelebilmektedir. Bu çıkarım da kilo verme olgusuna bakış açısında bambaşka bir çerçeve oluşturmaktadır. Aslında bir anlamda kişi kilo vererek sadece kendi huzurunu değil, dolaylı yoldan bir parçası olduğu toplumun huzurunu da sağlamaya ön ayak olmuş olur.


Kilo Vermenin Kişi Açısından Avantajları Nelerdir?

Kilo vermek basit bir matematikle kişinin günlük olarak aldığı kalori miktarının harcadığı enerji miktarından daha az olmasıyla sağlanabilen bir durumdur. Bu durumu sağlama yolunda kişiye en yardımcı olacak yöntemlerden biri ise şüphesiz spor yapmaktır. Spor yolu ile kişinin vücuduna daha fazla oksijen girişi gerçekleşir, hücreler nefes alır, vücut toksik düşüncelerden ve maddelerden kurtulur. Kilo vermenin en kolay yöntemlerinden biri olan dengeli ve sağlıklı beslenme ise kişinin dinç bir vücuda ve dinç bir zihne sahip olmasına sebebiyet verir. Bu ve bunun gibi birçok neden dolayısıyla kilo vermek her yönden kişi için avantaj sağlayan bir olgudur. Kişi kilo vererek ruh ve beden sağlığını dengeleyebilmektedir.

Sağlığımızı Koruyarak Hızla Nasıl Kilo Kaybedebiliriz?

Sağlıklı bir şekilde hızla kilo vermek ilk etapta kulağa imkansız gibi gelir fakat mümkündür. Bunu için kişinin belli başlı noktalara dikkat etmesi gerekmektedir. Bunları kısaca ele alacak olursak sık ama az yiyerek ve içeriğinde doğal besinler bulunduran bir diyet, her gün belli bir süre hareket etmeyi salık veren egzersiz programı, günlük temiz sıvı tüketimi(kutu meyve suyu vb… ürünler bedenin sıvı ihtiyacına katı maddeleri barındırmaları dolayısı ile cevap verememektedirler.) örnek olarak verilebilir. Kilo kaybı programlarında bir diğer önemli husus ise kişinin kilo kaybı konusuna bakış açısı ve motivasyonudur.

Eğer kişi kilo kaybını hayatının en önemli meselesi haline getirip odak noktasına koyarsa bu muhtemelen yanlış sonuçlar doğuracaktır. Kilo kaybı kişi için ölüm kalım meselesi değil, hayatının bir parçası olarak hayatında yer alan bir mesele olmalıdır. Mutlaka herkes nihayetinde sağlıklı bir bedene sahip olmak ister fakat bundan daha da önemlisi kişinin öncelikli olarak mental sağlığını korumasıdır. Bu hususlara dikkat edildiği taktirde kişinin hızla ve sağlıkla kilo vermesi kaçınılmazdır.

Zayıflama Esnasında Uygulanabilecek Yöntemler Nelerdir?

Kişinin zayıflama programı daha önce de bahsedildiği gibi belli başlı hususları barındırdığı taktirde kişiyi başarıya ulaştıracaktır. Bunun yanında zayıflama programında uygulanabilecek bazı başka destek veriri yöntemler de mevcuttur. Örneğin; kişinin tuz tüketimine dikkat etmesi zayıflama sürecini hızlandıracağı gibi kişinin vücudunun su toplaması durumuna da engel olacaktır. Bu nedenle zayıflama programlarında tuz tüketiminin kontrol altına alınması oldukça önemlidir. Bunun yanında bazı kişiler hızlı zayıflama uğruna oldukça düşük kalorili tabiri caizse ölüm diyetleri uygulamaktadırlar. Bu da zayıflama hususunda oldukça yanlış bir harekettir.

Kişi böyle yaparak bedenine adeta yediği her şeyi depolamasını salık vermektedir. Çünkü beden birden düşen kalori tüketimine tepki olarak vücudu bu azalan kalori tüketiminden korumak amacıyla yenilen her şeyi hücrelerde depolanmaktadır. Bu nedenle çok düşük kalorili diyetler uzun vadede hiç iyi sonuçlar vermemektedirler. Bunun gibi şok diyetlerde birey vücudundaki sudan kilo kaybeder, tartıda azalan rakamları görünce sevinir fakat uzun vadede bu şekilde verilen kilolar katlanarak kişiye geri dönecektir. Tüm bu nedenlerin ışığında kilo vermek söz konusu olduğunda kişinin vücut kitle indeksine göre hesaplanıp uygulanacak yeterli ve dengeli beslenme oldukça iyi sonuçlar verecektir.

Hızlı Zayıflamak Sağlığa Zararlı mıdır?

Hızlı zayıflamadan kasıt kişilerin aç kalarak birkaç günde verdiği kilolar ise zaten bu kilolar daha önce de bahsettiğimiz gibi vücuttaki sıvılardan verilmektedir ve kesinlikle sağlıklı bir durum değildir. Bu nedenle zayıflama ihtiyacında olan birey kesinlikle bu gibi durumlardan uzak durmalıdır. Hızlı ve sağlıkla zayıflamanın bahsettiğimiz diğer yöntemlerine başvuran birey ise uzun soluklu olarak koruyabileceği sağlıklı kilo kayıpları yaşayacaktır. Bu iki husus arasındaki farkı iyi ayırt etmek gerekmektedir. Aksi takdirde yanlış uygulanacak şok bir diyet kişinin uzun vadede sağlığından olması gibi durumlara bile neden olabilmektedir.

Zayıfladıktan Sonra Form Nasıl Korunur?

Kişi sağlıklı yollarla kilo kaybı yaşadıktan sonra bir diğer husus olarak karşımıza kişinin sağlıklı yollarla kaybettiği bu kiloyu koruması gelmektedir. Aslında sağlıklı yollarla kilo kaybı yaşamış birey sağlıklı beslenmesini ve düzenli olarak gerçekleştirdiği sporunu devam ettirdiği müddetçe sağlıklı kilosunu koruyacaktır. Bura dikkat edilmesi gereken en önemli nokta ise olabildiğince sağlıklı besinler tüketmek ve geri kalan besinler konusunda da ölçülü olmaya çalışmaktır. Tüm bunlara dikkat ettiği müddetçe kişinin ideal kilosunu koruması oldukça kolay olarak gerçekleşecektir.

 


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir