Ana Sayfa / Aşk Ve İlişki / Sağ Testis Şişmesi

Sağ Testis Şişmesi

Sağ Testis Şişmesi, tıp dilinde sağ hidrosel olarak isimlendirilmektedir. Kısaca testis şişmesine hidrosel adı verilir de diyebiliriz. Sağ testis şişmesi, sağ testisi çevreleyen zarların arasındaki sıvı miktarının artmasına ve ödem toplamasına bağlı olarak ortaya çıkar. Yani sağ testis şişmesi, testis torbalarının su toplamasına bağlı olarak şişmesidir. Bu rahatsızlık patolojik bir hastalıktan daha çok estetik bir rahatsızlıktır. Yani görüntü bozukluğu itibari ile insanı rahatsız eder. Ayrıca kişinin pantolon giydiği zaman, oturduğu zaman veya bacak bacak üzerine attığı zaman rahatsız olabileceği bir durumdur.

Yeni doğan erkek bebeklerin yüzde onunun testislerinde hidrosel gözlemlenir. Fakat doğumdan sonraki ilk yıl içerisinde herhangi bir tedavi görmeden kendi kendine bu hidrosel ortadan kalkarak bebek iyileşir. Testislerin içerisinde insanın anatomik yapısında var olan bir zar bulunmaktadır. Bu zar hem kendi çevresinde hem de torbanın çevresinde yer almaktadır. Bu zarların arasında ise yaklaşım 5 ile 10 cc kadar sıvı bulunmaktadır. Bu zarlar arasında bulunan sıvı testisin fiziki travmalara karşı korunmasını sağlamaktadır. Fakat bazı sağlık problemlerine bağlı olarak bu zarlar arasındaki sıvının salgılanmasının artmasına bağlı olarak veya bu bölgedeki sıvının lenf dolaşımına emiliminde azalma meydana gelerek sıvıda miktar olarak artış gözlemlenir. Sıvının bu artışına bağlı olarak da sağ testis şişmesi ortaya çıkar.

Sağ Testis Şişmesi Belirtileri

Sağ testisin su toplamasına bağlı olarak ortaya çıkan sağ testis şişmesi genellikle ağrısız olmaktadır. Testis ne kadar şişme gösterirse göstersin herhangi bir şekilde ağrıya neden olmaz. Fiziki darbelerde veya kişi evde kendi kendini muayene ettiği zamanlarda torbalara ne kadar fiziki darbe uygularsa uygulasın ağrı oluşmaz. Kısacası testisin şişmesi, testisteki ağrı duygusunu neredeyse sıfıra indirir. Fakat kişi testisin sıkışmasına bağlı olarak huzursuzluk gibi iç güdüsel duygular gösterebilir ama normal bir fiziki ağrı kesinlikle görünmez. Sağ testis şişmesi durumunda en çok dikkat edilmesi gereken ve en büyük tehlike testis tümörüdür. Çünkü testis tümörünün yan belirtilerinden bir tanesi testis şişmesidir. Tüm testis şişme vakalarının yaklaşık yüzde onunda testis tümörü görülmektedir.

Genç ve orta yaş grubunda gösterilebilecek erkeklerin testis şişmesi durumunda %10 ihtimalle testis tümörü görüldüğü kesinlikle unutmaması gereken bir istatistiktir. Bu nedenle testislere hiç bir fiziksel travma gibi bir neden yokken testisler su toplayarak şişmeye başlarsa en kısa zamanda bir üroloji uzmanına muayene olması gerekmektedir.

Sağ testis şişmesi nedenleri nelerdir diye detaylı bir araştırma yapacaksak %10’unun testis tümörüne bağlı olarak ortaya çıktığını söyledik. Ayrıca testis içerisinde iltihap veya fiziki darbeler sonucunda da ödem oluşmasına bağlı olarak şişme gözlemlenebilir.

Sağ Testis Şişmesi Tedavisi

Sağ testis şişmesi tedavisi için kesin ve en iyi çözüm ne yazık ki cerrahi müdahaleden geçmektedir. Eğer ki hasta kişi cerrahi müdahaleyi kabul etmez ise bu sefer şişmenin geçici tedavisi üzerine yoğunlaşılır. Bu geçici tedavi yöntemi ise iğne yardımı ile zarlar arasındaki sıvının boşaltılmasından geçmektedir.

Bu iğne yardımı ile tedavide testislere iğne yardımı ile ultrason eşliğinde girilerek zarların arasındaki sıvının normal seviyeye indirilene kadar boşaltılması sağlanır. Sıvının boşaltılma işleminden sonra iğnenin içerisinde yer alan ve nedbe adı verilen tentürdiyot gibi maddeler testislere boşaltılarak tedavinin uzun süre etkili kalmasını sağlar. Fakat bu tedavi kesin çözüm değil geçici bir çözümdür. Zamanla şişme tekrar ortaya çıkacaktır.

Günümüzde bu geçici yöntem birçok doktor tarafından önerilmemekte. Çünkü testis zarlarının yapısını bozduğu için ve hastalığın kesin olarak tekrarlaması gözlemlendiği için bu yöntem pek kullanılmamakta. Eğer kişi muayene olduğu zaman tümör bulunmuyorsa ve testislerin boyutundan şikayetçi değilse tedavi olmasına gerek yoktur. Ama testislerin boyutunda bir sıkıntı varsa tedavi edilmelidir.

Sağ testis şişmesi tedavisi için yapılan ameliyat yaklaşık olarak yarım saat ile bir saat arasında süren açık olarak yapılan basit bir ameliyattır. Bu nedenle büyük bir problem yaratmayacaktır. Fakat testislerde tümöre bağlı şişme gözlemlenmiş ise testis kanserini ortadan kaldırmak adına uzman bir hekim ile yeni bir tedavi planlamanız gerekmektedir.


4 Yorum

  1. Sağ testis büyümesi

    Sağ testis büyümesi hastalık olarak başka hangi hastalıklara bağlı ortaya çıkabilir

  2. Sağ testis büyümesi varikosele bağlı ortaya çıkabilir mi?

  3. Sağ testis şişmesi evde tedavisi mümkün değil mi

  4. Sağ testisim şişti. 2 aydır böyle ne zaman geçecek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir