Ana Sayfa / Sağlık / Prozac

Prozac

Prozac, depresyon ve depresyona bağlı olarak ortaya çıkan anksiyete bozukluğu, obsesif kompülsif bozukluk ve bulimia nervoza gibi rahatsızlıkların tedavisinde kullanılan tıbbi bir ilaçtır. Majör depresyon tanısı koyulan hastalarda düzenli kullanımda olumlu sonuçlar gösteren bir ilaçtır. Prozac 20 Mg kapsül olarak 24’lü tabletler ile satılmaktadır. Yeşil ve sarı renkte olan kapsüller halindedir.

Prozac Nedir?

Etken maddesi Flouksetin Hidroklorür olan psikolojik bir ilaçtır. Beyinde üretilen serotonin adı verilen hormonun seviyesini normal seviyelere çeker. Serotonin sinir hücrelerinin haberleşmesi ile görevli ve ruh halinin kontrolüne yardımcı bir hormondur. Prozac 20 mg kapsül depresyon, obsesif komplüsif bozukluk, bulimia nervoza ve disforik bozukluk gibi ruhsal hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır.

Prozac Ne İçin Kullanılır?

Prozac 20 mg serotonin geri alım ingibitörü grubuna dahil olan psikolojik bir ilaçtır. Peki prozac ne için kullanılır? Bu ilaç insanlarda aşağıdaki rahatsızlıkların tedavisinde kullanılmaktadır.

Majör Depresif Bozukluk

Kişinin sosyal yaşamını ve günlük hayatını olumsuz etkileyecek düzeyde zayıflama olmasıdır. Özellikle kişinin düşünmesinde, konuşmasında, hareketlerinde yavaşlama gözlenir. Kişi umutsuzluk, çaresizlik, değersizlik, suçlu hissetme, aşırı duygusal olma, öfke krizleri ve boşlukta hissetme gibi durumlar gösterir. Sürekli bir yorgunluk hisseder ve uyku problemleri yaşar. İştahında artma veya azalma gözlemlenebilir. Bir kişiye majör depresyon teşhisi koyabilmek için yukarıda saydığımız belirtilerin en az 2 haftalık bir süreç boyunca devam ediyor olması gerekmektedir.

Obsesif – Kompülsif Bozukluk

Obsesif ve kompülsif bozukluğu olan kişiler mantık dışı düşünceler ile sürekli tekrar eden davranışlar yapan kişilerdir. Bu durumun altında ise korku ve takıntı yatmaktadır. En büyük kitlesi “mikrop korkusu ve hastalanma korkusu” nedeniyle sürekli olarak temizlik yapan kişilerdir. Bu kişiler düşüncelerinin mantıksız ve saçma olduğunun farkındadır. Fakat yinede bu duruma karşı yaptıkları hareketlere engel olamaz.

Bulimia Nervoza

Kişinin yemek yedikten sonra kendini kusturmaya çalıştığı bir hastalıktır. Genellikle yemeği yer ve sonrasında bilinçli olarak kusmaya çalışır.

Disforik Bozukluk

Kadınlarda regl öncesinde ortaya çıkan fiziki şikayetlere ek olarak sıkıntı, sinir krizi, gerginlik ve üzüntü gibi ruhsal değişimlerin eşlik ettiği psikolojik bir hastalıktır.

Prozac Yan Etkileri

prozac-yan-etkileri
Prozac Yan Etkileri

Prozac tablet içerisinde yer alan bazı maddeler nedeniyle bünyesi duyarlı olan insanlarda bazı yan etkiler ortaya çıkarabilir. Aşağıda sayacağımız prozac yan etkileri ortaya çıkarsa ilacı kullanmayı bırakarak doktorunuza bildirmelisiniz. Vakit kaybetmeden en yakın hastanenin acil birimine başvurarak doktorlar ile görüşmelisiniz. Kesinlikle ve kesinlikle prozac yan etkileri konusunda önemsememezlik yapmamalısınız.

Prozac Ciddi Yan Etkileri

Aşağıdaki durumlar ilacın ciddi yan etkileridir. Bu ciddi yan etkiler çok nadir görülmektedir. Fakat eğer bu yan etkiler mevcutsa ilaca karşı ciddi miktarda alerjiniz var anlamına gelmektedir. Bu nedenle acil bir müdahaleye ihtiyacınız doğabilir. En kısa sürede en yakın hastanenin acil birimine başvurmalısınız.

 • İlacın etkisinde olduğunuz bir anda kendinize zarar verme, kendinizi cezalandırma veya intihar etme gibi bir düşünceniz oluşursa
 • Derinizde kaşıntı veya döküntü fark ederseniz
 • Dudağınızda veya dilinizde şişme veya kabarma gibi alerjik bir durum söz konusu olursa
 • Herhangi bir zamanda kendinize zarar verme ya da intihar gibi düşünceleriniz varsa
 • Cildiniz kızarmaya başlarsa ve cilt üzerinde kabarcık, soyulma gibi alerjik reaksiyonlar meydana gelirse
 • Solunum ve kalp hızının artması
 • Nedeni belirsiz ateş, terleme meydana gelmesi
 • Akıl karışıklığı ve huzursuzluk ile beraber seyreden uyku hali
 • Vücudun herhangi bir noktasında travmadan bağımsız kanama belirtileri

Prozac Hafif Yan Etkileri

Aşağıdaki durumlar ise ilacın hafif yan etkileridir. Bu yan etkiler ciddi yan etkilerine göre daha sık görülmektedir. Prozac hafif yan etkileri ortaya çıkması durumunda doktorunuza durum hakkında bilgi vermeniz yeterli olacaktır. Ortaya çıkan bu yan etkilerin büyük bir çoğunluğu tedavinin devam etmesi ve vücudun ilaca alışması ile ortadan kalkmaktadır.

 • Gereksiz yere aşırı terleme gösterme
 • Güneş ışığına karşı hassasiyet oluşması
 • Gereksiz yere üşüme ve titreme
 • İshal, mide bozukluğu ve ağız kuruluğu
 • Bulantı ve kusma
 • Hazımsızlık
 • Yutma güçlüğü
 • Diş sıkma ve diş gıcırdatma
 • Kilo kaybı
 • Ağız kuruluğu
 • Konsantre olmakta güçlük çekme
 • Peniste zamansız ve uyaran olmadan sertleşme
 • Memelerden süt gelmesi

Prozac Tablet Kullanımı

prozac-20-mg
Prozac 20 Mg

Bu ilacı sadece sadece doktorunuz reçete olarak size sunduysa kullanmanız gerekmektedir. Aksi takdirde kesinlikle ve kesinlikle uzak durulması gereken bir ilaçtır. Hastalığınızın tedavisi süresince ilacı kullanırken doktorunuzun dediklerine harfiyen uymalısınız. Yanlış ve doktorunuzun önerisi dışında kullanım hastalığınızın seyrini ciddi şekilde olumsuz etkiler. Sağlığınıza ciddi zarar verebilir.

Prozac tablet kesinlikle ve kesinlikle çiğnemeden, ezmeden veya kırmadan bütün halinde kullanılmalıdır. Aç karnına veya tok karnınıza almanızda bir sakınca yoktur fakat genellikle tok karnına kullanım önerilmektedir.

İlacı kullanırken doz aşımı konusunda dikkat edin. Eğer doz aşımı yaptığınızı düşünürseniz kesinlikle en yakın hastanenin acil birimine başvurarak yardım alınız. Prozac doz aşımı belirtileri kusma, nöbet, kalp atışlarının hızlanması ve kalp durmasıdır.

İlaç kesinlikle doktorun önerdiği süre boyunca kullanılmalıdır. Doktor önerisi olmadan tedaviyi sonlandırmamalısınız.

Prozac Fiyat

prozac-fiyat

İlacın KDV Hariç Eczane Perakende Satış Fiyatı 16.48 TL

İlacın KDV Dahil Eczane Perakende Satış Fiyatı 17.80 TL

Prozac fiyat konusunda psikolojik ilaçlara kıyasla biraz daha ucuzdur. Reçete ile satılmaktadır.

Prozac Nasıl Bırakılır

Prozac nasıl bırakılır? İlacın kullanımı ve bırakılması kesinlikle ve kesinlikle doktor önerisi ile doktor gözetiminde gerçekleşmelidir. İlacı bırakma konusunda genellikle dozun zamanla azaltılarak bırakılması önerilir. Çünkü ilaç ani olarak kesilirse kişi tekrar depresyona girebilir ve tedavi öncesindeki duruma dönebilir. Hatta ve hatta daha ağır bir depresyon yaşayarak tedaviden umudunu kesebilir. Bu nedenle birden bırakılması önerilmemektedir. Ayrıca ilacın birden bırakılması kişide aşağıda yer alan yan etkileri de ortaya çıkarabilir.

 • Uyuşukluk, üşenme, yorgunluk, halsizlik
 • Mide bulantısı ve sürekli kusma
 • Baş dönmesi
 • Kilo kaybı ve iştah kaybı
 • Kilo alma ve iştahta artış
 • Aşırı ve gereksiz terleme
 • Uyku problemi (Gün içerisinde fazla uyuma veya uyuyamama)

Eğer bu ve benzeri etkiler ilacı bırakmanız ile ortaya çıktıysa doktorunuz ile görüşerek kısa sürede tedaviye başlamanız sizin için en iyisi olacaktır.

Prozac Kullananların Yorumları

 • Bu ilaç mutsuz olan birini mutlu yapan bir ilaç değildir. Normal yani sağlıklı bir insan bu ilacı kullanacağına çikolata yese daha etkili olacaktır. Çünkü bu ilaç serotonin dengesi bozuk olan insanlar üzerinde etkilidir. Ağır depresyon durumunda doktor önerisi ile beraber 3-6 ay arasında düzenli kullanımı gerekmektedir.
 • Bilinçli ve doktor önerisi ile doktor kontrolünde kullanıldığı zaman hayat kurtaran bir mucize resmen. Mutluluk hapı.
 • Etkisini kullanırken değilde bıraktığınız zaman fark ediyorsunuz.
 • İlaç tahmin ettiğiniz gibi sizi uyuşturmuyor. Veya size mutluluk pompalamıyor. Ama kafanızdaki olumlu veya olumsuz hiç bir düşünceyi derinlemesine düşünmenize izin vermiyor. Kaygı ve tasa sizi tamamen sizi terk ediyor diyebiliriz. Boş vermişlik ve umursamamazlık dünyasının kapıları açılıyor adeta. Tüm yan etkilerin ortadan kalkması 3 ayı buluyor. Sizin ilacın etkisini anlamanız yani bu ilaca neden “antidepresan” dediklerini de bu dönemde anlıyorsunuz.

Prozac kullananların yorumları konusunda yer verdiğimiz yorumlar prozac eksi konusundan alınmıştır.


5 Yorum

 1. Prozac yan etkisi çok olmasına rağmen ihtiyacı olan kişiler için resmen muhteşem

 2. Prozac Hafif bir antidepresan. Prozac yan etkileri çok nadir görülüyor bundan dolayı

 3. Prozac aşırı bir etki göstermiyor bence daha çok plasebo etkisi diyebilirim.

 4. Prozac fiyatı ile ve yan etkisinin az olması nedeniyle bir zamanlar el altından zayıflama ilacı olarak kullanılıyor gibiydi

 5. Prozac doktor tavsiyesi olmadan kullanılmamalı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir