Primolut

Primolut nedir, kısaca adet geciktirici bir ilaçtır. Kadının adet olması sadece gebe kalabilmesini sağlamaz. Aynı zamanda kadının hormonlarının düzenli ve düzgün bir şekilde çalışmasını sağlar. Kısacası vücut sağlığı için büyük önem taşır. Fakat bazen kadınlar belli nedenlere bağlı olarak adet olmak istemez. Çünkü adet dönemi kadında gerek duygusal gerek fiziksel bazı engellere yol açabilir. Adet döneminde duygusal dalgalanmalar yaşayabildikleri gibi fiziki olarak ağrı çekebilirler.

Adet dönemi bazen kadınlar için bu tarz problemler yaratabildiğinden dolayı kadınlarda bazen adetini engelleme ve geciktirme ihtiyacı ortaya çıkabilir. Özellikle önemli günlerde, tatillerde, spor müsabakalarında, hac gibi dini vazifelerde veya kariyer ile ilgili önemli bir dönüm noktasında adet dönemi kadınları ciddi sıkıntılara sokabilir. Böyle zamanlarda kadınlar mecburen çözüm yolu arayışına girmektedir. Çözüm olarak ise adet geciktirici denilince akla ilk gelen Primolut-N tercih edilir. Fakat bu noktada önerimiz ilacın prospektüsünü okumadan kesinlikle kullanmamanız yönünde.

Primolut Nedir?

Primolut-n nedir sorunuza cevap vermek için yazımızı tam olarak okumanız önemli. Noretisteron ismi verilen bir hormonu içerisinde barındıran Primolut adet söktürücü, adet dönemini geciktirmek veya olası bir hamileliğin önüne geçmek adına kadınlar tarafından kullanılan bir ilaçtır.

Noretisteron kadınlarda salgılanan progesteron hormonu ile aynı grupta yer almaktadır. Noretisteron hormonunu içeren ilaçlar, kadının rahim duvarına etki ederek spermin yumurtaya ulaşmasını engellemektedir. Spermin yumurtayı dölleme şansını ortadan kaldırdığından dolayı kısaca doğum kontrol hapı olarak kullanılıyor da diyebiliriz. Döllenme gerçekleşmiş olsa bile bu ilaç nedeniyle döllenen yumurta rahime tutunamaz.

Primolut ne demek daha detaylı bir şekilde cevap vermek gerekirse ilk önce primolut nedir ne işe yarar sorusuna tam olarak cevap vermemiz gerekir. Primolut ne için kullanılır sorunuza ise kısaca adet dönemini ertelemek ve gebeliği önlemek olarak cevap verebiliriz.

Primolut ne zaman kullanılır sorunuza gelecek olursak, adet dönemi gelen bir kadının stres, hastalık, hormon dengesizliği ve benzeri gibi durumlara bağlı olarak adet olamaması durumunda veya endometriozis, disfonksiyonel kanama gibi durumlarda doktor tarafından reçete ile Primolut-N kullanılabilir.

Primolut nedir nasıl kullanılır sorunuza cevap vermek gerekirse doktor kontrolünde reçete ile kullanılmalıdır diyebiliriz. Bu ilaç sonuçta bir hormon kaynaklı bu nedenle doktor tavsiyesinde ve gözetiminde, reçete ile kullanılması gerekmektedir. Kesinlikle keyfi olarak kullanılmaması gerektiği gibi uzun süreli kullanımlardan da kesinlikle uzak durulmalıdır. Uzun süreli kullanımlarda veya hekim gözetiminde olmadan kullanımlarda hormonlarınızda geri dönüşü olmayan bozukluklara neden olabilirsiniz.

İlacı eğer hekiminiz onayladıysa reçete ile eczaneden temin edebilirsiniz. Tablet formunda satılan bu ilacı bir bardak suyu ile beraber parçalamadan, emmeden, çiğnemeden direk olarak tek parça halinde yutun. Günlük almanız gereken dozu zaten doktorunuz size söyleyecektir. Kişiden kişiye alınması gereken doz değişiklik gösterebilir.

Primolut Adet Kesermi

Primolut adet kesermi? Hayır adeti kesmez. Doğru kullanımda adetin başlama gününü erteler. İlacı eğer adet tarihinizi ertelemek amacıyla kullanacaksanız, adet gününüze en geç 2 gün kala kullanmaya başlamanız gerekir. Adetin başladığı gün veya adet gününden 1 gün önce alırsanız ilacın herhangi bir adet erteleme etkisi olmayacaktır. 

İlaç kullanılırken regl kanaması görülmez. Fakat regl döneminde ortaya çıkan hemen hemen tüm belirtiler yine de ortaya çıkacaktır. Duygusal dalgalanmalar, meme uçlarında hassasiyet, vücutta şişlik, karın ağrısı gibi regl belirtileri ortaya çıkacaktır. İlacın kullanımı ise adet düzeninizi bozmaz. Yani adet dönemlerinde herhangi bir şekilde düzensizliğin oluşmasına neden olmaz. Primolut yan etkileri konusuna birazdan detaylı değineceğiz. Fakat ilacın yan etkilerinin ortaya çıkıp çıkmaması tamamen sizin bünyeniz ile alakalı. Herhangi bir yan etki ile karşılaşırsanız kesinlikle doktorunuza bildirin.

Primolut-N regl dönemini ertelemek isteyen kadınların tercih ettiği ilaçlar arasında ilk sırada yer almaktadır. Primolut kullananlar tarafından ise ilacın istenilen etkiyi sağladığı söylenmektedir. Primolut kullanımı adet dönemine en geç 2 gün kala başlanmalıdır. 2 gün öncesinden başlandığı takdirde adet başlamadan erteleniyor. Fakat başlamış bir adeti kesemiyor.

Primolut Nasıl Kullanılır

Primolut nasıl kullanılır, düşünsenize 4 ay öncesinden yaz tatili için plan yaptınız ve bir otelde yer ayırttınız veya önemli ani gelişen bir iş çıktı. Bu gibi olaylar kadınların regl dönemine denk geldiği zaman bazı sıkıntılar ortaya çıkarabiliyor. Bu gibi olaylarda ise kadınların en büyük destekçisi hiç şüphesiz adet geciktirici ilaçlar oluyor. Bu ilaçlar sayesinde adet tarihini ileriye ertelenebiliyor.

Adet dönemi kadınların aslında yumurtlama dönemidir. Yumurta belli bir olgunluğa gelir ve bu süreç içerisinde östrojen adı verilen bir hormon üretir. Yumurta olgunluğa erdikten sonra ise progesteron adı verilen bir hormon daha üretmeye başlar. Bu progesteron hormonu sayesinde yumurta çatlar ve döllenmeye hazırlanır. Eğer döllenme bu süreç içerisinde gerçekleşmezse iki hormonunda kan seviyesi yavaş yavaş azalır ve adet dönemi başlar. Primolut ise tam bu noktada kandaki progesteron ve östrojen hormonlarının miktarının azalmasını engeller. Bu sayede adet dönemini erteler.

Fakat bu adet erteleme süreci 10 günü aşmamalıdır. Çünkü süreci daha da sarkıtmak sağlık açısından ve hormon dengesi açısından birçok sıkıntıya yol açabilir. Primolut kullanımı yıl içerisinde aşırı derecede tekrarlanmazsa ve her kullanımda kullanım süresi 10 günü geçmezse pek bir olumsuz etkiye sebep olmuyor.

Primolut kullanım şekli ise tabletlerin doktor tarafından belirlenen şekilde günde 2 veya 3 defa alınmasına dayanıyor. Bünyeye, ilaç kullanma nedenine bağlı olarak bazı kişilerin günde 2 defa bazı kişilerin ise günde 3 defa kullanması gerekiyor. Primolut nasıl kullanılır sorusunda verebileceğimiz en önemli cevap kesinlikle 10 günü geçmemesi gerektiği yönünde. Eğer adet döneminizi 10 günden fazla ertelemeniz gerekiyorsa ve bu süreçte ilacı kullanmanız gerekiyorsa kesinlikle doktorunuza danışarak bu durumu ona bildirmelisiniz.

Primolut kullananlar adet dönemi içerisinde göğüslerinde hassasiyet, vücutlarında gerginlik ve ödem gibi regl dönem belirtilerini yaşadıklarından bahsediyorlar. Fakat bazı primolut kullananlar ise bu tarz belirtiler görmediğini aktarabiliyor. Fakat adet kanaması herhangi bir şekilde gözlemlenmiyor. Eğer kanama görülürse ilacın etkili olmadığı anlamına geliyor. primolut ne ilacı konusunda bilgi verdiğimize göre artık primolut yan etkilerine geçebiliriz.

Primolut Yan Etkileri

Primolut yan etkileri, primolut-n ilacı kadınalara özel olan (olgun yumurtanın ürettiği) progesteron hormonunun bir türevi olan Noretisteron hormonunu içermektedir. Noretisteron, olgunlaşan yumurtanın, yumurtalıklardan yumurta kanalına atılmasını engeller. Ayrıca spermin rahmi geçmesine engel olur. Sperm yumurtayı döllemeyi başarsa bile döllenen yumurtanın rahime tutunmasını engeller.

Primolut kullanımı ile vücudumuza bir zarar verir miyiz? Primolut-N tablet yan etkileri var mı? Primolut yan etkileri nelerdir gibi sorularınıza tek tek ve detaylı olarak cevap verelim.

Primolut-n yan etkileri genellikle ilacın ilk kullanılmaya başlanması ile görülebiliyor. Fakat ilacı kullandıkça vücut alışıyor ve yan etkiler yavaş yavaş ortadan kalkıyor. Vücut ilaca alıştıktan sonra yan etki olarak bazı kişilerde düzensiz kanamalar ve lekelenmeler gözlemlenebiliyor.

Primolut adet geciktirici yan etkileri olan ilaçlardan bir tanesidir. İlacın kullanımına bağlı olarak rahim duvarlarında kalınlaşma ortaya çıkar. Bu nedenle ilaç kullanımı bırakıldıktan sonra yaşanan adet döneminde kanama ve sancılar artabilir. Fakat sonraki adet döneminde her şey eski haline döner. İlacı bıraktıktan bir süre sonra lekelenme ve düzensiz kanama yaşanabilir. Ama belli bir süre içerisinde bu yan etkilerde ortadan kalkacaktır. Ayrıca ilacın kullanımına bağlı olarak adet döneminizin tarihi kalıcı olarak değişebilir.

Yukarıda saydığımız yan etkiler dışında ani ortaya çıkan duygu dalgalanmaları, ani başlayan baş ağrıları, nefes darlığı, bacaklarda ödem, kaşıntı, tansiyon yükselmesi gibi belirtiler nadir de olsa gözlemlenebilir. İlaç kullanımı esnasında ise göğüslerde hassasiyet ve adet sancısı gibi adet belirtileri gözlemlenmesi ise sık yaşanan belirtilerdir. Nadir görülen yan etkileri yaşamanız durumunda veya sık görülen yan etkileri şiddetli yaşamanız durumunda doktorunuz ile kesinlikle iletişime geçmelisiniz.

Primolut adet düzenleyici yıl içerisinde 1 veya 2 defa, 10 günü geçmeyecek şekilde kullanıldığı takdir de herhangi bir sağlık problemine yol açmamaktadır. (Ne olursa olsun doktor gözetiminde ve reçete ile kullanılmalıdır.)

Primolut Zararları

Yukarıda saydığımız yan etkiler dışında sizlerden gelen “primolut-n zararları” konu başlıklı sorularınıza cevap vermek istiyoruz.

Primolut Adet Düzenini Bozar Mı?

İlacı arka arkaya, sık sık kullanmak ve bir kullanımda 10 günden fazla kullanmak hormonlarınızın dengesini bozabilir. Bu nedenle bu ilacı kesinlikle keyfi kullanmamalısınız. Doktor kontrolünde kullanmanız gerekmektedir. Eğer sık sık kullanılırsa adet düzenini bozabilir. Ayrıca nadir de olsa yan etki olarak adet düzensizliğine neden olabilir.

Primolut Kilo Aldırır Mı?

Primolut kilo aldırır mı bize en çok gelen sorulardan bir tanesi. Vücutta ödem oluşmasına neden olduğundan dolayı kilo aldırabilir. Fakat alınan kilo tamamen su olduğundan dolayı ilacın kullanımı bırakıldığında kendiliğinden gidecektir.

Adet Döneminin Geciktirilmesinin Zararı Var Mı?

Adet geciktirici ilaçlar sonuç olarak hormon dengesi ile oynayan ilaçlar. Vücut bu dışarıdan alınan hormonlara adapte olursa hormon dengeniz bozulabilir. Fakat ilacın fazla ve sık sık kullanılmadığı takdirde fazla bir zararı yoktur. Sadece olağan regl dönemini erteler. Ama dediğimiz gibi hormonlarla sürekli oynamak ve vücudun adet döngüsünün dengesini sürekli olarak değiştirmek ciddi problemlere yol açabilir.

Primolut-N Kullanımı Ne Zaman Sonlandırılmalıdır?

İlacı kullandığınız dönemde aşağıdaki gibi belirtiler gördüğünüz anda ilacı hemen bırakarak doktor ile görüşmeniz gerekmektedir.

  • Gebelik şüphesi oluşursa.
  • Memelerden süt gelirse.
  • Karaciğer ile ilgili testlerde problem görülürse
  • Şeker hastalığı şüphesi oluşursa
  • Cinsel hormonların dengesinin bozulduğu durumlarda
  • İçerisindeki maddelere bağlı olarak alerjik durumlar yaşanırsa
  • İçerisindeki aktif maddelere karşı aşırı derecede ihtiyaç (bağımlılık) gelişirse

Hamilelikte Primolut Kullanımı

Gebe kadınların bu ilacı kullanması hem gebe için hem de bebek için birçok sağlık problemine neden olabilir. Özellikle gebelik esnasında kullanımında bebek üzerinde ciddi sağlık problemleri ortaya çıkmıştır. Primolut kullanımı esnasında gebe kalan veya gebelik sürecinin farkında değilken bu ilacı kullanan kadınların kesin olarak doktorundan bu konuda yardım istemesi gerekmektedir.

İlacın içerisindeki maddelere karşı alerjisi olan gebe kadınların özellikle bu ilaçtan uzak durması gerekir. Ayrıca gebeliğe bağlı olarak karaciğer problemi, kalp damar problemi, tansiyon problemi, şeker problemi yaşayan kişilerin kesinlikle bu tarz adet geciktirici ilaçlardan uzak durmaları gerekir.

Hamilelikte primolut kullanımı kesinlikle hem gebe hem de bebek için zararlıdır. Bebeğin sağlığı ve kendi sağlığınız için bu tarz ilaçları gebelik süresince kullanmamalısınız.

Primolut Fiyat

Kadınlar regl dönemlerini sosyal yaşantıları gereğince veya önceden yaptıkları planlar gereğince bilerek ertelemek isteyebilirler. Bu gibi erteleme ihtiyacının oluştuğu durumlarda ise bir tür hormon olan bu ilaçları adet geciktirici olarak kullanırlar. Bu haplar sayesinde adet ertelemek en hızlı en basit ve en etkili yöntemdir. Adet geciktirici ilaçlar arasında ise en bilinen ve en çok kullanılan ilaç ise Primolut-n isimli ilaçtır.

Adet dönemi gelen kadınlar istekleri doğrultusunda Primolut-n kullanarak adet dönemini erteleyebiliyor. İlaç adeti erteliyor fakat sonrasında kanama ve sancının miktarını kat kat arttırıyor.

Karaciğer testlerinde problem olan, karaciğer ile ilgili kronik problem yaşayan kişilerin uzak durması gereken bu Primolut-n tek bir tablette 5 mg kadar Noretisteron adı verilen hormondan bulunduruyor. Bu hormon aynı zamanda kadının gebe kalmasını engelleyen bir hormondur. Bu nedenle ilaç kullanımı anında gebe olduğunuzu öğrenirseniz veya gebelikten şüphe ederseniz ilaç kullanımını bırakarak doktorunuz ile görüşmelisiniz.

Primolut fiyatı ne kadar? Primolut-n tablet fiyatı ne kadar? İlacı ilk defa kullanmayı düşünen kişilerin tabi aklına gelen ilk sorulardan bir tanesi de bu sorular. Primolut-n fiyatı, 5 miligramlık 30 hap için 7.97 TL üzerinden satılmaktadır. Tüm eczanelerden kolaylıkla temin edebilirsiniz. Fakat doktor tavsiyesi olmadan kullanılmamalıdır.

Primolut Fiyatı 2018

Etken Madde Noretisteron 0.00 TL
Geri Ödeme Kodu A06354 7.97 TL
Reçete Durumu Reçeteli Satılır 0.00 TL
İthal / İmal İmal [ Ref.Ülke :Turkiye ] 0.00 TL
Ruhsat Sahibi Firma Schering Alman İlaç ve Ecza Tic. Ltd. Şti.[ İptal Firma ]

Bu yazımız ilginizi çekebilir:


3 Yorum

  1. Primolut adet geciktirici ilaç faydalı yani işe yarıyor ama ilacı bırakıp adet başladığında sancı çok daha fazla hissediliyor

  2. Primolut piyasadaki en iyi adet geciktirici. Ama adet başlayınca sancısı iki kat fazla oluyorr

  3. Primolut yaz tatili için kullandım bir yan etkisini görmedim güzel bir ilaç ama ilacı bırakıp adet basladıgı zaman regl sancısı kat kat cıkıyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir