Ana Sayfa / Yemek / Mayer Limon

Mayer Limon

Mayer Limon, turunçgiller ailesine üye olan farklı bir limon çeşididir. Yaprakları yeşildir ve kış mevsiminde dökülmez. Kısacası her daim yeşil kalır. Mayer limon ağacı ilk meyve verdiğinde meyvesi yeşildir. Meyve olgunlaştıkça sarı renk alır. Mayer limon ana vatanı Hindistan’dır. Hindistan’dan ülkemize gelen bu ağaç çeşidi özellikle Ege ve Akdeniz bölgelerinde bolca yetiştirilmektedir. Bol sulu bir limon olduğundan dolayı salataların, yemeklerin ve çorbaların vazgeçilmezleri arasında yer almaktadır.

Mayer Limon Özellikleri

Ağaç diğer turunçgillere oranla biraz daha bodur bir ağaçtır. Mayer limon boyu en fazla 3 metreyi görmektedir ki ortalama 2 metre civarındadırlar. Ağacın en büyük özelliği ise bu boyuna rağmen inanılmaz miktarlarda meyve vermesidir. Ağaç boyutuna göre beklenilenin kat kat üstünde limon vermektedir.

Bu limon türü soğuk havalara oldukça dirençli bir limon türüdür. Özellikle ılıman iklimlerde yetişen “Yediveren Cinsi” her mevsim aralıksız ürün vermektedir. Fakat limon soğuğa karşı dayanıklılığını büyüdükçe kazanır. Fidan halindeyken herhangi bir şekilde soğuğa dayanıklı değildir. Bu nedenle fidan halindeyken fidanın yanına bir adet çubuk dikilir. Bu çubuk sayesinde rüzgara karşı dayanabilir ve eğilmez.

Fidan ekildiği zamandan itibaren 2 ile 3 yıl arası kadar soğuğa karşı korunmalıdır. Özellikle kök bölgesi sulama zamanlarında soğuktan çok ciddi etkilenebilir ve donabilir. Bu nedenle ilk 3 yıl boyunca fidanı soğuktan korumak gerekir. 3 yılı doldurduktan sonra soğuğa dayanıklık kazanmış durumdadır.

Mayer limon ağırlıklı olarak güneş alan yerleri sever ve güneşli bölgelerde daha güzel büyür. Ayrıca ağacın çiçek açtığı zamanı kesinlikle görmenizi öneririm. Hem görüntü hemde eşsiz kokusu ile hoşunuza gidecek bir an olacaktır.

Bu yazılarımız ilginizi çekebilir:

Bir Yorum

  1. Mayer limon yetiştiriciliği neden ülkemizde yaygın değil

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir