Ana Sayfa / Yemek / Mantının Yanına Ne İyi Gider

Mantının Yanına Ne İyi Gider

Mantının yanına ne iyi gider, Mantı aslında tek başına dahi yemeklerin baş tacıdır diyebiliriz. Tek başına bile bir öğün olarak tüketilebilir. Aslına bakarsanız ben evde mantı yaptığım zaman yanına bol yeşillikli bir mevsim salatası yapıyorum ve yeterli oluyor. Ama önemli misafirleriniz olduğu zaman tabi ki mantının yanına mevsim salatası yeterli olmayacaktır. Haklı olarak misafirlerinizi en iyi ve en güzel şekilde ağırlamak istediğinizden dolayı mantının yanına ne iyi gider sorusunu sormanız normaldir.

Mantının yanına ne gider sorusundan önce hangi mantı çeşidini yaptığınız önem taşımakta. Çünkü mantı yapımı yörelere, bölgelere ve hatta şehirlere göre bile değişiklik göstermekte. Kimisi mantıyı çorba gibi sulu yaparken kimileri mantının suyunu tamamen süzerek yoğurt ve sos ile servis yapıyor. Eğer siz mantıyı çorba şeklinde yapıyorsanız bu menüde başlangıç yemeği görevini görebilir. Fakat mantıyı çorba şeklinde değilde kıvamlı yani sadece yoğurt ve sos ile servis ediyorsanız öncesinden bir başlangıç çorbası eklemek gerekmektedir. Mantıyı kıvamlı yaptığınız zaman öncesinde tereyağlı ve kaşarlı bir domates çorbası gayet güzel olacaktır. Kısacası mantının yanına ne iyi gider sorusundan önce mantıyı nasıl yapacağınıza karar vermeniz gerek. Eğer karar verdiyseniz artık mantının yanına ne yapılır anlatmaya başlayalım.

Mantının Yanına Ne İyi Gider

mantinin-yanina-ne-yapilir
Mantının Yanına Ne İyi Gider – Mantının Yanına Ne Yapılır

Mantı ülkemizde oldukça fazla sevilen ve oldukça fazla tüketilen bir yemektir. Marifetli bir çok kadın bu yemeği evde yapmaktadır. Evde el emeği göz nuru olarak yapılabildiği gibi günümüz şartlarında ne kadar ev mantısının yerini tutmasa da fabrikasyon hazır mantılar marketlerde bulunmaktadır. Peki önemli günlerde gelen misafirlere mantının yanında ne servis yapılır? Mantının yanında ne yenir?

 • Yemeğe başlangıç olarak bol tereyağlı ve bol kaşarlı enfes bir domates çorbası hazırlayabilirsiniz. Eğer misafirlerinizin damak zevkini tam olarak bilmiyorsanız herkes tarafından sevilen ezogelin veya mercimek çorbasını tercih etmeniz daha doğru olur.
 • Çorbanın sonrasında el emeği göz nuru hazırlanmış mantıları servis edebilirsiniz.
 • Menünün ara sıcak bölümünde ise karnı yarık yanına pirinç pilavı tercih edebilirsiniz. Dilerseniz karnı yarık yerine orman kebabı da yapabilirsiniz. Önemli olan sebze ile harmanlanmış bir sebze yemeği olması.
 • Ara soğuk olarak ise barbunya pilaki, mercimek köftesi gibi yemekleri tercih edebilirsiniz. Eğer vaktiniz var ise yaprak sarması veya biber dolması yaparak adeta misafirlerinize gövde gösterisi yapabilirsiniz.
 • Salata olarak mantının yanına yakışan kesinlikle ve kesinlikle bol yeşillikli mevsim salatasıdır. Fakat keyfinize göre farklı salata tercihlerine de yönelebilirsiniz.
 • Yemeğin sonrasında tatlı olarak ise mümkün olduğunca hafif ve sütlü tatlılar sunmaya çalışın. Yemek aşırı ağır bir yemek olduğundan dolayı hafif bir tatlı yeterli olacaktır. Dondurma, sütlaç gibi tatlılar yeterli olacaktır.
 • Yemekte içecek olarak asitli içecekleri tercih edebilirsiniz. Fakat benim gibi asitli içecekler ile aranız pek yoksa nar suyu, şalgam, meyve suyu, komposto gibi tercihlere yönelebilirsiniz. Hoş bu kadar leziz yemeğin yanında ben olsam sadece su tercih ederim. Bu yemeklerin tadını içecek ile bozamam 🙂

Mantı ile makarna bildiğiniz üzere yakın yemeklerdir. Eğer bu yazımızda istediğinizi bulamadıysanız makarnanın yanına ne gider yazımızı incelemenizi öneririz.

 


9 Yorum

 1. Mantının Yanına kola, eğer asitle aranız yok ise şalgam müthiş gider bence. En Sonda yazdığınız gibi.Ben tercihen mantının arkasından veya önünden herhangi bir sıcak souk yemek almak istemem hamur işi olduğu için

 2. Mantının yanına ne iyi gider söyliyim şöyle güzel bir içli köfte sonrasında da bir künefe enfes olur

 3. Mantının yanına ne gider biliyor musunuz en güzelinden soğuk bir kola. Başka bir şeye gerek yok

 4. Mantının yanına ne iyi gider ne saçma soru ya. Mantının yanına her şey gider. Hoş bir şey olmasa da mantı tek başıma yine yeter

 5. Mantının yanına ne yapılır konusunda yardımcı oldunuz yarın misafirlerim var çok stres olmuştum

 6. Yeşil biber sever

  Mantıyla beraber ne yenir biber vs diyen olmamış hiç taze yeşil biber olmadan yenir mi ya mantı

 7. Mantının yanına her şey gider

 8. Mantı öyle yanını süsleme ihtiyacı duyacağınız bir yemek değil bence

 9. Mantının yanına bir kola birde börek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir