Ana Sayfa / Yemek / Makarnanın Yanına Ne Gider

Makarnanın Yanına Ne Gider

Makarnanın yanına ne gider, gerek lezzeti açısından gerekse bütçe dostu olması açısından makarna mutfakların vazgeçilmezidir. Birçok ev hanımı yorucu günün ardından bugün ne yapsam sıkıntısının kurtarıcısı olarak makarnayı görür. Bekar evlerinin ve öğrenci evlerinin kesinlikle en büyük efsanesidir. Yetişkinlerin severek yediği bir besin olmasının yanında çocuklarında büyük bir keyifle yediği bir yemektir.

Tam bir karbonhidrat bombası olan makarnanın sağlık açısından besleyici değerlerinin de çok yüksek olduğu bilinen bir gerçektir. Makarnanın yanına ne gider sorunuzun cevabı aslında tercih meselesi olarak cevaplanabilir. Genel olarak makarna yapıldığı zaman yanında ayran veya salata yeterli olabilmektedir. Ama dediğimiz gibi tamamen tercih meselesidir. Bazı kişiler makarnayı sade tüketmeyi de sevebilir. Yine bazı kişiler ise makarnanın yanına genelde çorba veya sulu bir yemek tercih etmektedir. Sulu yemek olarak bezelye veya sulu patates gibi daha çok sebze ağırlıklı yemekler tercih edilebilir. Çocuklar için yanında içecek olarak ayran yeterli olabilirken yetişkinlerin zevkine göre soğuk kola, salata, cacık veya yoğurt eklenebilir. Makarnanın yanına ne gider sorusunun cevabı tamamen makarnayı yiyecek kişinin zevki belirlemektedir.

Makarnayı severek yiyen kişilerin genel olarak yanındaki tercihi ise hafif bir içecek veya yoğurttur. Bu tercihin nedeni ise makarnanın içerdiği yüksek miktardaki kaloridir. Bu nedenle makarnanın yanında sağlık açısından genellikle kalorisi düşük besinler veya içecekler tüketilmelidir. Ülkemizde ağırlıklı olarak makarna soslar ile birlikte tüketilse de ketçap ve mayonez tercih eden kişi sayısı da az değildir. Genelde makarnadaki sos tercihi ailenin damak zevkine göre şekillenip öyle devam etmektedir.

Kısacası kişinin isteğine bağlı olarak değişmekle birlikte makarnanın yanına ne gider derseniz vitamin değeri yüksek ve kalori miktarı az olan besinlerin tüketilmesi önerilir. Fakat makarna tek başına da keyifle yenilebilecek bir yemektir.

Makarnanın Yanına Ne Gider

Ben kesin bir cevap istiyorum makarnanın yanına ne gider diye soruyorsanız sizlere en çok tercih edilenleri menü şeklinde sunacağız. Makarnanın yanına yapılan bir çorba makarna öncesinde tüketilebilir. Makarna hamur kaynaklı bir besin olduğu için ilk olarak çorba içilmesi makarnanın sindirimini kolaylaştırmaktadır. Çorba olarak kaşarlı domates çorbası veya mercimek çorbası tercih edebilirsiniz. Tabi yine damak zevkinize göre farklı çorba çeşitleri yapmakta özgürsünüz. Her çorba makarnaya yakışacaktır. Çorbadan sonra makarna ile beraber mevsim salatası veya cacık servis edilebilir. Damak zevkinize göre ise kola, şalgam, ayran gibi farklı içecekler tüketebilirsiniz.

Makarna toplumumuzda en sevilen ve en çok tüketilen besinlerden bir tanesidir. Herkes makarnayı sevdiği sebzelerle veya içeceklerle tüketebilir. Makarnanın yanına ne gider sorunuza diyetisyen gözünden cevap vermek gerekirse sadece bolca ayranın yeterli olduğunu söyleyebiliriz. Her yaştan insanın keyifle yediği bu yemeğin yanında en sevdiği içeceği tüketmesi bize göre yeterli olacaktır.

Ayrıca mantının yanına ne iyi gider yazımızı okumanızı öneririz. Mantı ile makarna yakın yemekler olduğundan dolayı size yeni fikirler verebilir. Şimdiden afiyet olsun.


7 Yorum

 1. Makarnanın yanında ne gider

  Makarnanın yanına ne gider diye düşünmeyin. Özel misafiriniz varsa zaten makarna yapmazsınız. Evde de tek başınıza iken yanında bir içecek yeterli olacaktır

 2. Mustafa Kamal

  Makarnanın yanına ne gider bilmem ama sonrasında bir dondurma gömeceksin

 3. Makarnanın yanına ne gider söyliyim bir bardak soğuk içe tea birde yoğurt off ama ketçap mayonez sevmem ben

 4. Makarnanın yanında ne yenir bence yoğurt ve soğuk kola yeterli eğer ketçap vs varsa sadece kola yeterli

 5. Makarnanın yanına ne iyi gider ayran, limonata, ton balığı olabilir

 6. Makarnanın yanında her şey yenir çok kasmayın ya

 7. Makarnanın yanına ne iyi gider, makarna ile birlikte neler yapılabilir gibi sorulara güzel bir tavsiye niteliğinde olmuş. Ben ketçabı hiç birine değişmem ama hocam 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir