Ana Sayfa / Kültür / Kostik Nedir?

Kostik Nedir?

Kostik asit bazlı bir bileşen olan sodyum hidroksit olarak da bilinen ve rengi beyaz olan maddedir. Kullanım alanları son derece geniş olan kostik suda kolayca çözünebilen ve yumuşak, kaygan bir çözelti oluşturmaktadır. İnsanlarda temas halinde kaşındırıcı bir etki bırakır. Diğer isimleri kostik soda ya da sudkostik olan bu madde laboratuvar ortamlarında genellikle asidik gazları yakalamak için kullanılıyor. Çok kuvvetli bir baz olan kostik kullanım alanı olarak oldukça işe yarar bir maddedir. İnsan tenine temas etmemesi gereken bu maddenin doğru bir şekilde kullanılması gerekmektedir.

Kostik Nerelerde Kullanılabilir?

Baz niteliğinde olan ve birçok sanayi dalında kullanılan kostik kullanım açısından büyük bir öneme sahiptir. Kullanıldığı alanlar arasında tekstil sektörü ilk sırada gelmektedir. Aynı zamanda sabun ve temizlik ürünlerinin imalat aşamalarında da bu maddeden sıkça faydalanılır. Özellikle de katı ve sıvı sabun yapımında kostik maddesinin büyük bir önemi vardır. Petrol rafinelerinde ve yapay ipek üretiminde de yine bu madde önemli işlevlere sahiptir. Bunların dışındaki kağıt hamuru ve kağıt üretiminde de bu maddeden yararlanılmaktadır.

Boya ile ilgili olan endüstrilerde ve PH değerinin yükseltilmesi gereken alanlarda da kostiğin kullanım alanları bulunmaktadır. İlaç endüstrisinde ve tarım ilaçlarının üretilmesinde kostikten fazlası ile yararlanılır ve aynı zamanda su arıtma işlemlerinde de zaman zaman bu maddeden faydalanılır. Kullanım alanı çok geniş olan kostik maddesi patlayıcı imal edilen sektörlerde de faydalanılan bir maddedir.

Kostik Maddesinin Özellikleri

Kostik katı ve rengi beyaz olan bir bazdır ancak suda çözündüğünde renksiz bir hale gelir. Su ile birleştiğinde ısı veren yapısı ile birlikte kolayca çözülebilme özelliğine sahiptir. Diğer adı Hidroksit Sodyum olan bu madde daha çok halk arasında kostik olarak biliniyor. Nem çekici bir kimyasal olan kostik, yanıcı bir madde değildir. Sabunlarda kullanılan bu madde sabuna kayganlık ve yumuşaklık hissini verir. Yüksek bir alkali özelliği bulunduğu için aşındırıcı özelliğe sahiptir. Kostik kimyasalının cilde temas etmemesine özen gösterilmelidir, gözlerden uzak tutulmalıdır ve bu maddeyi solumak da doğru değildir. Su ile birlikte kullanıldığında iyi bir çözücü olan bu madde lavabo tıkanıklığı açmada son derece başarılıdır.

Kostik Çeşitleri

Kostik hem sıvı olarak hem de katı olarak bulunmaktadır. Katı hali boncuk ya da payet kostik olarak bilinen formlarıdır. Sıvı formu şeffaf renkte iken katı olan çeşidin rengi beyazdır. Katı haldeki payet olan kostik çeşidinin kullanım alanı çok geniştir ve çok fazla ticareti yapılan bir kostik çeşididir. Yerli ve ithal olarak farklı seçenekleri bulunan bu kostik çeşidi ele kayganlık hissi vermektedir.

Payet kostikler ambalajlama esnasında büyük bir avantaj sunarken sıvı kostik maddelerine göre dezavantajı eritebilmek için özel uygulamanın yapılmasına gerek duyulmasıdır. Raf ömrü çok uzun olan bu maddeler kuvvetli yağ çözücü özelliği sayesinde temizlik sektöründe sıkça yararlanılan ürünlerdir. Özellikle temizlik alanında organik kirlerin çözülerek tıkanıklıkların açılmasında kullanılır. Bu alanda en fazla kullanılan kostik türü sıvı olan kostiktir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir