Ana Sayfa / Sağlık / Köprücük Kemiği

Köprücük Kemiği

Köprücük kemiği, kürek kemiği ile sternum arasında köprü görevi gören bir kemiktir. Yani köprücük kemiği, göğüs kafesimiz ile omuz kemiklerimizin bağlantı noktasıdır. Yetişkin kişilerde 15 santime kadar ulaşabilmektedir. İnsan bedeninde anatomik olarak yatay pozisyonda görev yapan tek uzun kemik köprücük kemiğidir.

Köprücük kemiği vücut için büyük önem taşıyan sinir ve damarların komşuluğunu yapmaktadır. Fakat kırılması sanıldığı kadar tehlikeli değildir. Her yaş grubunda köprücük kemiği kırığı görülebilmesine rağmen yaşamsal önemi olan komşu sinir ve damarlara nadiren hasar vermektedir. Köprücük kemiğinde meydana gelen kırıklar genel olarak kemiğin orta kısmında meydana gelir. Nadir de olsa göğüs ve kürek kemiği ile etkileşime girdiği noktalarda da kırıklar gözlemlenebilir.

Köprücük Kemiği Nerede

Köprücük kemiği nerede? Köprücük kemiği boyun ile omuz arasında yer alan eğri ve uzun bir kemiktir. Kaburgaların üst noktasında yer alır ve her iki kolu vücuda bağlar diyebiliriz. Kolların hareketinde önemi büyüktür.

Boyun ve omuz arasında yer almakta olan köprücük kemiği aynı zamanda deriye de oldukça yakındır. Bundan dolayı yaralanma, çatlama, kırılma gibi travmalara açık bir kemiktir. Köprücük kemiğinin tıp dilindeki adı “Klavikula” dır. Vücutta simetrik olarak 2 adet bulunmaktadır. Uzunluğu ise kişiden kişiye değişiklik göstermektedir.

Köprücük Kemiği Neden Zedelenir

Kemiğin zedelenmesine neden olan olayların başında omuz eklemi üzerinde sert bir şekilde düşmek gelmektedir. Sert düşüşü ise ani hareketler, ağır yük kaldırmak, kolları aşırı zorlayan spor hareketleri yapmak, trafik kazaları takip etmektedir.

Klavikula zedelenmesi kendini farklı şekillerde gösterebilir. Bazı durumlarda kollarda ağrı ve sızlama yaratabileceği gibi bazı durumlarda ise direkt bulunduğu bölgede ağrı yapar. Klavikula normal zamanda omuz ile göğüs kafesi arasında yer alan mesafenin sabit tutulmasını sağladığı için zarar gördüğü zamanlarda hareket etmek, kolları kaldırmak ve hatta nefes almak bile acı verebilir. Ayrıca köprücük kemiği mevcut konumundan dolayı ne yazık ki kırılmaya aşırı müsait bir kemiktir.

Köprücük Kemiği Kırığı

koprucuk-kemigi-kirigi-belirtileri
Klavikula Kemiği Kırığı

Köprücük kemiği kırığı yani klavikula kırığı çocuk ve gençlerde sıklıkla gözlenen fakat her yaş grubu insanda ortaya çıkabilen bir yaralanma çeşididir. Klavikula, üst göğüs kemiğini omuz kemiğine bağlamak ile görevli bir kemiktir. Köprücük kemiği kırığı genellikle düşme, spor ve trafik kazası gibi olayların sonrasında oluşur. Bazen ise doğum anında bebeğin köprücük kemiği kırılabilir. Kısacası köprücük kemiği kırığı nedenleri;

 • Düşme: Omzun veya kolun üzerine kontrolsüz sert düşüş.
 • Spor Yaralanması: Futbol gibi fiziksel temas olan oyunlarda çarpmaya bağlı kırık oluşabilir.
 • Trafik Kazası: Araba, motor, bisiklet gibi taşıt kazalarında alınan darbelere bağlı kırık meydana gelebilir.
 • Doğum: Bebek doğum anında doğum kanalı adı verilen yerlerden geçer. Bu kanalın darlığına bağlı olarak bebeğin köprücük kemiği kırılabilir.

Köprücük Kemiği Kırığı Belirtileri

Bu tür klavikula kırıkları gerçekten çok ağrılı olabilmektedir. Klavikula kırıldığı zaman kolu hareket ettirmek inanılmaz derece de zorlaştıracak ve dayanılmaz bir ağrı ortaya çıkacaktır. Bu belirtilere ek olarak ise;

 • Omuzda şişkinlik meydana gelmesi
 • Omuzda morarma meydana gelmesi
 • Omzu hareket ettirdikçe ortaya çıkan acı
 • Omuzda veya çevresinde çıkıntı oluşması
 • Kemiğin kırıldığı bölgede dokunmaya ve bastırmaya karşı hassasiyet
 • Omzu hareket ettirememe
 • Omzu hareket ettirmeye çalışırken çıtırtı sesleri duyma
 • Kırılan kemiğin tarafındaki kolu kaldıramama. Bu durum doğumda kemiği kırılan bebekler içinde geçerlidir. Doğumdan sonra kollarını hareket ettiremezler.

Köprücük Kemiği Kırığı Nasıl Tespit Edilir?

Klavikula kırığından şüphelenen doktor, fizik muayene sırasında bölgeyi şişme, morarma, hassasiyet, deformite ve açık yaralara karşı kontrol edecektir. Bu fizik muayene aslında doktor için klavikula kırığı tanısını koymak için yeterlidir. Fakat röntgen filmi ile kırığın büyüklüğünü ve yerini belirler. Eğer daha detaylı görmek isterse bilgisayarlı tomografi de isteyebilir.

Köprücük Kemiği Kırığı Tedavisi

koprucuk-kemigi-kirigi-tedavisi
Klavikula Kemiği Kırığı Tedavisi

Köprücük kemiği kırığı tedavisi için kesinlikle bir ortopedi uzmanından yardım almanız gerekmektedir. Vücudumuzda hangi kemik olursa olsun kırıldığı zaman iyileşene kadar sabitlenmesi ve hareketinin kısıtlanması büyük önem taşımaktadır. Klavikula kırığında da kemiği sabitlemek adına kol askısı veya omuz askısı takmanız gerekecektir. Fakat kırığın büyüklüğüne göre tedavisi de değişebilmektedir. Bazen sadece kol askısı ile düzelebilecek kırıklar oluşurken bazen ise cerrahi müdahale gerektiren kırıklar oluşmaktadır. Kısaca klavikula kırığı tedavi yöntemleri;

1. Soğuk Kompres

Klavikula kırığı meydana geldiği anda yapılması gereken ilk şey kırığın olduğu bölgeye soğuk kompres uygulamak olacaktır. Soğuk kompres için buzluktan buz aküsü veya direkt buz çıkarın. Bir bez yardımı ile klavikula üzerine uygulayın. Yarım saat soğuk kompres sonrasında 15 dakika bekleyin ve tekrar uygulayın.

2. Ameliyat

Klavikula kırığında genellikle doktorlar cerrahi müdahale yolunu tercih eder. Nedeni ise hem kesin olarak tedavi olması hem de ameliyat anında kemiğe ek olarak çevredeki kas, sinir ve yumuşak dokuyu da tedavi edebilmeleridir.

3. İlaç Tedavisi

Ağrı ve iltihaplanmayı azaltmak ve ortadan kaldırmak adına doktorunuz antibiyotik ve ağrı kesici ilaç önerisinde bulunabilir. Kırığın gerçekleştiği ilk günlerde ağrınız çok fazla ise güçlü ağrı kesiciler almak zorunda kalabilirsiniz.

4. Fizik Tedavi

Klavikula kırığı fizik tedavisi ilk tedavinin hemen ardından başlamaktadır. Kol askısı takılmaya devam edildiği dönemde bile omuz sertliğinin önüne geçebilmek adına doktorun önerdiği bazı hareketler yapılmalıdır. Kol askısı tedavisi sona erdikten sonra da kaslarınızı ve kemiğinizi eski gücüne kavuşturabilmek adına ek rehabilitasyonlar ve fizik tedaviler yapılmalıdır.

Köprücük Kemiği Kırığı Ne Zaman Kaynar?

Kemiğin kaynama süresi genellikle kemiğin hangi bölgeden ve nasıl kırıldığına bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Ayrıca kemiğin kaynama süresine kişinin yaşı ve beslenmesi gibi durumlarda etki etmektedir. Örneğin sağlıklı bir bebekte klavikula kırığı sonrasında kemiğin kaynaması yaklaşık 1 hafta sürmektedir. Ergenlik öncesi çocukluk dönemindeki bir kişi için klavikula kırığı sonrası kemiğin kaynaması 4 haftayı bulmaktadır. Ergenlik ve yetişkinlik döneminde meydana gelen klavikula kırığında ise kemiğin tekrar kaynaması 2 ay ve hatta daha uzun sürebilmektedir.


7 Yorum

 1. Köprücük kemiği kırılması çok tehlikeli ya. Benim arkadaşım yaşadı. İki aydır iyileşmesini bekliyoruz hala tam olarak kolunu oynatanıyor

 2. Köprücük kemiği kırılması belirtileri biraz saçma olmuş bir insan bir yeri kırıldığında rahatlıkla anlar sanırım

 3. Zor abi Zor her kırığın tedavisinin zor olduğu gibi köprücük kemiği kırığı tedavisi de zor

 4. Yaşım 23. Geçtiğimiz hafta halı sahada omzunun üstüne düştüm ve sap köprücük kemiğim kırıldı. Tam olarak iyileşmesi kaç ay sürer

 5. Köprücük kemiği beni gerçekten çok etkiliyor muhteşem bir görüntüsü var tam bir zariflik simgesi

 6. Köprücük kemiği kırığı tam olarak iyileşir mi peki?

 7. Basketbol oynarken düşyüm. Köprücük kemiği kırılması oldu ne zaman geçer

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir