Ana Sayfa / Kültür / Köpek Balıkları Nerde Yaşar Ve Özellikleri Nelerdir?

Köpek Balıkları Nerde Yaşar Ve Özellikleri Nelerdir?

Köpek balıkları denizlerin en korkutucu balık türleri olup insanların en korkulu rüyasıdır. Katil köpek balıkları adı verilen yırtıcı köpek balıklarının yanında zararsız köpek balıkları da vardır. Ülkemizde ise köpek balıklarının görülme olası oldukça azdır ve ülkemizde köpek balığı saldırısına uğrayan insanların sayısı yok denecek kadar azdır.

Köpek Balıklarının Genel Özellikleri

  • Köpekbalıkları hızlı yüzen balık türleridir ve saatte ortalama 30-35 km hızdadırlar.
  • Köpek balıkları memeli hayvanlardır ve doğurarak çoğalırlar. Gebelik süreleri 9 ay ile 2 yıl arasında değişmektedir. İstedikleri kemik değil kıkırdaktır.
  • Dünya üzerinde Köpek balıklarının türleri 350 civarında olduğu bilinmektedir. Ortalama yaşam süreleri 20 ile 25 yıl arasıdır. Köpek balıklarının ağızları kafa kısmının hemen altındadır.
  • Kan kokusunu yaklaşık 4 kilometre uzaklıktan alabilirler. Köpek balıklarında kemik yoktur iskelet yapısı tamam ne kıkırdaktan oluşur.
  • Köpek balıkları çok uzun yıllardır hayattadırlar. Yaklaşık 400 milyon yıl öncesinde varlardırlar.
  • Köpek balıklarının birçok tür olup en büyüğü balina köpek balığıdır ve 13-14 metre uzunlukta 15-20 ton ağırlığındadır.
  • Köpek balıkları sürekli yüzmek zorundadırlar. Çünkü yüzmedikleri zaman batarlar ve boğulurlar. Sürekli yüzmek aynı zamanda solunum yapmalarını sağlar.
  • Neredeyse hiç hastalanmayan türleridir. Mide asitleri çok kuvvetlidir. Görme ve duyma duyuları çok kuvvetlidir. Koku alma duyuları ise yoktur. Etleri yağsızdır ve derileri pulsuzdur zımpara olarak kullanılmaktadır.
  • Beyaz köpek balığı, kaplan köpek balıkları, camgöz ve çekiç kafalı köpek balıkları saldırgandır. En büyük saldırgan beyaz köpek balıklarıdır ve onlardan kurtulmanız neredeyse imkânsızdır.

Köpek Balıkları Nerelerde Yaşarlar?

Köpek balıkları genellikle etçildir ve türlerinin çoğunluğu fok balığını yemektedirler. Deniz canlıları, balıkları ve diğer köpek balıklarını da yemeği severler. Boyut olarak büyük oldukları için genellikle derin ve büyük sularda yaşarlar. Köpek balıklarının çoğunluğu tropik sularda Akdeniz’e ve kuzey denizlerde yaşarlar. Köpek balıkları sıcak suları severler ve Asya ve Afrika’daki türleri en tehlikeli türler olup insanlar arasında insan yiyiciler olarak anılmaktadırlar.

Köpek balıkları ılıman ve sıcak denizlerden soğuk denizlere kadar bütün açık deniz ve sahillerde yaşamaktadırlar. Mayıs ve haziran aylarında yaşamlarını deniz kenarlarında geçirirler. Türkiye denizlerinde ise 27 köpek balığı türü bulunmaktadır. Kuzey yarım kürede yaşayan köpekbalıkların saldırma oranı oldukça azdır. Akdeniz ege ve Marmara bölgesinde yaşayan köpek balıkları denizin çok derinliklerinde yaşadıkları için zararsız kabul edilmişlerdir.

Büyük Camgöz Köpekbalığı

Camgöz köpekbalığının diğer adı cetorhinus maximus olarak bilinir ve köpek balıkları arasında 2. büyük köpek balığıdır. Cüsse olarak büyük olsa da sadece planktonlarla beslenirler. Büyük camgöz balıkları hem sıcak hem de soğuk sularda yaşayabilirler. Bu türün ağız yapısı oldukça geniştir ve büyüklüğü 1 metreden fazladır.

Beyaz Köpekbalığı

En tehlikeli köpekbalığı arasında yer alan beyaz köpekbalığını neredeyse bilmeyen yoktur. Halk arasında katil köpek balığı olarak anılmaktadır. Bu tehlikeli canlının yetişkini yaklaşık 3-4 metre uzunluğundadır. Beyaz köpek balıkları hiç yemek yemeden 3 ay yaşayabilirler. İnsan avcısı olarak da bilinen bu tür insanları öldürüp sakat bıraktıkları yetmiyormuş gibi durduk yere kıyılarda bulunan sandallara da saldırmaktadırlar.

Midesinde bütün olarak foklar, ayı balıkları, deniz kaplumbağaları, ton balıkları, diğer köpek balıkları ve başka balık türlerini de yemektedirler. Dünyadaki ılıman ve sıcak okyanuslarda yaşarlar ve bazı yerlerde karaya sokulduğu da görülür. Ele geçirilen bir köpek balığı 11 metre uzunluğunda, dişleri 450 cm uzunluğundadır. 6 metrelik bir beyaz köpek balığı yaklaşık 3.500 kilo ağırlığındadır.

Çekiç Kafalı Köpekbalığı

Çekiç kafalı köpekbalıkları adından da anlaşıldığı gibi kafa yapısı çekince benzemektedir. Kafasında iki yana uzanan yassı çıkıntıları vardır. Bu çıkıntıların uçlarında delikleri vardır fakat bu garip kafasının ne işe yaradığı tam olarak saptanamamıştır. Bazı bilim adamlarına göre bu çıkıntılar düşmanlarının yerini tespit etmeye yaradığı ileri sürülmüştür.

Çeşitli balık türleri, köpek balıkları, tırpanlar ve vatozlar gibi canlıları yerler. Ayrıca insanlara saldırdıkları da bilinmektedir. Vücut yapıları çok iri olduğu için bazen çok tehlikeli olabiliyorlar. Batı Hint adalarında, Birleşik Amerika’nın Atlantik kıyılarında karaciğerlerinin yağları İçin avlanmaktadır.

Kaplan Köpekbalığı

Kaplan köpek balıkları bütün dünyadaki tropikal denizlerde görülürler ve yaz mevsiminde mutedil denizlere giderler. Adını tırpan dişlerinden derisinde kaplana benzeyen çizgilerinden almıştır. İnsan avcısı olarak da bilinen kaplan köpek balıkları Avusturya çevresinde sıkça görülür. 9 metre uzunluğunda bir kaplan köpekbalığı olduğu ileri sürülmüştür fakat genelde uzunluğu 5.5 metreyi geçmez.

Doğdukları zaman 45 cm’dir. Kaplan köpekbalıkları küçük yengeçler, iri köpek balıkları, deniz kaplumbağaları, diğer deniz canlıları gibi önüne çıkan her türlü canlıyı yerler. Hatta bezen de midesinde kedi, köpek, at kemiklerine de rastlandığı bilinmektedir.

Balina Köpek Balığı

Bilinen en büyük köpekbalığı türüdür. Balina ile köpek balığının ikisinin de benzer özelliklerini içinde barındırdığı için bu balığa balina köpek balığı denilmiştir. Balina köpek balıkları balinaların küçük türleri kadardır. Boyları 12-18 metre uzundadır ve tıpkı balinalar gibi beslenirken suyla birlikte yutarlar. Daha sonra da bir filtre sistemi ile su dışarı atılarak kalan küçük canlılarla beslenirler.

Balinalarda süzgeci damağa bağlı kutucukları varken balina köpek balıklarında ise solungaç yarıklarının birbirine bağlı ipçik ağıları vardır. Bu devasa balina köpek balıkları genellikle suyun yüzeyinde yada üstünde yaşarlar. Yetişkin bir balina köpekbalığı bir okul otobüsü büyüklüğüne sahiptir. Yaklaşık 10-12 metre boyunda ve 15 ton ağırlığındadır. Bazı türleri 13 metre uzunluğunda ve 21 ton ağırlığında olabilir. Büyük olmasına karşın oldukça zararsız hayvanlardır. Bu tür insanlara saldırmayan köpek balığı olarak bilinir ve hatta bazen suyun altına dalan dalgıçlarla oyun oynadıkları bile olmuştur.

Mavi Köpekbalığı

Üstü mavi renk bu tür köpekbalığının karın kısmı ise beyazdır. Görünüş açısından en güzel köpekbalığı türlerindendir. Aynı zamanda dünyada en çok avlanılan köpekbalıkların başında gelir. Bunlar su üstü avcılarıdır ve canlı balıkları ve ölmüş balinaları yerler. Çok iyi yüzücü olup ağzı ve burnu torpido şeklindedir.

Çok uzun mesafelerde göç eden mavi köpekbalıkları güney Amerika’dan Abd’nin kuzey kıyılarına kadar giderler. Sürü halinde yüzen bu köpekbalıkları yaklaşık 4 metre uzunluğundadırlar. Ağırlıkları ise bazen 205 kilo geçmektedir.

Yüzgeçli Küt Burunlu Köpekbalığı

Bu tür köpekbalığın 6 yüzgeci ve küt burnu bulunur. Hexanchida familyasından olan küt burunlu köpekbalığı diğer adı ile inek köpekbalığı cinsindendir. Alt dişleri sarı renklidir ve kuyrukları çok uzundur. Küt burunlu köpekbalığı dünyanın en büyük köpek balığı türleri arasındadır. Sıcak ılıman ve tropikal sularda yaşarlar. Bu balığın geçmişi 200 milyona kadar uzanmaktadır.

Mako Köpekbalıkları

Mako köpekbalıkları büyük beyaz köpekbalıklarının küçük versiyonudur. Bilimde ismi isurus olan bu tür hızlı yüzücüdürler. Nesli tükenmekte olan Mako köpekbalığının iki türü vardır. Bunlar shortfin makos ve longfin makos’dur. Longfin türünün yaklaşık boyu 4,5 metre, ağırlığı ise 170 kilodur. Shortfin türü ise longfin türünün yarısı kadardır. Her iki türde korkunç çarpık dişlere sahiptirler. Çarpık dişleri ağızları kapalıyken bile görülmektedir.

Diğer Köpekbalığı Türleri

Köpekbalıklarının daha birçok türleri olup bilinen diğer türleri şunlardır.  Dikenli, sapan, öz köpek balıkları, megalodon, testere, solungaçlı büyük gözlü, siyah redif, mavi-gri renkli halı, yüzgeçli büyük burunlu, bronz balina, boğa, birmanya bambu bilinen diğer türlerdendir. Ayrıca Karayipler resif, karayip kaba, kurabiye canavarı, tepeli boğa, fırfırlı, galapagos, golbin (cin), boynuzlu, japon testere, limon, leopar, megalodon, hemşire, pasifik uykucu, yelken yüzgeçli, kum, taraklı çekiç, kısa kanatlı, gümüş uçlu, hırsız, gibi isimleri olan köpek balıkları da vardır.

 


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir