Ana Sayfa / Sağlık / Kocayemiş Nedir? Ne İşe Yarar?

Kocayemiş Nedir? Ne İşe Yarar?

Kocayemiş bitkisi fundagiller familyasından olan ve meyvesi yenen bir çalı türüdür. Akdeniz kuşağından İber Yarımadasına ve Asya’ya kadar birçok yerde yabani olarak yetişebilme özelliği vardır. Gelişimi çok yavaş olan bu bitki 25 senede ancak 9 metreye kadar ulaşabilmektedir. Çilek ağacı olarak da bilinen kocayemiş ağacının meyveleri etlidir ve çekirdeklidir. Birçok faydası olan bu çalı türü likör ve benzeri içeceklerin yapımında bolca yararlanılan bir meyveye sahiptir.

Türkiye’de Akdeniz, Marmara ve Ege bölgelerinde bulunan makiler arasında bolca yetişmektedir. Kocayemiş meyvesinin en önemli yanı da çok fazla tüketildiğinde sarhoş etme özelliğinin bulunmasıdır. Kocayemiş çalısı tohumla üretilen bir bitkidir. Tohumlar çıkarıldıktan sonra kış mevsiminin sonuna kadar ekilebilme özelliği vardır. Ekilmeden önce tohumlar belli bir sıcaklıkta olan su içerisinde 5 ve 15 gün arasında bekletilmesi gerekir.

Kocayemiş Meyvesinin Yararları Nelerdir?

Kocayemiş meyvesi önemli yararları olan bir meyve türüdür. Safradan rahatsız olan insanlarda safra taşının dökülmesi için büyük bir yararı vardır. Ateş düşürmede de kullanılan bu meyve aynı zamanda iyi bir idrar söktürücüdür. Bağırsak kurtlarını döker ve sinir sistemini kuvvetlendirir. Mide ve bağırsak tembelliğini giderir. Karaciğerde meydana gelen şişliği önler. Aynı zamanda vücudun hastalıklar karşısındaki direncini arttırır. Dişlerin diplerinde oluşan taşları eritir ve beyazlamasına yardımcı olur.

İdrar söktürme özelliğinden dolayı karında bulunan suyun fazlasını dışarı atmaya yarar. Cildin tazelenmesine ve daha güzel görünmesine yardımcı olur. Böbrek ve mesane hastalıklarının tedavi sürecinde kullanılabilir. Damar sertliği gibi rahatsızlıklarda da etkilidir. Dağ çileği olarak da bilinen kocayemiş meyvesi vitamin bakımından son derece zengindir. Yaşlanmaya karşı doğal bir anti aging özelliği olması sayesinde insanlar tarafından çok fazla tüketilir. Aynı zamanda ishale yol açan mikroorganizmaları durdurması açısından da önemli yararları vardır.

Kocayemiş Meyvesinin Genel Özellikleri

Kocayemiş meyvesi, ormanlık ve çalılık alanlarda bolca yetişen bir bitkidir. Dağ çileği mayıs ve haziran aylarında çiçek açmaya başlar. Çiçekleri beyaz renkte olur. Yaprakları daha çok ilkbaharda toplatılarak kurutulur ancak meyvelerin toplanması ağacın bulunduğu bölgeye göre değişmekle birlikte genelde yaz ortasında toplanacak duruma gelmektedir. Daha çok Marmara Bölgesi, Akdeniz Bölgesi ve Ege Bölgesinde yetişen bu çalı bitkisi, Karadeniz Bölgesinde de sıkça yetişebilmektedir. İçerisinde bir miktar alkol bulunduran dağ çileği çok fazla tüketildiğinde kişilerde sarhoşluk etkisi de yaratabiliyor. Aynı zamanda İspanya’nın başkenti Madrid’de bu bitki şehrin caddelerinde süs bitkisi olarak ekiliyor.

Büyümesi zaman alan bir bitki olduğu için ekimden sonra belli bir boya gelebilmesi için yıllar geçmesi gerekiyor. Tohumdan büyüyen bu bitki ekilmeden önce mutlaka suda bekletilmelidir. Aynı zamanda ekim sırasında mutlaka her tohum arasında belli bir mesafe bırakılarak ekiminin yapılması gerekiyor. Kocayemiş meyvesi insan sağlığına birçok faydasının kanıtlanmış olduğu bir bitkidir ve hala araştırımalarına devam edilmektedir.

Kocayemiş Bitkisinin Kullanım Alanları

Kocayemiş meyvesi farklı şekillerde tüketilen bir meyvedir. Yaprakları kaynatılarak çay şeklinde içilirken meyvesi de normal şekilde tüketilebiliyor. Aynı zamanda bu bitki reçel yapımında da önemli bir meyvedir. Marmelat ve reçel yapımı açısıdan güzel bir tadı bulunuyor. Yine kullanım olarak jöle ve parfüm sektörü de az çok bu bitkiden yararlanabiliyor. Aynı zamanda kurusunu bal ile karıştırarak da tüketme şansınız bulunuyor. Bu meyve halk tarafından daha çok antiseptik, idrar söktürücü ve müshil niyeti ile kullanılmaktadır. Diyabet ve yüksek tansiyon için de önemli faydaları bulunan kocayemiş bitkisinin kullanım şekli rahatsızlığın durumuna göre değişiyor.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir