Ana Sayfa / Anne Ve Çocuk / Kızlarda Adet Görme Yaşı Kaçtır

Kızlarda Adet Görme Yaşı Kaçtır

Adet kanaması kızlarda 9 ila 12 yaşları arasında görülmeye başlanır. İlk adet kanaması menarş adı altında olup, 9 yaşından önce görülmesi durumu erken menarş olarak adlandırılır. Kızlarda 9 yaşından adet görmek demek ergenlik bulgularının mutlaka araştırılması demektir. Bazen var olabilen tümörler erken yaşta adet görmeye sebeptir. Bu tür durumlarda mutlaka doktor kontrolü yapılmalı, nedenleri araştırılmalı ve tedavi edilmesi gereklidir. Kız çocuklarında ilk adet kanamasının en geç 14 yaşına kadar başlaması gereklidir. Bu durum dışında kız çocuğunda tüylenme, göğüslerde büyüme gibi ergenlik belirtileri de başlamış olmalıdır. Adetin ilk başlama dönemlerinde düzensiz olma durumu doğal bir gelişmedir. Bu durum 3 ila 5 ay içerisinde düzene girer. Özellikle çocuğun yaşı büyüdükçe de adet kanaması bir düzene kendiliğinden oturur.

Adet Görme Yaşını Belirleyen Faktörler

Bir kız çocuğunun adet görme zamanı; yaşadığı yerle son derece alakalıdır. Yaşadığı yerdeki iklim, genetik faktörleri, hormonlarının çalışma durumu ve beslenmesine göre adet görme yaşı belirginleşir. Sıcak ülkelerde kız çocukları daha erken adet görürken soğuk ülkelerde yaşayanlar geç görür. İyi beslenen kız çocukları zayıf çocuklara göre daha erken adet görür. Genetik faktör olarak çocuğun annesinin adet görme yaşı da etkilidir.

Kızların Erken Adet Görme Sebepleri 

Kız çocuklarında erken adet görmek 9 yaş altı olanlar için geçerlidir. Bunda sebep hormonlardaki bozukluklar, ilaç kullanımları, böbrek üstü bez sorunları ya da tümör olarak sebep gösterilebilir. Adet kanamasının erken olması kız çocuğunda diğer ergenlik belirtilerinin görülmemesi demektir. Mesela kemiklerin gelişmemesi, boy uzamaması gibi durumlar yaşanır. Erken adet gören kızlarda psikolojik anlamda da sıkıntılar yaşanır.

Kızların Geç Adet Görme Sebepleri 

Kız çocuklarında adet görme yaşı 10 ila 15 yaş arasıdır. 16 yaşına gelmiş ve hala adet olmamışsa mutlaka hormonal açıdan sorunların olduğu aşikar bir durumdur. Bu sebeple ilgili doktor kontrollerinden geçmesi gereklidir. Adet kanaması başlaması ile birlikte ergenliğe adım atmış olan kız çocuğu 1 yıl içinde artık düzenli bir hal almış her 28 günde bir adet görmeye devam eder. Bu süreç hamilelik döneminde durağan bir hal alır sonrasında menopoz dönemine kadar da sürer.

Kızlarda Adet Görme Yaşı

Kız çocukları ergenlik dönemine girmesiyle birlikte; ilk adet kanaması ile menopoz dönemine kadar her 28 günde bir tekrarlanan sürece dahil olur. Regl kanamaları ortalama 13 yaş olarak tanımlansa da ilk kez 9 ila 12 yaşları arasında da başlayabilir. Yani alt sınır 9 üst sınır 16 dır. Adet kanaması ergenliğe girildiğinin kesin belirtisidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir