Ana Sayfa / Anne Ve Çocuk / Kelebek Çizimi

Kelebek Çizimi

Kelebek çizimi, okul öncesi dönemde olan çocukların zihinsel gelişimi ve motor kontrolü için resim yapmaları gerekmektedir. Özellikle evde uzun vakit geçiren çocukların hem zekasını hem de hayal gücünü geliştireceği için resim çizmesi büyük önem taşır. Ayrıca resim çizme ebeveynlerinde keyif alarak yapabildiği bir etkinlik olduğu için çocukları ile beraber güzel vakit geçirmelerini sağlamakta. Okul öncesi dönemde olan çocukların yaratıcılığını geliştirirken hoş resimler ortaya çıkarabilmesi için bazı kolay çizim taktikleri bulunmakta. Bizde sizlerle bugünkü yazımızda bu miniklerin hem kolay hem güzel çizimler yapabilmesi adına 5 adımda kolay kelebek çizimi konusuna değineceğiz.

Kolay kelebek çizimi konusuna değinmeden önce bir uyarı da bulunmak istiyoruz. Mümkün olduğu kadar bu çizim aktivitesini çocuğunuz ile birlikte yapmanızı öneririz. Çünkü bu etkinliği çocuğunuz ile bir kaç defa beraber yapmanız onun öğrenmesini daha da kolaylaştıracaktır. Aşağıda sizlere kelebek çizimi nasıl yapılır konusunda adım adım anlatım yapacağız.

Kelebek Çizimi

Kelebek Çizimi 1. Adım
Kelebek Çizimi 1. Adım

Kolay kelebek çizimi yaparken ilk olarak kelebeğin başını temsil eden yuvarlağı çiziyoruz. Sonrasında çizdiğimiz yuvarlağın üzerine minik antenleri çizerek devam ediyoruz. Çizimin ilk adımında miniklerimiz kendi başına yapabilir. Mümkün olduğu kadar onların tek başına bu adımı yapmalarına imkan verin.

Kelebek Çizimi 2. Adım
Kelebek Çizimi 2. Adım

Kelebeğin baş kısmını tamamladıktan sonra sırada vücudunu çizmek var. Tıpkı insanlarda olduğu gibi kelebeklerin de vücudu olduğu düşünülerek buna göre çizim yapılır. Kelebeğin vücudunu çizmek adına baş olarak çizdiğimiz yuvarlağın hemen altına uzunlamasına bir oval ve onun altına da sivrilerek aşağıya yönlenen başka bir oval çizilir. Bu noktada çocuklarınıza bir miktar yardımcı olabilirsiniz.

Kelebek Çizimi 4. Adım
Kelebek Çizimi 3. Adım

3. adımda kelebeğin en göz alıcı noktası olan kanatları çizilir. Bu adımda eğer çocuklarınız çizimde zorlanırsa onlara “3” çizer gibi kanat yapabilecekleri önerisinde bulunabilirsiniz. Yine kanat çizmede zorlanırlarsa bu sefer kalemi onlarla beraber tutarak birlikte kanatları çizebilirsiniz. Bu şekilde çizime yardımcı olmanız durumunda 1 veya 2 çizim sonra kendi başına kanat çizebilmeye başlayacaktır.

Kelebek Çizimi 4. Adım
Kelebek Çizimi 4. Adım

Kelebeğin kanatlarını çizdikten sonra sırada kanatları desenlendirmek var. Bu desenlendirme kısmını çocuğunuz keyfi olarak yapabilir. Dilerseniz oval ve yuvarlak çizimler ile desenlendirebileceği konusunda ona öneri sunabilirsiniz.

Kelebek Çizimi 5. Adım
Kelebek Çizimi 5. Adım

Ve miniklerin en sevdiği adım olan son adım. Çocuğunuzun çizimini tamamladığı kelebeği keyfince renklendirmesine olanak tanıyın. Eğer çocuğunuz yaş olarak küçükse kelebeğin çizimi ile ilgili olan ilk 4 adımı siz yapabilirsiniz. Bu sayede çocuğunuzun renkleri tanıyarak boyama yapmasına olanak sağlayabilirsiniz. Çizim yaparken her çizgide farklı renkler kullanmasını önererek çocukların çizim konusunda daha da heveslenmesini sağlayabilirsiniz.


3 Yorum

  1. Kelebek çizimi yapmak ne kadar da kolay mış. Bir kere denemiştim neredeyse 1 saat uğraşıp bu resimden kat kat kötüsünü ancak yapabilmiştim.

  2. Kelebek çizimi bu kadar kolay mıydı ya. Arı çizimi hakkında yazınızı bekliyorum

  3. Kolay kelebek çizimi hakkında güzel bilgi sağolun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir