Ana Sayfa / Aşk Ve İlişki / Kegel Egzersizleri Kadın

Kegel Egzersizleri Kadın

Kegel egzersizleri kadın için daha kolaydır diyebiliriz. Vajinadan rahime doğru olan bütün bölgeye pelvik bölge adı verilmektedir. Pelvik aslında leğen kemiğini de kapsamaktadır. Leğen kemiği ile beraber vajinadan anal bölgeye kadar her yeri sarmaktadır. Pelvik bölgesinde yer alan kasların birçok önemli görevi vardır. Bu görevler arasında idrar yapma, idrarı tutabilme, normal doğumu kolaylaştırma, cinsel ilişkide kolay ve güçlü orgazm olma vardır. Bu kadar görevi olan kaslar zamanla yaşa, kiloya, gebeliğe ve bazı hastalıklara bağlı olarak zayıflar ve güçsüzleşir.

Pelvik kasları isteğe göre rahatlıkla kontrol edilebilen kaslardır.Örneğin idrarınız geldiği zaman idrarınızı tutmak için bu kaslarınızı kasarsınız. Sonrasında ise tuvalete gittiğiniz zaman idrarınızı yapmak için bu kasları gevşetmeniz gerekmektedir. Bu şekilde pelvik kaslarını çalıştırarak bu kasların kaybettiği gücü kazandırabilirsiniz. Kegel egzersizi adı verilen bu egzersizler kadın için çok daha önemlidir. Kısacası kegel egzersizleri kadın için büyük önem taşımaktadır. Fakat kegel egzersizleri her yaştan ve her cinsiyetten insan tarafından yapılabilmektedir. Kegel egzersizleri erkek içinde çok faydalıdır ve büyük önem taşır. Peki kegel egzersizleri nasıl yapılır?

Kegel Egzersizleri Kadın

Kegel egzersizleri kadın için her pozisyonda kolaylıkla yapılabilen egzersizlerdir. Egzersizleri yapmaya yeni başlayan kişiler için dik veya çok hafif öne eğilerek yapmaları önerilir. Çünkü bu dik veya öne eğilmiş duruş ile vücut farkındalığı pelvik bölgeye daha kolay toplanmaktadır. Kegel egzersizleri kadın için kesinlikle nefes teknikleri ile desteklenmelidir.

  • Nefes alma anında anal kasların kasılması sağlanarak yukarı çekilmelidir. Nefes verme anında ise bu kasların gevşemesi ve rahatlaması sağlanmalıdır. Bu anal bölge kaslarını kasma ve gevşetme egzersizi en az 5 kere arka arkaya tekrarlanmalıdır.
  • Ön tarafta vajinal bölgede yer alan, idrarı tutmaya yarayan kaslar kısa kısa sıkıştırılmalı ve bırakılmalıdır. İdrar tutmamızı sağlayan bu kaslar pelvik bölgesi içerisinde yer aldığı için kısa kısa sıkıştırılmalıdır. Bu egzersiz hareketi de en az 5 defa arka arkaya tekrarlanmalıdır.
  • Anal kaslar ile idrarı tutmaya yarayan kasların tam orta noktasında ise vajinal kaslar yer alır. Bu vajinal kasları nefes alırken kasıp nefes verirken serbest bırakmanız gerekmektedir. Bu egzersiz cinsel ilişki esnasında alacağınız hazzı arttıracak ve orgazm olmanızı kolaylaştıracaktır.
Kegel egzersizleri kadın için yeni başlayanlar günde en az 3 set ve 5 tekrar yapacak şekilde çalışmalıdır. Pelvik kaslarında farkındalık zamanla arttıkça ve kaslarınız güçlendikçe tekrar sayısını günde 150 tekrara kadar arttırabilirsiniz. Bu egzersizleri düzenli olarak 3 ile 6 ay arasında yapmanız büyük fayda sağlayacaktır.
Kegel egzersizleri faydaları konusunda bilgi almak için bu yazımızı okuyabilirsiniz.

 


3 Yorum

  1. Kegel egzersizleri kadın için bu kadar önemli miymiş. Ben sadece erkek erken boşalma egzersizi olarak yapıyor sanıyordum

  2. Kegel egzersizleri kadın için farklı erkek için farklıysa erkek için ne zaman gelecek yazı

  3. Kegel egzersizleri kadın için çok önemli egzersizler. Cinsel ilişkiyi çok güzelleştiriyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir