Ana Sayfa / Aşk Ve İlişki / Kegel Egzersizi Nasıl Yapılır?

Kegel Egzersizi Nasıl Yapılır?

Kegel egzersizi nasıl yapılır? Kegel egzersizi her yaştan ve her cinsiyetten insanın yapması gereken bir egzersizdir. Kegel egzersizi, pc kası egzersizi veya pelvik taban egzersizleri olarak da isimlendirilmektedir. Kegel egzersizi, pelvik taban kaslarını güçlendirmek amacıyla yapılan egzersizlerdir. İdrar kontrolü ve cinsel ilişkide orgazm etkisini arttırmasının yanı sıra birçok faydası bulunmaktadır.

Zaman başta olmak üzere birçok farklı faktöre bağlı olarak pelvik taban kasları zayıflar. Özellikle gebelik, doğum, obezite gibi durumlar pelvik taban kaslarını ciddi miktarda yıpratır ve zayıflatır. Kegel egzersizleri ile pelvik taban kaslarınızı güçlendirebilirsiniz.

Kegel Egzersizi Nasıl Yapılır?

Kegel egzersizi nasıl yapılır konusuna değinmeden önce şunları söylememiz gerekiyor. Kegel egzersizlerini her yaştan insan kolaylıkla yapabilir. Fakat bu egzersizler sadece ve sadece doğru yapıldığında fayda sağlayacaktır. Ayrıca bu egzersizleri her zaman kolaylıkla yapabilirsiniz. Örneğin televizyon başındayken, kitap okurken ve hatta trafik sıkıştığında trafiğin akmasını beklerken yapabilirsiniz. Peki kegel egzersizi nasıl yapılır? Bunun aslında en kolay tarifi, aşırı sıkıştığınız bir durumda idrarınızı tutup yapma hareketidir diyebiliriz. Kegel egzersizi nasıl yapılır?

 • Günün her saati ve her yerde yapabileceğiniz gibi eğer evdeyseniz sessiz bir odaya geçin.
 • Rahat bir yere oturun veya yatar pozisyona geçin.
 • Kegel kasları adı verilen pc kaslarınızı bulun. Bu kaslar idrar yaparken idrarınızı durdurmak için kullandığınız kaslarınızdır.
 • Kegel kaslarını bulduktan sonra bu kaslarınızı 5 saniye kadar sıkın. Fakat bu sıkarken normal bir şekilde nefes alıp vermeye dikkat edin.
 • Sonrasında 5 saniyeliğine kegel kaslarınızı sıkmayı bırakın. Bu hareketi tekrarlamaya devam edin.
 • Kegel egzersizi sırasında karın, sırt ve bacak kaslarınızı kasmadığınızdan emin olmalısınız.
 • Her kegel egzersizi sırasında en az 10 defa tekrar yapmalısınız.
 • Kegel egzersizini gün içerisinde en az 3 defa tekrar edin.

Bu egzersizlerden fayda görebilmek adına birkaç ay boyunca düzenli olarak yapmanız gerekmektedir. Kegel egzersizi nasıl yapılır konusunu anlattığımıza göre şimdi de kegel egzersizi faydaları konusuna değinelim.

Kegel Egzersizi Faydaları

kegel-egzersizi-faydalari
Kegel Egzersizi Nasıl Yapılır – Kegel Egzersizi Faydaları

Pelvik kaslarını güçlendirmek amacıyla yapılan egzersizlere kegel egzersizi adı veriyoruz. Vücudumuzdaki tüm kasları geliştirebileceğimiz gibi pelvik kaslarımızı da kolaylıkla geliştirebiliriz. Peki bu kegel egzersizi faydaları nelerdir? Kegel egzersizi asıl olarak mesaneyi korumak ve idrar kaçırmayı önlemek amacıyla yapılsa da cinsel ilişkiden alınan hazzı da arttırdığından dolayı her cinsiyetten ve her yaştan insan tarafından yapılabilmektedir. Kegel egzersizi faydaları;

İdrar Kaçırma Sorununu Engeller

Bu egzersizler pc kaslarınızı güçlendirerek idrar kaçırma sorununu engeller. Hem kadınlarda hem de erkeklerde idrar tutamama sorununu ortadan kaldırır. Mesanenin kontrolünü sağlar. Kısacası idrar kaçırma gibi sorunlarınızı engellemek adına kegel egzersizlerini yapabilirsiniz.

Ereksiyon ve İktidarsızlık Probleminizi Ortadan Kaldırır

Kegel egzersizleri erkek için büyük önem taşır. Erkeklerin cinsellik adına problemi olan ereksiyon olamama, iktidarsızlık ve erken boşalma gibi problemlerini ortadan kaldırır. Kegel egzersizi erkekte bulbocavernosus kasını geliştirerek penise kan pompalanmasını sağlar. Bu sayede ereksiyon ve iktidarsızlık gibi problemleri engeller.

Orgazmı Kolaylaştırır

Kadınların cinsel birleşme anında orgazmını kolaylaştırır. Kegel egzersizleri vajinal kasların çalışmasını da sağladığından dolayı kadınlarda cinsel ilişki anında vajinal ıslanmayı kolaylaştırmaktadır. Ayrıca vajinal kan dolaşımını arttırdığından dolayı vajinal orgazmı kolaylaştırır. Eğer cinsel ilişkide orgazm sorunları yaşıyorsanız kegel egzersizleri sizin tedaviniz olabilir.

Menopozun Etkilerini Azaltır

Kegel egzersizi kadını menopoz dönemine hazırlayarak menopoz döneminin kolay geçmesini sağlar. Çünkü menopoz dönemi kadınlarda pelvik kaslarının zayıflamasına neden olmaktadır. Kegel egzersizleri sayesinde pelvik kaslarınızı güçlendirebilir ve zayıflamasını engelleyebilirsiniz. Ayrıca vajina sıkılığınızı koruyabilirsiniz. Yine kegel egzersizleri menopozun etkisi olan vajina kuruluğu, cinsel isteksizlik gibi durumları da önlemektedir.

Prostat Problemlerinize İyi Gelir

Bu egzersizler erkeklerde prostat bezinin sağlığını korumakta büyük önem taşır. Bu egzersizler ile prostatın neden olduğu hastalıkların önüne geçebilirsiniz. Kegel kaslarını geliştirmenin prostat bezi büyümesinden kaynaklanan sorunlara iyi geldiği bilimsel bir gerçektir. Ayrıca prostat ameliyatı olan erkeklerde de ameliyatın yol açacağı problemlerin engellenmesi adına yine kegel egzersizleri yapılabilir.

Normal Doğum Yapmayı Kolaylaştırır

Gebelik süresince yapılan kegel egzersizleri normal doğumu kolaylaştırmaktadır. Bu egzersizler kadında vajina, kalça ve mesaneyi destekleyen kasların güçlenmesini sağlamaktadır. Ayrıca pelvik kaslarının güçlü olması doğum esnasında kasılmaları azaltmaktadır. Doğum süresinin kısalmasını sağlamakta ve doğuma bağlı yırtılmaları da engellemektedir. Ayrıca anal ve vajinal bölgedeki kan akımını düzenleyerek doğum anında ve doğum sonrasında yaşanacak ağrıları da büyük oranda azaltmaktadır.

Kegel egzersizleri kadın için daha önemlidir. Kegel egzersizleri kadın yazımızı okumanızı öneririz.

 


3 Yorum

 1. Kegel egzersizi nasıl yapılır öğrendim sonunda. Adam akıllı anlatan bir siz varsınız sağolun

 2. Kegel egzersizi nasıl yapılır öğrettiğinşz için sağolun

 3. Kegel egzersizleri nasıl yapılır erkekler için paylaşım gelecek mi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir