Ana Sayfa / Kültür / Kedi Tüyünden Kist Olur Mu?

Kedi Tüyünden Kist Olur Mu?

Ülkemizde birçok insanda kist oluşmaktadır. Bu kistlerin bazıları tehlikeli olduğu gibi tehlikesiz olanları da vardır. İnsanlar bu kistlerin kedi tüylerinden bulaştığına inanmaktadırlar. Bu bilgi artık ülkemiz insanları açısından doğru kabul edilmektedir. Evinde kedi besleyenlerin en sık sorduğu sorulardan biri de acaba kist olur mu düşüncesidir. Birçoğumuz evimizde kedi beslerken ağzımıza tüy kaçabilir. Ancak her zaman kedi tüyü kist yapmamaktadır.

Bu parazit kediden geçmektedir ama kedi tüyünden türeyen bir kist değildir. Bu hastalığın adı toksoplazmadır. Ve bu parazit sadece evcil kedilerin bağırsağında üreyebilir. Başka yerde üremesi imkansızdır. Kedilerin dışkıları ile doğaya atılır ve diğer canlılara sindirim yolu ile bulaşır. Evde kedi besleyenler bu temizliğe dikkat etmezlerse bu parazit kedi tüyüne de geçebilir ve insana böyle de bulaşabilir ama asıl nedeni tüy değildir.

Kistin Komplikasyonları Nelerdir?

Eğer evde kedi besleniyor ve aile bireylerinde sarılık, göz bozuklukları, mikrosefali, makrosefali, düşük ve ölü doğumlar görülüyor ise direkt hastaneye başvurmaları gerekmektedir. Fakat kist yalnızca kediler ya da diğer ev hayvanlarından bulaşan bir rahatsızlık değildir. Her kist rahatsızlığı sorununu kedilere bağlamak bu açıdan kesin bir cevap olmayacaktır.

Korunma Yolları Nedir?

Ülkemizde görülen toksoplazmanın en etkili korunma yolu el hijyenin sağlanmasıdır. Evlerde kedi besleme durumu olduğu zaman onun kumu düzenli şekilde temizlenmelidir. Ayrıca bu kedi kumu temizlendiği zaman eller her seferinde yıkanmalıdır. El hijyeninde sıvı sabun daha hijyeniktir çünkü katı sabunlar ile eller dezenfekte edildiği zaman üzerinde mikroplar kalabilir ve onu kullanan başka kişiler de bu mikroplardan etkilenebilir.

Eller yıkadıktan sonra musluğa tekrardan çıplak el ile dokunmamak gerekir. Bir peçete yardımı ile musluk kapatılmalıdır. Anne adaylarının çocuklarını korumak için bu tedbirleri alıp ellerini sık sık yıkaması gerekmektedir.

Toprakla uğraşan kişiler toprakla uğraşırken eldiven giymelidir. Toprakta bulunan parazitler de eldivensiz olunduğunda çok daha hızlı şekilde bulaşma riski taşımaktadır.

Etlerden parazitlerin yok edilmesi için etlerin çok iyi pişirilmesi gerekiyor. Sebze ve meyveler iyi yıkanıp yenmelidir. İyi yıkanmayan sebze ve meyveler eşliğinde ile insanlara kist bulaşma riski artmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir