Ana Sayfa / Aşk Ve İlişki / Kasık Fıtığı Ameliyatı Sonrası Cinsel Yaşam Etkilenir Mi?

Kasık Fıtığı Ameliyatı Sonrası Cinsel Yaşam Etkilenir Mi?

Günümüzde fıtık farklı durumlarda ortaya çıkan bir rahatsızlık olup, iç organımızın bulunduğu bölgedeki zayıf bir noktadan dışarı çıkma halidir. Kasık tanısı konması için birçok tahlil ve incelemelerin yapılması son derece önemlidir. Bu nedenle modern teknolojik cihazlarla yapılan incelemelerle uzman tarafından fıtık tanısı konmuşsa güvenilir sağlık kuruluşlarında tedavi olarak fıtık hastalığından kurtulmanız gerekiyor. Hastaların en çok merak ettiği konuların başında ise kasık fıtığı ameliyatı olan kişilerin cinsel yaşamlarında bozulmalar ve olumsuzlukların yaşanıp, yaşanmadığıdır. Cinsel yaşamı kısa bir süre etkileyen kasık fıtığı nedir, belirtileri ve tedavi yöntemleri nelerdir?

Kasık Fıtığı Nedir?

Erkeklerde daha fazla görünün kasık fıtığı, genetik olabildiği gibi çevresel faktörlerde nedeni ile ortaya çıkabiliyor. Kadınlara göre erkeklerde %70 daha fazla görünen kasık fıtığı zamanla tedavi edilebilen bir rahatsızlıktır. Uzun yürüyüşler yapılmıyor ve hareketsiz bir yaşantınız varsa kasık fıtığı ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Uzun süre sabit bir şekilde ayakta kalmakta kasık fıtığını tetikleyen başlıca faktörler arasında yerini alıyor. İç organlarda bulunduğu bölgede ki en zayıf noktada ortaya çıkan ve kişide birçok sıkıntıyı beraber getiren fıtığın oluşma nedenleri ve belirtilerini şu şekilde sıralamak mümkün.

Uzun süre ayakta sabit kalıyorsanız ve uzun yürüyüşler yapmıyorsanız, fıtık ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Günümüzde hareketsiz yaşamın artması fıtık şüphesi ile sağlık kuruluşlarına başvuranların sayısını artırıyor. Sizde uzun yürüyüşler yapabilir, hareketsiz kalmak yerine ufak tefek spor hareketlerini bulunduğunuz alanda yapabilirsiniz. Oturup, kalkarken eğer uygun şekilde bunu gerçekleştirmiyorsanız, fıtık oluşumuna neden olabilirsiniz. Bir saatten fazla yürümek, aniden eğilmek ve yerden ağır bir cisim kaldırmak, uzun süre ayakta kalmak, uzun süre oturmak fıtık nedenleri arasında gösteriliyor. Eğer bel kısmında ağrılar hissediyorsanız, fıtık başlangıcı ya da fıtık olmuş olabilirsiniz. Bu gibi durumlarda en yakın sağlık kuruluşlarına giderek tedavi olmak için ilk adımı atabilirsiniz.

Erkeklerde Kasık Fıtığı Belirtileri Nelerdir?

Erkeklerde kasık fıtığı kadınlara oranla çok daha fazla görülen bir durumdur. Erkeklerde fıtık oluşumu en sık olarak kasık bölgesinde görülmektedir. Kasık fıtığının en büyük belirtilerinde birisi yoğun karın ağrısıdır. Karın ağrısı ile birlikte sıklıkta bulantıda yaşanır. Fıtık oluşan hastalarda bulantı ve iştahsızlıkta yaşanır. Erkeklerde oluşan kasık fıtığının diğer belirtileri arasında; bağırsaklarda oluşan gaz, büyük tuvalete çıkamamak, karında oluşan gaz ve şişkinlikler, sık yaşanan gaz sancısı, yüksek ateş, yoğun ve şiddetli oluşan karın ağrıları, oluşan fıtığın aşırı şişmesi gibi belirtiler erkeklerde oluşan kasık fıtığının en büyük belirtileri arasında yer alır.

Erkelerde oluşan kasık fıtığı gündelik hayatta yaşam kalitesini düşürmektedir. Erkeklerde oluşan kasık fıtığı yapılan ameliyatla alınarak tedavi edilebilir. Kasık fıtığını erkeklerde daha sık görülme nedenlerinden biri anne karnında iken karın boşluğunda oluşan testis kanallarının tam olarak kapanmamasıdır. Bu nedenle erkeklerde kasık fıtığı görülme oranı kadınlarda görülme olasılığından daha fazladır.

Kasık Fıtığı Oluşumunda Etkili Olan Durumlar

  • Kasık fıtığı oluşumunda kronik hastalıklar fıtık oluşumunu tetikleyen unsurlar arasında yer alır.
  • Genetik olarak aile geçmişinde kasık olan kişiler.
  • Aşırı sigara tüketimi ve buna bağlı oluşan öksürükler.
  • Uzun süreli kabızlık yaşanması ve bu durumun kronik hale gelmesidir.
  • Aşırı kilo alımına bağlı gelişen karın içi basıncının artmasına bağlı olarak gelişen kasık oluşumu.
  • Çalışma şartlarından kaynaklanan kasık fıtıkları, özellikle ağır işler ve uzun süreli ayakta kalmaya bağlı gelişen fıtıklar.
  • Erken doğmuş olan kişilerde erken doğuma bağlı gelişen fıtık oluşumu.

Kasık Fıtığının Risk Yaratacağı Durumlar

  • Fıtığın aşırı derecede büyümesi ve testis torbasının sıkışması,
  • Fıtığın sıkışarak bağırsakları tıkaması ve bağırsak tıkanıklığı oluşması,
  • Fıtık nedeni ile oluşan bağırsak düğümlerinin kangren olarak hayati risk yaratması.

Kasık Fıtığı Teşhisi

Erkeklerde kasık fıtığı belirtisi görülmesinin ardından yapılan doktor muayeneleri sonucunda fıtık oluşumları tespit edilir. Fıtık oluşumları el muayenesinde anlaşılamayacak küçük ise ultrason ile yapılan incelemeler sonucunda tespit edilir. Fıtık belirtileri yaşayan kişilerin mutlaka geciktirmeden kontrol için hastaneye gitmeleri gerekir. Erkeklerde oluşan fıtık ihmal edilir ise ciddi zararlara neden olur. Özellikle fıtığın bağırsaklarda oluşturduğu zararlar tıkanmalara ve ciddi zararlara neden olur. Hatta ihmal edilirse ölümle dahi sonuçlanabilir. Bu nedenle kasık fıtıkları ihmal edilmeden tedavi edilmesi gerekir.

Kasık Fıtığı Ameliyatı

Erkeklerde oluşan kasık fıtığının tedavisi için en kesin çözüm kasık fıtığı ameliyatı olmaktır. Oluşan kasık fıtığının ameliyatı için iki yöntem kullanılabilir. İlk olarak karın boşluğundan girilerek fıtığın çıkarılma işlemi ile fıtık ameliyatı yapılabilir. İkinci yöntemde ise daha az kesi oluşturularak laporaskopik yöntem ile fıtık olan bölgeye girilerek fıtık kesi ile çıkarılarak temizlenir. Kasıkta oluşan fıtığın ameliyatı genellikle lokal anestezi altında yapılır ve iyileşme süreci hızlı gelişen bir ameliyattır. Genellikle hastalar ameliyattan sonra ikinci gün evlerine taburcu edilir.

Kasık Ameliyatı Sonrası Cinsel İlişkiye Ne Zaman Girebilirsiniz?

Kasık fıtığı tanısı şişkinlik oluşmuş ise MR ve ultrason çekimleri sonrası koyulmakta olup, kasık ameliyatı olmak için ileri teknolojik imkanlarla hizmet sunan merkezleri tercih etmelisiniz. Kasık ameliyatı sonrasında on beş ile yirmi gün içerisinde cinsel ilişkiye girebilir ve sorunsuz bir cinsel hayata kaldığınız yerden devam edebilirsiniz. Bunun için mutlaka uzman tavsiyesine önem vermelisiniz. Uzmanınız onay vermişse on beş gün içerisinde cinsel yaşantınıza eskisi gibi devam edebilirsiniz.

Fıtık Ameliyatından Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler

Fıtık ameliyatından sonra hastaların evlerinde dinlenmeleri gerekir. Ameliyattan sonraki iyileşme döneminde hastaların ağır kaldırmamaya dikkat etmeleri gerekir. Ağır kaldırmak ve ağır işler yapmak hastanın iyileşme sürecini uzatır ve ameliyat yaralarının iyileşmesi gecikir. Fıtık ameliyatından sonra içerde oluşan yaraların iyileşmesi biraz zaman alacağı için hastaların iyileşme döneminde kendilerine dikkat etmeleri ve özen göstermeleri gerekir. İyileşme döneminde hastalar soğuk almaktan ve özellikle ayak bölgelerinin soğuk almasından korunmaları gerekir. Ayak bölgesinde oluşacak soğuk algınlığı yaralarda enfeksiyon oluşumuna neden olabilir.

Kasık fıtığı şüphesi ile sağlık kurumlarına giderek kasık ameliyatı olmuşsanız, uzman tavsiyelerin harfiyen uymaya özen gösterin. Özellikle bu konuda son derece deneyimli cerrahların öneri ve tavsiyeleri kasık ameliyatı sonrasında çok daha hızlı bir şekilde iyileşmenize yardımcı olacaktır. Siz de kasık ameliyatı sonrası ağır işlerden kaçarak ameliyat sonrası daha hızlı bir şekilde iyileşebilirsiniz. Verilen ilaçları uygun şekilde kullanmalı ve doktorunuzun kontrole çağırması durumda zamanında sağlık kurumuna giderek kontrol yaptırmalısınız.

Cinsel fonksiyonları etkilemeyen kasık ameliyatının mutlaka alanında uzman cerrahlar tarafından yapılması gerekir. Bu nedenle kasık ameliyatı olacak hastaların güvenilir sağlık kuruluşlarını ve cerrahları tercih ederek kasık ameliyatı olmaları gerekiyor. Testislere giden damarlara yakın bölgede gerçekleştirilen bu ameliyat risk faktörü oluşturduğundan ileri teknolojik ekipmanlarla sunulan hizmetlerle gerçekleştirilmelidir. Testislere giden damarlara yakın gerçekleştirilen bu ameliyat cinsel fonksiyonları etkilemediği için ameliyat sonrasında uzman tavsiyesi ile kısa süre sonra cinsel ilişkiye girebilirsiniz.

 


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir