Ana Sayfa / Kültür / Kalabalık Şehir Hayatının Stresle Bağlantısı

Kalabalık Şehir Hayatının Stresle Bağlantısı

Stres insan hayatını olumsuz etkileyen en önemli faktörlerin içerisinde yer alır. Yeşil alan ve denizin sakinlikle birleştiği bu küçük şehirlerde ve kırsal alanlarda bulunmak psikolojinizi düzeltecektir. Hatta bazı kişiler seyahat amaçlı çıktıkları küçük şehirlerde huzuru yakalayıp oraya yerleşebilmektedir. Tabi ki hayatını orada düzene koyabilecekse ve orada mutlu ise bunu yapabilmektedir.

İş ortamını oraya taşıyamayan ya da düzenini değiştiremeyecek kişiler en fazla tatillerini büyük şehirden kaçarak kullanabilmektedir. Fakat hayatının düzenini istediği küçük şehirde ve ya kırsal alanlarda gerçekleştirebilen ve ya oraya taşıyabilen kişiler orada düzenlerini oturtarak yaşamlarına orada devam edebilmekteler. Kuşkusuz ki büyük şehirler ne kadar stresli olsa da kişiler üzerinde alışkanlık yaratmıştır. Fakat alışkanlıklar değişebilmektedir.

Stresinizin azaldığını görünce tercihinizi alışkanlıklarınıza karşı olarak huzurdan yana kullanabilirsiniz. Sağlık problemlerinizin bile azaldığı göreceksiniz. Size birkaç alternatif sunması bakımından şu bilgileri sizle paylaşmak faydalı olacaktır. Sinop Türkiye de yaşayan insanların en mutlu oldukları bölge olarak bazı araştırma sonuçlarına göre kabul edilmiştir.

Oksijenin çok yüksek olması bu durumda oldukça etkilidir. Peşinden ise Antalya ve Muğla gelmektedir. Görüldüğü gibi büyük şehirler kadar nüfusu yüksek olmayıp oldukça oksijeni ve doğası güzel şehirlerarasında yer alan bu şehirler sizde seyahat ve ya taşınma isteği uyandırabilir. Tabi ki birçok alternatif il bulunmaktadır.

Büyük Şehir Problemlerinden Sıyrılmak

Normal zamanlarında bile trafiğin çok olduğu büyük şehirlerdeki trafik yağmur ve ya kar yağdığında çok büyük stres kaynağı olmaktadır. Büyük suç oranları bulunan büyük şehirlerden uzaklaşmaya bir süre için ya da ömür boyu uzaklaşmaya ne dersiniz?

İçinden geçemeyecek kadar tehlike barındıran sokakların bulunduğu büyük şehirlerden uzaklaşıp özgürce gezmeye ne dersiniz? Değeri çok düşük olduğu halde büyük şehirlerde olduğu için rutubet kokan ufacık evlere ödediğiniz kiralardan kurtulup belki de çok düşük ücrete çok konforlu oturabileceğiniz evler bulabileceksiniz gittiğiniz küçük şehirlerde. Çok pahalı gıda kıyafet alışverişi yaptığınızı anlayacaksınız büyük şehirlerde her şeyin maliyetinin her yerden daha yüksek olduğuna. Küçük şehirler, kalabalık olmayan şehirler dolayısı ile hayat standardınızı yükseltecektir.

Strese Karşı Organik Beslenme

Gittiğiniz küçük kalabalık olmayan şehirlerde üstelik alacağınız gıda ürünleri, sebzeler ve meyveler daha organik olacaktır ki bu da sağlık demektir. Kavga ve karmaşadan uzak bu sakinlik size iyi gelecektir. İnsan ilişkilerinin daha üst düzeyde olduğu kalabalıktan uzak şehirlerde kendinizi yeniden doğmuş gibi hissedeceksiniz, ruhunuz dinlenecektir.

İtici görünümü olan yüksek beton binalardan, çarpık gecekondu mahalleri manzaralarından uzak temiz bir doğa ve düzenli yerleşimin olduğu kalabalıktan uzak yerlerden sıyrılıp gitmek size çok iyi gelecektir. Kalabalığın artması ile sosyal iletişimin zayıflamasının aynı anda yaşandığı büyük şehirlerden uzaklaşarak az nüfusa sahip şehirlerde sosyal iletişimin çoğaldığını ve sosyal iletişim kalitesinin arttığını görmek tüm stresinizin azalamasın da oldukça büyük bir etkendir

 


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir