Ana Sayfa / Sağlık / Kadınlarda İdrar Kaçırma Hastalık Mıdır?

Kadınlarda İdrar Kaçırma Hastalık Mıdır?

İdrar kaçırma, kişinin kendi kontrolü dışında idrarını tutamaması sorunudur ve kadınlar için özellikle menopoz döneminde oldukça büyük bir sağlık problemidir. İdrar kaçırma sorunu yaşayan kadınlar açısından hem hijyenik zorluklara hem de sosyal zorluklara sebep olmaktadır. Özellikle menopoz dönemi ve sonrasında kadınların en büyük sorunlarından biri haline gelmektedir. İdrar kaçırma sorunu yaşayan kadınların, bir kadın doğum hastalıkları uzmanına başvurması gerekmektedir.

İdrar Kaçırmanın Nedenleri

İdrar kaçırma problemleri çoğunlukla genital organların sarkması şikayeti ile birlikte olması nedeniyle düzeltici pelvik cerrahi ve ürojinekoloji birlikte kadın hastalıkları ve doğum ana bilim dalının aynı alt bölümünde toplanmıştır. Kadınlarda yaşanan kaçırma şikâyetlerinin en önemli sebebi genetik yapıdır. Bağ dokusu, sarkmaya eğilimli ve kalıtımsal olarak zayıf olan kişilerde, sıkça görülmekte olan bir problemdir. Ayrıca kronik kabızlık, kronik solunum yolu hastalıkları da neden olur. Menopoz, radyasyon tedavisi, zor doğumlar ve daha önce geçirilen vajinal operasyonlar da kadınlarda görülmekte olan idrar kaçırma sorunları arasında yer almaktadır.

İdrar Kaçırma Çeşitleri

Esas olarak stres tipi, urge tipi  ve taşma tipi olarak üç çeşit idrar kaçırma çeşidi bulunmaktadır. Ikınma, öksürme ve hapşırma gibi karın içi basıncı arttırmakla birlikte gerçekleşen idrar kaçırma çeşidi stres tipi idrar kaçırmadır. Urge tipinde ise bazen su sesi, gülme ve bazen de nedensiz olarak idrar kesesinin kasılması ile oluşmaktadır. Çeşitli sinir hastalıkları ile şeker hastalığı nedeni ile idrar kesesinin kasılıp boşalamama nedeni ile gelişen kaçırma çeşidi ise taşma tipi idrar kaçırmadır.

 İdrar Kaçırma Tedavisi

Kişilerin şikâyeti ile hastaneye başvurmalarında tedavi seçeneklerinde ilk olarak cerrahi olmayan seçenekler uygulanmaktadır. Tedavisinde cerrahi olmayan tedavi seçenekleri arasında elektrikle uyarma tedavileri, vaginal pesserler, kegel ve kone egzersizleri ile ilaç tedavileri bulunmaktadır. Cerrahi olmayan tedavi seçeneklerine uygun olmayan hastalar için ise cerrahi tedavi önemli bir seçenektir. Sorununa karşı uygulanan cerrahi tedavi eskiden uzun dönemli başarı oranı düşük ve uzun sürekli yatmayı gerektiren operasyon tekniklerinin yerine artık günümüzde hastanede kalmayı gerektirmeyen, azami olarak otuz dakika da uygulanan ve genel anestezi altında uygulanan operasyonlar almış durumdadır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir