Ana Sayfa / Anne Ve Çocuk / İki Yaş Sendromu İle Başa Çıkmanın Yolları

İki Yaş Sendromu İle Başa Çıkmanın Yolları

Bir bebeğin 2 yaş sendromu gerçekten göz ardı edilemeyecek kadar yıpratıcı olur. Çünkü devamlı bir itiraz hali, başkaldırış hali vardır. Bacağınızın bir kısmı kadar büyüklükte olan bir varlık tarafından parmağında oynatılıyor hissi insanın sinirlerini yıpratmaya yeterdir. Ben de bir ikiz annesi olarak bu durumu yaşadım. Özellikle oğlumdaki itirazların aslında şimdi bağımsızlık kazanmaya çalışmasından kaynaklı olduğunu biliyorum. Ancak 2 yaş sendromu gerçekten taş gibi bir sinir gerektiren bir süreçtir. Bir annenin kafasında endişe, korku kesinlikle yer almamalıdır ki, aksi takdirde işin içinden çıkılması imkansızdır.

Ben bu yaklaşımla sendromu med-cezir misali iniş çıkışlarla atlattım. Yani benim seçtiğim metot böyleydi. Bu konuyla karşı karşıya kalan arkadaşlarıma da naçizane fikrim bu yöndedir. İnatlaşma yapmadan, öfkeyi şiddete dönüştürmeden, istediğini alamayınca yarattığı ağlama nöbetlerinde elimde geldiğince sabırlı davranarak bir orta nokta bulmaya çalıştım. Her ne kadar bu bir dönem sendromu olsa da, ben anneydim ve benim gösterdiğim yolda inatlaşmalarını da yaparak çözüme ulaşmayı denedik ve açıkçası da başardık. Unutmayın anne olan sizsiniz, bebek değildir.

Öfke Nöbetleri 

Öfke krizleri çocukta kendini gösterme savaşlarından biri durumundadır. Henüz ifade anlamında becerileri gelişme kaydetmediğinden duygularını anlatmada zorlanırlar. Duygularını anlatmak istediklerinden de öfke krizlerine başvururlar.

Çocuğu Disipline Sokmak 

Çocuk her ne kadar bir dönemden geçiyor olsa da ebeveynin güvenli kollarına, yanlış bir şey yaptığında disipline edilme ihtiyacındadır. Eğer ebeveyn bu sınırı bebeğe yansıtmazsa kontrol elden gider. Ufak opsiyonlar sunarak seçim yapması istenebilir elbette ancak disiplin kurulması en önemli noktadır.

Evet, 2 yaş civarı gerçekten zor bir dönemdir. Her şeyden önce bir birey olduklarını anlamaya çalışmaları ve bunu kendilerince gösterme çabalarını izlemek bazı zamanlarda bende hayranlık bile uyandırdı. Yani kendini kaptırsan gerçekten bebek öne geçer ve anne olarak sen arkasından gidersin. O derece ön plana geçme durumundalar. Ben bu durumu dediğim gibi yaşadım, şiddetsiz, öfkesiz bir şekilde geçirdim. Çocuğun her yaş dönemi öylesine farklı ki, anlatılmaz yaşanır ifadesi bu noktada en doğru yaklaşımdır.

 


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir