Ana Sayfa / Kültür / İki Uçlu Duygulanım Bozukluğu

İki Uçlu Duygulanım Bozukluğu

Psikiyatri alanını ilgilendiren psikolojik bir sağlık sorunu olan eski öz Türkçesi iki duygulanım sorunu bozukluğu olarak bilinen bipolar bozukluk, sosyal yaşantıyı etkileyen ciddi bir psikolojik hastalıktır. Bipolar bozukluk belirtileri ise bir dönem içe kapanıklık hali yani majör depresif bozukluğa benzer şekilde görülür, sonrasında ise hastada yüksek ruh halli oldukça enerjik olarak ortaya çıkar.

Toplumumuzda bipolar bozukluk hakkında kesin bilinen net olarak bir tanım yoktur. Şimdi zaman zaman hepimizin karşısına çıkabilecek bir hastalık olan bipolar bozukluğun tanımını ve tedavi yöntemlerini öğrenelim.

Bipolar Bozukluğun Tanımı

Bipolar bozukluk genel tanımı ile maniden depresyon dönemine kadar uzanan ruh halinde meydana gelen aşırı değişikliklerdir. Eskiden manik depresyon veya manik depresif bozukluk adıyla bilinen öz Türkçesi bipolar afektif bozukluk, iki uçlu duygulanım bozukluğuolan aşırı riskli davranışlar sebebi ile kişinin ilişkilerine ve kariyerine zarar veren bu rahatsızlık eğer tedavi edilmezse intihara yol açan çok ciddi psikolojik bir rahatsızlık olarak değerlendirilir.

Bipolar bozukluğun diğer tanımlayıcı terimleri arasında ise bipolar afektif bozukluk, manik atak,manik depresif bozukluk yer almaktadır.”Manik” kelimesi ile kast edilmek istenen ise konuşkan, aşırı hareketlilik hali, enerjik, umursamaz, aşırı özgüven duygusu, güçlü ve öforik bir dönemdir. Manik dönemin sonrasında ise kişi de aşırı yükseklerden uçan bir ruh halinin aksine içe kapanıklık,kimse ile konuşmama isteği gibi karanlık bir döneme geçiş meydana gelmektedir.

Bipolar bozukluğun kesin bir sebebi henüz bilinememektedir; ancak çevresel ve genetik etmenlerin bu hastalığı etkilediği düşünülmektedir. Pek çok genin bipolar hastalık riskine etki ettiği bilinmektedir. Hastalık bayanlarda doğum esnasında erkeklerde ise askerlik sürecinde ortaya çıkmaktadır. Aynı zamanda bu hastalığın yirmili ve yirmi beşli yaşlarda ortaya çıktığı da bilinmektedir.

Bipolar Bozukluğun Tedavisi

Hastalığın akut tedavi ve koruyucu tedavi olmak üzere iki basamağı vardır. Akut tedavi hastalığın başladığı sırada belirtileri hızla yatıştırmak için uygulanan tedavi yöntemidir. Koruyucu tedavi ise yeniden hastalanması engellemektir. Akut tedavi sürecinde öncelik intihar düşüncesi varsa önlemek, hastanın ve çevresindekilerin güvenliğini sağlamak, mani döneminde sakinleştirmek, depresyon döneminde ise ruhsal kalkınmayı sağlamak ve tanıyı netleştirmektir.

Asıl tedavi ilaç yöntemidir. Ancak kişinin intihar düşüncesi varsa, hastalık şiddetli ise EKT uygulanabilir. Günümüzde çıkan yeni ilaçlar ile birlikte elektro konvulsif tedaviye (EKT) ihtiyaç oranını azaltmaktadır. Fakat birçok hasta için ise en etkili yöntem EKT’ dir.

 


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir