Ana Sayfa / Kültür / Ihlamurlar Ne Zaman Çiçek Açar

Ihlamurlar Ne Zaman Çiçek Açar

Ihlamurlar ne zaman çiçek açar? Ülkemizde ağırlıklı olarak yetişen ıhlamur ağacı, ıhlamurgiller ailesinden Tilia cinsindendir. Ilıman iklimlerde kolaylıkla yetişen ve bu nedenle ülkemizde kolaylıkla yetişebilen bu ıhlamur ağacı türünün yaklaşık olarak 30 farklı cinsi bulunmaktadır. Fakat bu 30 farklı cinsten ne yazık ki ülkemizde sadece 3 cinsi doğal şartlarda büyüyebilmektedir. Ülkemizde yetişen ıhlamur cinsleri; kafkas ıhlamuru, büyük yapraklı ıhlamur ve gümüş ıhlamurdur.

Ihlamur ağaçları ortalama 20 ile 30 metreye kadar uzayabilmektedir. Ihlamur yaprakları ise 5 ile 10 santim arasında bir büyüklüğe sahiptir. Ihlamur yaprakları şekil itibari ile kalbe benzer ve kenarları tırtıklı bir yapıya sahiptir. Yapraklar uzun bir sap ile ağaca bağlıdır. Ihlamur çiçeği ise demetler şeklinde açar. Sarı ve beyaz karışımı bir renge sahip olan ıhlamur çiçekleri kendilerine özgü güzel bir kokuya sahiptir.

Ihlamur ağacı ülkemizde ağırlıklı olarak Ege ve Marmara bölgesinde bulunur. Ülkemizde yetişen ağırlıklı 3 türün ortak özellikleri ise gözenekli ve dış odununun geniş olmasıdır. Ayrıca ağacın yaş halkaları net bir şekilde gözlemlenebilir.

Ihlamurlar Ne Zaman Çiçek Açar

Ihlamurlar ne zaman çiçek açar sorunuza gelecek olursak çiçek açma dönemlerinin oldukça geç olduğunu söyleyebiliriz. Özellikle ıhlamur çiçeklerinin tam olarak açması Haziran ayının sonunu ve hatta Temmuz ayının başını bulabilmektedir. Sonrasında bu açan ıhlamur çiçekleri toplanıp kurutularak ıhlamur çayı yapımında kullanılır.

Ihlamur ağaçları çok uzun yıllar boyunca yaşayabilir ve çiçek açmaya devam edebilir. Ülkemizde ağırlıklı olarak ıhlamur çiçekleri sarı ve beyaz renklerde olsa da pembe renkli çiçek açan ıhlamur türleri de vardır. Ihlamur çiçekleri oldukça esnek bir ve ipeksi bir dokuya sahiptir. Kurutma işlemi ile beraber küçülür. Hava şartlarına bağlı olarak ıhlamur çiçekleri çok hızlı şekilde bozulabilir. Kısacası fiziksel etmenlere karşı mücadele edemeyen çok narin çiçeklerdir.

Ihlamur ağacı, ıhlamur çayı üretimi dışında odunundan fayda sağlar. Kontraplak yapımı, kibrit üretimi, ayakkabı kalıbı, oymacılık, mobilyacılık gibi sektörlerde kullanılabilir.

Ihlamur ağacının tarihi de çok eski zamanlara dayanmaktadır. Özellikle geçtiğimiz yıllarda köy mahkemeleri ıhlamur ağaçlarının altına kurulurmuş. Bu mahkemeler nedeniyle hala “mahkeme ağacı” olarak da anılmaktadır. Ihlamur ağaçlarının çiçek açtığı Haziran sonu Temmuz başı gibi olan zamanda çevreyi güzel kokular salar. Ihlamur çiçeğinin bu güzel kokusu ve ağacın gölgesi nedeniyle yetiştirilmesi ülkemizde çok yaygındır. Ihlamur çiçeği ile elde edilen ıhlamur çayının kişiyi dinlendiren ve yatıştıran etkisi ise bu ağacın en bilinen ve sevilen özelliğidir.

Ihlamurlar ne zaman çiçek açar sorunuza kısaca cevap vermeye çalıştık. Umarız yazımız faydalı olmuştur.

7 Yorum

  1. Ihlamurlar ne zaman çiçek açar

    Ihlamurlar çiçek açar mı diyordum sonra yoldaki ağaçların bazılarının ıhlamur olduğunu öğrendim. Kokusu çok güzel. Bu nedenle merak ettiğim ıhlamırlar ne zaman çiçek açar çiçek açsada güzel güzel koksa sokaklar

  2. Ihlamurlar ne zaman çiçek açar konusuna denk geldim. Ihlamurlar çiçek açar mı diye merak ederken. Vay be o kadar ıhlamur çayı içmeme rağmen bilmiyordum

  3. Ihlamur ağacı ne zaman çiçek açar öğrwnmiş olduk

  4. Ihlamur ne zaman çiçek açar ağustos eylül değil mi ya

  5. Ihlamur ağacı ne zaman çiçek açar k temmuz oldu hala açmadılar

  6. Ihlamurların çiçek açma dönemi gelmedi mi hala

  7. Çok teşekkür ederim, bilgilendirdiğiniz için

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir