Ana Sayfa / Sağlık / Horner Sendromu

Horner Sendromu

Horner Sendromu, sempatik sinir sistemi adı verilen sinir sisteminin bir bölümün etkilendiği bir göz rahatsızlığıdır. Sempatik sinir sistemi üzerinde meydana gelen hasara bağlı olarak ortaya çıkan horner sendromu; göz kapağı, pupil, göz damarlarına giden lifler ve fasial ter bezlerinde lezyonların meydana gelmesine neden olur. Özellikle çocuklar üzerinde heterokromi adı verilen ve iki gözün farklı renklerde olmasına neden olmaktadır. Sıklıkla bu rahatsızlıkta sempatik innervasyonun sağlandığı gözün rengi daha açık renktedir.

Horner Sendromu Nedenleri

Bu sendrom süper dişi sendromu gibi genetik kaynaklı bir sendrom değildir. Doğum sonrasında kişinin yaşantısı, dış travmalar ve günlük yaşantıya bağlı olarak ortaya çıkabilmektedir. En sık olarak apeks tümörü adı verilen bir tür akciğer kanserinin ilerleyerek stetlat gangliona ilerlemesi ve sinir hasarına neden olması ile ortaya çıkmaktadır. Fakat bunun dışında horner sendromu nedenleri de vardır.

 • Kafa içerisinde meydana gelen lezyonlara bağlı olarak ortaya çıkan sinir anomalileri
 • Omurga travmalarına bağlı olarak ortaya çıkan omurilik zedelenmeleri
 • Vücuttaki sempatik sinir ağı üzerinde meydana gelen hastalıklar
 • Çok ciddi ve tedavi edilmeyen boğaz enfeksiyonları ve bademcik iltihapları
 • Doğum anında ortaya çıkan travmalar
 • Sinir sistemi tümörleri

Horner Sendromu Belirtileri

Göz kapağının açık kalmasını sağlayan sinir uyarılarının büyük bir bölümü sempatik sinir sistemi tarafından kontrol edilmektedir. Bu duruma örnek olarak “heyecanlanma” durumu verilebilir. Bir kişi heyecanlandığı zaman gözleri açılmaktadır. Hatta “gözleri fal taşı gibi açıldı” şeklinde dilimizde deyimlerde vardır. Bu heyecanlanmaya bağlı olarak gözlerin açılması aslında sempatik sinir sisteminin ani şekilde hızlı çalışmaya başlamasıdır.

Günlük yaşantıda sempatik sinir sistemi belli bir rutinde çalışmaktadır. Bu sayede günlük yaşantımızda göz kapağı belli bir seviyede kalır. Sempatik sinir sistemi üzerinde meydana gelen hasara bağlı olarak ise horner sendromu ortaya çıkar. Peki horner sendromu belirtileri nelerdir?

 • Sendromun ortaya çıktığı gözde göz bebeği küçülür.
 • Hastalığın ortaya çıktığı gözün üst göz kapağında ptozis adı verilen göz kapağı düşüklüğü oluşur.
 • Hastalığın ortaya çıktığı gözün alt göz kapağında ters ptozis adı verilen göz kapağı yükselmesi görülür.
 • Horner sendromu gelişen gözün iris rengi açılır.
 • Ter bezlerini innerve eden sinirlerin hasarı olacağından dolayı yüzde terleme kabiliyeti ortadan kalkar.
 • Gözler, göz küresi içerisine doğru çekilir.

Horner Sendromu Teşhisi

Sendromun tam teşhisi için bazı testler yapılması ve bu testlerin sonucu teşhisi destekleyecek şekilde olması gerekir. Kesin tanı olmasa bile doktor göz damlası ile yapacağı farmakolojik test ile hastalığa rahatlıkla tanı koyabilmektedir. Fakat kesin tanı için ve özellikle çocuklarda bu hastalığın tanısı kesin olarak koyulması için karın, göğüs ve nörolojik testlere ihtiyaç duyulacaktır.

Horner Sendromu Hangi Bölüm Bakar

Bu sendrom aslında tek bir bölüm ile ilgili değildir. Göz doktoruna gidebileceğiniz gibi nöroloji, çocuk nörolojisi, göğüs cerrahisi, beyin omurilik cerrahisi ve dahiliye bölümlerine gidebilirsiniz. Bu bölümlerin her biri size yardımcı olacaktır. Zaten hastalığın tam teşhisi için birbirleri ile iletişime geçmesi gereken bölümlerdir.

Horner Sendromu Tedavisi

Bir anda ortaya çıkan horner sendromu kesinlikle ve kesinlikle acil bir vakadır. Vakit geçirilmeden doktora başvurulması gerekmektedir. Çünkü ani ortaya çıkan göz kapağı düşüklüğü İnternal Karotid Arter problemi belirtisi olarak görülmektedir. MR veya MR Anjiyografi yöntemleri ile detaylı görüntüleme yapılmalıdır. Sinir sistemi de detaylı olarak incelenmelidir.

Eğer kişi ile ilgili tüm testler yapılıp kişinin sağlık durumu normal şeklinde bir karar verilir ise ortaya çıkan göz kapağı düşüklüğü ameliyat ile ortadan kaldırılır.

 

 

3 Yorum

 1. Göz kapağı problemi olması kötü horner sendromu için. Yoksa farklı renklerde gözüm olsun isterdim

 2. Horner sendromu neden olur genetik mi tamamen

 3. Horner sendromu tedavisi mümkün mü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir