Ana Sayfa / Anne Ve Çocuk / Hamile Anneler Hangi Gıdaları Tüketerek Bebeğin Gelişimine Yardımcı Olabilirler

Hamile Anneler Hangi Gıdaları Tüketerek Bebeğin Gelişimine Yardımcı Olabilirler

Hamile olmak her bayan için çok özel ve kutsaldır. Anne karnında tutunmayan çalışan minik bebeklerin en büyük yardımcısı taşıyacıları yani Anneler olmaktadır. Hamile olduğunu öğrenen anneler folik asit yani B12 vitamini kullanması gerekmektedir. Doktora danışılarak hamileliğin ilk aylarından itibaren kullanılması fayda sağlayacaktır. B12 vitamini anneye ve bebeğe daha rahat ve sağlıklı bir hamilelik geçirmeleri için yardımcı olmaktadır.

Bebeğin gelişim sürecinde Anne için ilk üç ya sancılı bir dönem olmaktadır. Kaybedilen vitaminler yüzünden vücut yorgunluğu yaşanmaktadır. Bunun önüne geçmek için B12 vitamin tercih edilebilmektedir. Folik asit takviyesinin bebeğin omurgasında, beyninde oluşacak hasarlara karşı önleyici olduğu bilinen yöntemler arasındadır.

Hamilelikte Tüketilmesi Gereken Yararlı Besinler

Her sabah kahvaltıda bir adet haşlanmış yumurta ve bir avuç ceviz bebeğin beyin gelişimi için önemli olmaktadır. Miğdesi çok bulunan hamile anneler için bir parça ekmeğin içine beyaz peynir koyarak tüketmesi ile miğdenin asidini alarak miğde bulantıların önüne geçmektedir.

 • Kalsiyum; Kalsiyum en fazla süt ve yoğurtta bulunmaktadır. Hamilelik boyunca tüketilen süt ve yoğurt bebeğin kemik gelişimine fayda sağlayıp, annenin kemik erimesinin önüne geçebilmektedir.  Beyaz peynir, karalahana, portakal ve brokoli gibi besinler içinde de  kalsiyum bulunmaktadır.
 • Demir; Bebeğin anemi olmasını önlemek ve annenin yorgun düşmesi engellemek için demir besinli gıdalar tüketilebilmektedir. Yeşillik, tam tahıllı gıdalar ve et gıdalarında demir bulunmaktadır. Yeşil mercimek yemeği de demir açısından oldukça zengindir. Yeterince demir takviyesi alınamıyorsa alternatif olarak demir içerikli vitaminler alınmalıdır
 • Protein; Peynir, süt, yumurta, kabak çekirdeği, badem, nohut, fasulye, kırmızı ve beyaz et’te protein bulunmaktadır. Protein bebeğin gelişimi açısından çok önemlidir. Kas ve kemiklerin gelişiminde yardımcı olmaktadır.
 • Omega3; Hamile annenin omega 3 tüketmesi gerekmektedir. Omega 3 vitamini en çok balıklarda bulunmaktadır. Haftada bir kez mutlaka bir öğünde balık tüketilmelidir. Dikkat edilmesi gereken diğer bir konu ise Civa içeren balıklardan uzak durulmalıdır. Cıva çok fazla içeren balıklar hamile anneler için felç ve ölümlere sebep olmaktadır.
 • Su; Hamile Annelerin günlük su tüketmeleri hem kendileri için hem de bebek için fayda sağlamaktadır.

Hamilelik boyunca tüketilen sebze ve meyveler anne ve bebek için sağlıklı besin grubuna girmektedir.  Anne karnında başlayan yeme alışkanlığı alınan cips ve çikolata gibi boş kaloriler yerine tüketilen sebze ve meyveler ile sağlıklı bir beslenme alışkanlığı elde edilebilmektedir.

Hamilelikte Tüketilmesi Gereken Meyve ve Sebzeler

Bilindiği üzere normal yaşamda bile çikolata, pasta gibi şekerli gıdaların kilo ve yağ yaptığı bilinmektedir. Hamile anneler de tatlı krizi geçirebilmektedir. Şeker ihtiyacını en sağlıklı bir biçimde karşılayan besin meyveler olmaktadır.

 • Portakal; C vitamini açısından oldukça zengindir. Hastalıkların düşmanı olan portakal C vitamini içermektedir. Hamile anneler için özellikle hücre hasarını önlediği bilinmektedir.
 • Mango; A vitamini açısından tüketilmesi gereken besinler arasındadır. A vitamini ile bağışıklığın azalması ve solunum yolu enfeksiyonların önüne geçmektedir.
 • Avakoda; B12 vitamini içermketedir. Folik asit ile aynı besin kaynaklarını içermektedir.
 • Limon; Hamilelik boyunca en çok aşerilen besinler arasındadır. Hamileyken limon tüketmek bebek için zarralı değildir. Limonda da c vitamini oldukça fazla bulunmaktadır. Bir diğer özelliği ise hamilelikte mide bulantısını azalttığı bilinmektedir. Limon yemek hamilelikte yaşanan kabızlığı engelleyerek sindirim sisteminin düzenli çalışmasına yardımcı olmaktadır.
 • Muz; Potasyom açısında zengin bir meyvedir. İçinde bulunan lif sayesinde tok tutarak sürekli açıkmaların önüne geçebilmektedir.
 • Kırmızı Meyveler; Çilek, kiraz gibi kırmızı meyveler lif, karbonhidrat ve c vitamini açısından zengindir.
 • Elma; Elma lif açısından en zengin besin kaynağıdır. Hamilelik boyunca her gün yenilen bir adet elmanın ileride çocukların astım ve alerjik hastalıkların taşımasına engel olmaktadır. Elmanın bir diğer faydası ise cildi yenilendiğidir.
 • Kayısı ve Nektarin; Folik asitin Anne ve bebek için ne kadar faydalı olduğu bilinmektedir. Folik asit açısından en zengin meyve kayısı ve nektarindedir.
 • Kivi; Potasyum, magnezyum, fosfor ve lif açısından zengin bir besin kaynağıdır. Yeterli miktarda tüketildiği zaman öksürük, soğuk algınlığı ve hırıltıları önlemektedir.
 • Bezelye ve Taze Fasulye; Folik asit açısından zengin bir sebzelerdir.
 • *Yeşillik; Her öğünde mutlaka yeşillik salata tüketilmesi gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir