Ana Sayfa / Sağlık / Hametan Krem

Hametan Krem

Hametan Krem özellikle kadınlar tarafından sık kullanılan kremlerden bir tanesidir. Hemen hemen her kadının çantasında ve evinde birer adet hametan krem bulunmaktadır. Hametan krem eczanelerde krem olarak satıldığı gibi hametan pomad olarak da satılmaktadır. Hametan pomad, kreme oranla biraz daha yağlı olmasına rağmen içeriğindeki maddeler olarak hametan merhem ve hametan krem ile birebir aynıdır. Cildinizin durumuna göre ikisini de tercih edebilirsiniz. Kuru ciltler için pomad önerilirken yağlı ciltler için krem önerilmektedir. Vücudunuzda eğer sivilce izleri, yanıklar ve daha farklı cilt lekeleri varsa bu krem yardımı ile bunların üstesinden kolaylıkla gelebilirsiniz. Kısacası piyasadaki en iyi cilt bakım kremlerinden bir tanesi diyebiliriz.

Hametan pomad içeriğindeki etken maddeler ile cildinizdeki problemlerin üstesinden çok kısa bir sürede gelebiliyor. Özellikle bebeklerin cildi için tercih edilen bu krem, emzirme dönemindeki annelerin ve yaşlıların kullanımına da uygundur. Kısacası içeriği sayesinde 7’den 70’e herkesin gönül rahatlığı ile kullanabileceği yan etkisi minimum olan bir kremdir. Eczanelerden reçete ile kolayca temin edebileceğiniz bu krem cildinize gerçekten çok iyi gelecek. Bizde sizlere bu yazımızda hametan krem nedir, ne işe yarar, hametan krem nasıl kullanılır, hametan cilt lekelerini nasıl geçirir ve hameten sivilce olumunu nasıl önler gibi konulara tek tek ve detaylı bir şekilde değinmeye çalışacağız.

Hametan Krem Nedir

Hametan krem nedir? Hametan krem, etken maddesi “Hamamelis Virginiana” olan; bölgesel kanamaları dokuları ve damarları daraltarak durduran, iltihabı önleyen ve var olan iltihabı ortadan kaldıran antibiyotik içerikli bir kremdir. Nedene bağlı olmaksızın ciltteki problemleri hücre yenilenmesini arttırarak ortadan kaldıran bir yapıya sahiptir. Özellikle ciltteki sivilce, yanık gibi lekeleri hametan krem kullanımı ile kolaylıkla ortadan kaldırabilirsiniz.

Sivilce lekeleri, yaralar, yanık izleri, cilt lekeleri, güneş lekeleri, çatlaklar ve daha birçok problemi kolaylıkla ve kısa sürede ortadan kaldırır. Hametan krem kısaca her evin ecza dolabında kesinlikle yer alması gereken bir cilt bakım kremidir. İçeriğindeki bitki özlü etken maddeleri sayesinde her türlü cilt problemini çok kısa sürede ortadan kaldırırken cildinize herhangi bir zarar vermez. Bebeklerde ve hassas bölgelerde gönül rahatlığı ile kullanılabilir.  Ayrıca emzirme dönemindeki annelerde, karnın şişmesine bağlı çatlaklar yaşayan anne adaylarında ve yaşlılarca rahatlıkla kullanılabilir.

Kısacası Hametan, her yaştan ve her cinsiyetten insanın kullanabileceği bir cilt bakım kremidir. Hametan, 30 gramlık ve 50 gramlık alüminyum tüpler içerisinde eczanelerde satılmaktadır. Etken maddesi olan hamamelis virginiana ortalama 100 gram krem içerisinde 25 gram kadar bulunmaktadır. Neredeyse tüm eczanelerden reçete ile kolaylıkla temin edebilirsiniz.

Hametan Etken Maddesi 

Hametan etken maddesi “Hamamelis Virginiana” adı verilen bitki özlü bir maddedir. Bu etken madde iltihap önleyici, iltihap giderici, bölgesel kanamaları durdurucu özelliklere sahip bir maddedir. Cilt lekeleri ve cilt yaralanmalarını ortadan kaldıran ve cildin yenilenmesini sağlayan bir maddedir. Özellikle hücre yenilenmesini arttırarak cildin hızlı bir şekilde yenilenmesini sağlar.

Kremi doktorunuzun reçete ettiği şekilde kullanmalısınız. Tedavi boyunca doktorunuzun tavsiyelerine uymalısınız. Doktorunuzdan bilgi almadan bu tarz ilaçlar kullanmamalısınız.

Hametan Krem Ne İşe Yarar

Hametan krem ne için kullanılır? Hametan pomad ne işe yarar? Hametan merhem; ameliyat yaraları, güneş yanıkları, normal yanıklar, kollarda ve bacaklarda oluşan yaralanmalar, yatmaya bağlı genellikle felçli hastalarda görülen yatak yaraları, ciltteki yarıklar veya sıyrıklar, çizikler, çatlaklar, sivilce izleri gibi durumlarda kullanılır. İlacın kullanırken dikkat etmeniz gereken en önemli nokta etken maddesi olan hamamelis virginiana’ya karşı alerjinizin olup olmaması. Eğer bu etken maddeye karşı herhangi bir alerjiniz var ise kremi kesinlikle ve kesinlikle kullanmamalısınız.

Eğer bu kremi sivilcelerden kurtulmak için kullanıyorsanız size bir uyarı yapmamız lazım. Kremi ilk kullanmaya başladığınız dönemlerde sivilceleriniz de artış görebilirsiniz. Bu artışın nedeni deri altı yağ tabakasında bulunan iltihapları cildinize çıkarmasından kaynaklıdır. Kremin ilk kullanımında bu sivilceleri cilde çıkartarak yok eder. Kullanmaya başladığınızda sivilce artışı normaldir sonrasında ise sivilcelerden tamamen vücudunuzu arındırır. Peki hameten krem neye iyi gelirhametan krem ne işe yararhametan krem endikasyonları ve hameten krem faydaları nelerdir? Hazırsanız açıklamaya başlayalım.

 • Hametan Krem, pişik gibi durumlara iyi gelen bir kremdir. Özellikle hücre yenilenmesini arttırarak hasarlı bölgeyi hızla onarır.
 • Hametan Krem, cilt lekelerine karşı iyi gelmektedir. Neredeyse tüm cilt lekelerine karşı etkilidir diyebiliriz.
 • Hametan Krem ciltte hücre yenilenmesini arttırır. Bu sayede cildinizi yeniler, canlandırır ve yumuşatır.
 • Hametan Krem sivilce izlerine iyi gelmektedir. Ergenlik döneminden kalan izlere karşı bile etkili olmaktadır.
 • Hametan krem kullanımı güneş yanığı gibi durumlara iyi gelmektedir. Ağrıyı azaltacağı gibi yenilenmeyi hızlandırır.
 • Emzirmeye bağlı meme ucu çatlaklarına karşı iyi gelir. Çatlakları tedavi ettiği gibi iz kalmasını önler.
 • Çeşitli nedenlere bağlı olarak oluşan 1. derece ve 2. derece yanıkların tedavisinde kullanılabilir.
 • Cildinizde lekelere bağlı olarak oluşan renk ve ton farklılıklarını ortadan kaldırır. Cilt renginizi dengeler.
 • Kurumuş, çatlamış ve yıpranmış bölgeleri onarır. Yenilenmeyi arttır ve iz kalmasını engeller.
 • Cerrahi yaraları, iltihaplı yaraları, açık yaraları ve yatak yaralarını ortadan kaldırır.
 • Sürtünme ve travmaya bağlı oluşan ezikler, morarmalar, yırtılmalar, çizikler ve sıyrıklara karşı birebirdir.
 • Cildi nemlendirir ve cildin nem oranını dengeler.
 • Cildin yağ oranını dengeler.
 • Bebeklerde pişik ve travmaya bağlı yaralanmaları tedavi eder.

Hametan krem nemlendirici olarak kullanılır mı  diye soranlar için, kullanılabilir fakat nemlendirici bir krem değildir. Nemlendirici olarak farklı kremler tercih etmenizi öneririz.

Hametan Krem Yan Etkileri

Hametan pomad neredeyse hiç bir yan etkisi bulunmayan bir kremdir diyebiliriz. Bu noktada bebeklerde kullanılabildiği için yan etkilerinin minimum olduğunu kolaylıkla söyleyebiliriz zaten. Fakat bazı kişilerde etken maddeye hassasiyete bağlı olarak bazı alerjik yan etkiler gözlemlenebilir. Eğer aşağıdaki alerjik yan etkileri görürseniz kremi kullanmayı bırakarak hemen doktorunuza başvurmalısınız.

 • Nefes almada güçlük ve nefes darlığı
 • Karın ağrısı
 • Mide bulantısı
 • Kusma
 • Deride döküntü
 • Deride kaşıntı ve kızarıklık
 • Dil, boğaz, yüz ve dudak gibi bölgelerde şişme
 • Kremin uygulandığı bölgede ani renk değişiklikleri

Hametan Krem Prospektüs

Doktorunuz size hametan krem reçete ettiği takdirde ilacı kullanmadan önce kesinlikle prospektüsünü okumalısınız. Krem ile ilgili en doğru ve güncel bilgilere kremin prospektüsünden ulaşabilirsiniz. Bizim sitemizde yer alan bilgiler kesin bilgi içermemektedir, hatalı olabilir veya güncelliğini kaybetmiş olabilir. Bu nedenle kremi kullanmadan önce kesinlikle prospektüsünü okumanızı öneriyoruz. Ayrıca doktor tavsiyesi olmadan bu kremi kullanmanızı kesinlikle ve kesinlikle önermiyoruz.

Hametan Krem Nasıl Kullanılır

Ciltte lezyon olan ve tedavi gereken bölgeye hametan kremi ince bir tabaka oluşturacak şekilde, oval hareketlerle ve mesaj yaparak cilde iyice yedirmeniz yeterli olacaktır. Eğer gerekli görürseniz kremi uyguladıktan sonra tülbent veya gazlı bez yardımı ile üstünü kapatabilirsiniz. Gün içerisinde 2 ile 3 defa arasında uygulayabilirsiniz.

Hametan Krem Kullanma Talimatı

Krem gün içerisinde birkaç defa cildinizdeki problem olan bölgeye sürülür. Problemli bölgenin boyutuna göre kullanacağınız miktar farklılık gösterebilir fakat ortalama olarak nohut tanesi kadar bir miktar yeterlidir. Oval hareketler ile kremi iyice cildinize yedirmelisiniz.

Hametan krem kullanımı ile ilgili herhangi bir zamanlama kısıtlaması yoktur. Fakat gün içerisinde 3 defadan fazla kullanmamanızı öneririz. Tabi yine de en doğru miktarı ve sıklığı doktorunuz sizlere söyleyecektir. Rahatsızlığınızın durumuna göre doktor miktarı ve sıklığı arttırabilir.

Krem ciltteki problemli bölgeye ince bir tabaka halinde masaj eşliğinde iyice yedirilmelidir. Bazı durumlarda krem kullanıldıktan sonra gazlı bez veya tülbent yardımı ile bir süre üstü kapatılabilir.

Hametan Krem Hakkında Sorular Ve Cevapları

Bu bölümde sizden gelen sorulara yanıt vermeye çalışacağız. Krem, pomad veya merhem hakkında merak ettiğiniz her türlü konuyu yorum bölümünden bizlere sorabilirsiniz. Sizler için araştırıp cevabı yazımızın bu bölümüne ekleriz.

Hametan Krem Yüze Sürülür Mü 

Eğer yüzünüzde sivilce izleri, yanıklar, lekeler, güneş yanıkları gibi cilt lekeleri varsa yüzünüzde kullanabilirsiniz. Fakat ağzınıza ve gözünüze krem temas etmemeli.

Hametan Sarı Mavi Arasındaki Fark

Sarı renkte olanlar hametan kremdir. Mavi renkte olan ise hametan pomad’dır. Krem formu daha az yağlıdır. Yağlı ciltlerde ve yüzeysel cilt lekelerinin tedavisinde kullanılır. Pomad formu ise daha yağlı bir yapıya sahiptir. Deri altı yağ dokusuna rahatlıkla nüfus edebilir. Bu nedenle kuru ciltlerde ve derin lekelerde kullanılır.

Hametan Krem Nemlendirici Olarak Kullanılır Mı

Kremi birçok kişi farklı amaçlarla kullanabiliyor. Krem nemlendirici olarak kullanılabilir fakat nemlendirici krem adı altında üretilmemektedir. Nemlendirici olarak bu kremi kullanmaktansa nemlendirici amaçlı üretilen kremleri kullanırsanız daha çok fayda görürsünüz. Biz açıkçası kendi amacı dışında bu kremin kullanılmasını önermiyoruz.

Hametan Pomad Kortizon İçerir Mi 

Hametan pomad kortizon içerir mi sizler tarafından en çok sorulan sorulardan biri. İçinizi bu konuda rahat tutabilirsiniz. Hametan herhangi bir şekilde kortizon içermemektedir.

Hametan Krem Reçetesiz Satılır Mı?

Cilt bakım kremi olarak kullanmak isteyen ve doktora gitmek istemeyen kişilerden Hametan krem reçetesiz satılır mı sorusunu çok aldık. Evet hametan reçetesiz olarak eczanelerden temin edilebilir. Fakat doktor tavsiyesi ve reçetesi olmadan kullanılmasını kesinlikle önermiyoruz.

Hametan Bebeklerde Yüze Sürülür Mü?

Hametan krem özellikle bebeklerde pişik ve isilik gibi cilt rahatsızlıklarının ortadan kaldırılmasında kullanılabilir. Fakat Hametan bebeklerde yüze sürülür mü sorunuzun cevabı için doktorunuz ile görüşmelisiniz. Doktorunuzun tavsiyesine göre hareket etmelisiniz. Bebekler çok hassas olduğundan dolayı olası problemler ortaya çıkabilir. Doktorunuz önermeden kesinlikle ve kesinlikle bebeğinizin yüzünde bu kremi kullanmamalısınız.

Hametan Krem Güneş Lekelerine İyi Gelir Mi

1. derece ve 2. derece yanıklara iyi gelir. Güneş yanıkları konusunda da ağrı azaltıcı ve tedavi edici özelliği vardır. Fakat güneş lekelerini ortadan kaldırma konusunda kesin başarı sağlamamaktadır. Yine de iyi geldiği ve güneş lekelerini azalttığı söyleniyor.

Hametan Krem Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Madecassol Acnelyse Hametan Çatlak Tedavisi

Madecassol, Acnelyse ve Hametan krem ile hazırlanan karışım çatlakları kapatmakta ve çatlak izlerini geçirmekte çok etkilidir. Bu üç kremi eşit miktarlarda çatlakların üzerine uyguladığınız zaman çatlak izlerinden kurtulursunuz. 3 ay boyunca günde 2 defa kullanımda kesin sonuç vermektedir. Hametan kremin onarıcı özelliği, maddecassol merhem hücre yenileme özelliği ve Acnelyse kremin A vitamini içeriği ile çatlak tedavisinde büyük fayda gösterir. Dilerseniz Maddecassol ile Hametan kremi ikili olarak da kullanabilirsiniz.

Hametan Sivilce

Hametan sivilce için faydalı bir kremdir. Özellikle içerisindeki etken maddeye bağlı olan iltihap kurutucu özelliği sivilcelere karşı tam bir düşmandır. Ayrıca kremin içerisindeki çinko da iltihapları kurutmada yardımcıdır. Fakat hametan sivilce lekeleri için çok faydalı bir krem değildir. Sivilcelerin tedavisinde çok etkili olsa da ne yazık ki sivilce izlerinde tam olarak aynı kesin çözümü gösteremez.

Hametan Egzama

Hametan egzamaya iyi gelir mi? Hametan krem egzama tedavisinde kullanılmamaktadır. Fakat egzama rahatsızlığına bağlı olarak cildinizin kurumasını önler. Kuruyan cildinizi nemlendirir ve kısacası rahatlamanızı sağlar. Ama egzama rahatsızlığının tedavisi hametan krem değildir.

Gül Hastalığı Hametan

Gül hastalığı hametan kullanımı tercih edilen durumlardan biri. Hametan krem gül hastalığı tedavisinde etkili olmaktadır. Fakat kremi bu hastalık için kullanmadan önce ilk olarak cildinizde küçük bir noktada deneme yapmalısınız. Çünkü hassas cilde sahip kişilerde ve alerjik kişilerde kızarma, yanma gibi aşırı reaksiyonlar ortaya çıkabilir. Bu tarz aşırı reaksiyon durumunda gül hastalığı tedavisi için hametan krem kullanılmamalıdır.

Hametan Terleme

Hametan krem terlemeyi önler mi yine sizler tarafından bize en çok sorulan sorular arasında. El terlemesi gibi durumlarda hametan krem aşırı derecede etkili olduğu söylenemez. Çünkü terleme engellemekten ziyade pişikleri ortadan kaldırmak amaçlı üretilen bir kremdir. Terlemeyi engellemez fakat terlemeye bağlı pişik oluşmuşsa pişiği tedavi edecektir.

Hametan Basur

Hametan basur için kullanılırmı sorusu basur problemi olan kişiler tarafından bolca sorulmakta olan bir soru. Hematan anüs çatlağı gibi durumlarda yenileyici özelliği sayesinde tedavi edicidir. Fakat basur tedavisinde hametan kullanılmamaktadır. Geçici rahatlama sağlayabilir fakat basur tedavisi amacı ile kullanılacak bir krem değildir.

Hametan Krem Kullananlar

Hametan krem kullananlar, hametan pomad kullananlar ve hametan merhem kullananlar tarafından sözlükler, forumlar, sosyal medyalar gibi yerlerde yapılan yorumları sizler için derledik. Hametan krem kullananlar tarafından yapılan yorumlar ise şu şekilde:

 • Hametan şu zamana kadar kullandığım en iyi cilt tazeleyen ve cildi yenileyen krem. Kesinlikle cilt bakımında en iyisi.
 • Her annenin yanında taşıması gereken krem. Kısacası tam bir baş ucu kremi. Her probleme karşı iyi geliyor denebilir.
 • Bebekler için daha iyi bir cilt kremi piyasada yok. Hametan pişik kremi kesinlikle en iyisi. Hem bebeğin pişiğinde hem bebeğin isiliğinde hemde benim emzirmeye bağlı meme çatlağımda muhteşem etkiye sahip.
 • Bu kadar etkiye sahip başka bir kozmetik ürün yok. Ayrıca bu hametan krem faydaları kadar faydası olmayan kremler bunun 10 katı fiyatına satılıyor.
 • Resmen her derde deva. Güneş yanıklarına sürdüğünüz anda acısını ortadan kaldırıyor.
 • Cilt lekelerine karşı birebir. Kesinlikle kullanmanızı öneririm.
 • Hametan dudaklara sürülür mü? Hametan uçuğa sürülür mü? Deneyen kimse oldu mu acaba? Denemeyi düşünüyorum.
 • Yanık kremi Hametan kesinlikle her evde bulunmalı.
 • Hametan krem kullananlar çok memnunum. Hametan pomad çok etkili bir krem. Bende bu krem ile tanıştığım için çok mutluyum. Bana da arkadaşım önermişti.
 • Hametan pomad sivilce izlerinde etkili değil. Kesinlikle önermiyorum. Ayrıca sivilcelerin artmasına neden oluyor.
 • Hametan krem neye iyi gelir. Hametan pişik kremi ağda ve sir yanıklarına iyi gelir mi? Bu konuda bilgisi olan var mı acaba?
 • Kesinlikle öneririm harika bir krem.

Hametan Krem Fiyatı

Hametan kremin eczane perakende satış fiyatı 2018 yılı itibariyle 8 TL’dir. Eczaneden eczaneye hametan krem fiyatı değişiklik gösterse de yaklaşık olarak 8 ile 10 TL arasında bir fiyata temin edebilirsiniz.

Hametan Krem 2018 Yılı Fiyatları

Etken Madde Standardize Hamamelis Virgina Ekstresi 8 TL
Reçete Durumu Reçeteli Satılır 8 TL
İthal / İmal İmal [ Ref.Ülke :Turkiye ] 7.52 TL
Ruhsat Sahibi Firma Abdi İbrahim İlaç Sanayi ve Ticaret A.Ş.
ATC Kodu D11AX

Bu yazılarda ilginizi çekebilir:


Bir Yorum

 1. Hametan krem kullanımı hakkında bilgi verici bir yazı teşekkür ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir