Ana Sayfa / Kültür / Haki Renk

Haki Renk

Haki renk, askerler tarafından kullanılan kamuflaj rengidir. Özellikle arazi koşullarına göre ayarlanmış kamuflajların ana rengini oluşturmaktadır. Günümüzde hemen hemen tüm ülkelerin askeri kıyafetlerinin ana rengini haki rengi oluşturmaktadır. Günümüzde haki renk bu kadar sık tercih ediliyor fakat ilk çıkış noktasını merak ediyor musunuz? Hazırsanız Haki Renk Nedir ve Haki Rengi Askerlik Alanındaki Uygulamaları konumuza geçelim.

Haki Renk Nedir?

Askeri üniformalarda günümüzde tercih edilen haki renk ilk olarak İngilizler tarafından 1850‘li yıllarda kullanılmıştır. İngilizlerin Hindistan üzerine yaptığı ilk akınlarda askeri üniforma rengi olarak beyazı tercih etmekteydiler. Fakat beyaz üniforma ile kolay hedef olmalarına bağlı olarak Hindistan’ın toprak renginin tonlarında üniformaların daha başarılı olacağını düşünmüşler. Sonrasında ise beyaz üniformalarına toz ve çamur sürerek kıyafetlerini toprak renginde ve gölgeli bir hale getirmişler. Toprak rengini alan bu üniformalara ise Hintçe de “toprak rengi” anlamına gelen “Khaki” adı verilmiştir. Sonrasında ise “Khaki” dilimize “Haki” olarak geçmiştir. Kısaca haki rengi, toprak rengi demektir.

Haki Rengi Askerlik Alanındaki Uygulamaları

Eski zamanlarda askeri üniformaların daha şatafatlı ve gösterişli olduğu bilinmekte. Bu gösteriş nedeniyle haki renk yerine kırmızı, mavi gibi canlı renkler tercih edilmekteydi. Özellikle cephede kılıç ve kalkan ile savaş yapıldığı dönemlerde haki rengi pek fazla kullanılmıyordu. Bunun en büyük nedeni ise gösterişli ve şatafatlı üniformanın düşman asker üzerinde demoralize etki göstermesiydi. Fakat gelişen teknoloji ve ateşli silahların gelişmesi ile eski askeri mantık tamamen ortadan kalktı. Göğüs göğüse savaştan ziyade uzaktan savaşa başlanması nedeniyle gösterişli üniformalar kolay hedef oluyordu. Değişen bu savaş şartları sonucunda askerler arazi şartlarına göre giyinmeye başladı.

Haki renk ana tonunda olan askeri üniformalar ise arazi koşullarına ve kullanıldıkları döneme göre bazı değişimler geçirmiştir. Özellikle Amerikan askerleri tarafından özel görevlerde çok sık tercih edilen haki renk bölge şartlarına ve zamana bağlı olarak ton farklılıkları göstermekteydi. Ayrıca zamana bağlı olarak da renklerin işlendiği kumaşlar, renk kalitesi, ergonomik olmaması gibi nedenlere bağlı olarak haki renk tonu zamanla değişmiştir.

Birinci Dünya Savaşı ile İkinci Dünya Savaşı esnasında askerlerin giydiği üniformaların haki rengi tonlaması farklıdır. Çünkü 2. Dünya Savaşı esnasında askerler ağırlıklı olarak pamuktan kumaş tercih etmiş ve bu durumda ister istemez ton farkına neden olmuştur.

Haki rengi ton farklılığı ortadan kaldırılıp tek tip yapılması başarıldığında ise bu sefer dost ve düşmanı tanıma konusunda belirli sıkıntılar baş göstermiştir. Bu durumda ise haki rengi tonları yine çok büyük değer kazanmıştır. Üniforma desenleri ve renk tonlamaları ile düşmanı ve dostu ayrıt edebilmek için orduların bünyesinde ressamlar çalışmaktadır. Orduların bünyesinde ressamların çalışması bu konunun ne kadar hassas olduğunu göstermektedir.

Haki renk kişileri kamufle edebilen bir renktir. Geçmiş zamanlarda da insanlar tarafından hayvanların avlarken kullanılmıştır. Doğal renklere bürünerek hayvana fark edilmeden avlama hedefini temel kabul eder. Haki rengi çıkış noktası da kamuflaj ile aynıdır. Bu nedenle haki renk sahibi üniformalara askeri kamuflaj adı verilmektedir.

Bu yazılarımızda ilginizi çekebilir:

Bir Yorum

  1. Haki renk kullanmak niye bu kadar geç akıllarına gelmiş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir