Ana Sayfa / Sağlık / Hacamat Nedir, Ne İşe Yarar?

Hacamat Nedir, Ne İşe Yarar?

Hacamat sağlıklı koşullarda yapıldığı zaman oldukça sağlıklı olan bir uygulamadır. Hastaya uygulanacak malzemelerin mutlak sure ile sterilize olması önemlidir. Cam kupalar sayesinde basın uygulanarak yapılan hacamat tedavi alanlarına uygulanarak yapılmaktadır. Tedavi uygulanacak alana 3-5 dakika uygulamada vakumlama yapılarak beklenir. Kupaların çıkarılması ile yüzeye çizikler dozlar ayarlanarak yapılır. Daha sonra 2. Vakumlama işlemine geçilerek (kapiller)kılcal damarlardan kan süzülüp dışarı atılır.

Hastanın durumuna göre kupa sayıları ve ciltteki uygulama süresi çiziklerin noktası gibi işlemleri doktor belirlemektedir. İşlem bitince kupalar teker teker alınır uygulanan bölge sterilize malzemeler ile kapatılır. Hacamat çocuklarda ve rahatsızlığı olmayan yetişkinlere yapılabilir.

Hacamat Kesikleri Nasıl Olur Hacamatın Bilinen Faydaları Nelerdir?

Hacamat çizikleri ince olarak iz kalmayacak şekilde büstri çizilerek uygulanır. Doktor gözetiminde çocuk ve 80   yaş yaşlılarda doz ayarlanarak uygulanır. Bazı sağlık sorunu olan kişilerde hacamat önerilmez. Özellikle hemofili hastaları ve genel sağlık durumu kötü olan kişilere hacamat yapılmaz.

Hacamat koruyucu bir tedavi şekli olmaktadır. Vücudun kafa, sırt, bel, bacak olmak kaydı ile 4 bölgede uygulanabilen bir uygulamadır. Doktorun uygun gördüğü dozda uygun olan noktalara hacamat yapılmaktadır.

  • Hacamat tıpkı bir detoks etkisinde olan bir uygulamadır.
  • Vücuda dinçlik kazandırır
  • Yaşlı olan hücrelerin vücuttan atılmasına yardımcı olur.
  • Kanın pıhtılaşmasını engelleyip daha akıcı hale getirmekte
  • Damarlarda tıkanık bölge varsa açmaktadır.
  • Vücudun daha enerjik olmasında oldukça faydası vardır.

Hadislerde de adı geçen hacamat Peygamberimiz tarafından da yapılmıştır. Vücudunuz için yararlı bir uygulama olan hacamatın hiçbir dini açıdan engeli bulunmamaktadır.

Hacamat Hangi Günler Yapılır?

Hacamat genelde tedavi amacı ile yapıldığından her zaman yapılabilir. Özellikle hicri takvime göre 13-15-17-19-21-23- ve 25. Günler için yapılması tavsiye edilir. Hacamat yaptırmadan 1 gün evvelden hayvansal gıdaları kesmek gerekir. Yaptırmadan 3 saat boyunca hiçbir şey yenilmez içilmez. Kan sulandıran ilaçların 1 gün boyunca kullanılmaması gerekir. Kullanılan ilaçlar varsa doktora bildirilmesi önemlidir.

 


Bir Yorum

  1. Şimdilerde hastanelerde özellikle gelişi güzel her gün yapılıyor diye biliyorum. Hacamatın yapılacağı günler çok önemli. Faydası ve tedavi sonrası olumlu yorumları çok duyuyorum. Bende yaptırmayı düşünüyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir