Ana Sayfa / Kültür / Güvercin Türleri Ve Özellikleri

Güvercin Türleri Ve Özellikleri

Ülkemizde güvercin yetiştirmek pek çok kişi için başlı başına bir yaşam tarzıdır. Öyle ki artık güvercin yetiştirmek bizim için geleneksel bir alışkanlık haine gelmiştir. Kimileri sadece estetik olarak çok güzel göründükleri için bir süs kuşu olarak beslemekte kimileri ise taklacı ve makaracı oldukları için güvercinleri sevmektedir. Güvercin sahipleri için onları izlemek çok büyük bir zevktir. Ülkemizde güvercin alışverişi de yaygın olmakla beraber her türün farklı bir piyasası da bulunmaktadır. Bulundukları her şehre renk katan güvercinler en çok evcilleştirilen kuşlar arasındadır. Columbae ve Pterocletes olarak ikiye ayrılan güvercin ailesinde çok sayıda farklı tür bulunmaktadır. Bazıları daha saf bir ırk özelliği taşırken bazıları kırma ve melez bir ırka aittir. Ülkemizde yaygın olarak bulunanlar güvercinler her yöreye göre farklı isimler almıştır.

Mardin Güvercini, Taklacı Güvercinler

Paçalı olmaları ile diğerlerinden ayrılan Mardin güvercinleri yerden çok dik bir şekilde havaya yükselir ve kanatlarını sesli bir şekilde çırparak tekrar tekrar takla atarlar. Bir evcil güvercin çeşidi olan bu güvercinler insanlara yakınlık duyar ve aynı yerde kalmaya eğilimlidir. Hem ailelerine hem de yuvalarına düşkündürler ve 40’a yakın türü olan bu güvercinlerin en belirgin özellikleri paçalı olmalarıdır. Gözleri yuvarlak ve gagaları da genel olarak orta büyüklüktedir. Çok farklı renklerde olabilirler. Bu güvercinler yol bulma konusunda da çok başarılıdır. Ülkemizde en çok yetiştirilen güvercin türü Mardin güvercinidir.

Posta Güvercinleri

Tepesi ve paçası olmayan posta güvercinleri Türkiye’de en çok görülen güvercin türleri arasındadır. İsminden de anlaşılacağı gibi yön duygusu çok iyi olan bu güvercinler çok uzun bir süre yorulmadan uçabilir. Diğer güvercinlere göre daha büyük bir gövdeye sahip ve ağırdırlar. Göğüs kısmındaki tüyleri kabarık olabilir. Gökyüzünde yüzlerce kilometre uçabilen bu güvercinler için yarışlar da düzenlenmektedir.

Bango Güvercini

Bu güvercin türünün en önemli özelliği küçük bir gagaya ve kocaman gözlere sahip olmalarıdır. Tam bir süs kuşu olan bango güvercinlerinin özel bir uçuş stili ya da takla atma gibi özellikleri yoktur. Sadece güzel görünümleri ve kafeste durmaları için beslenir. Önlerinde bir tepeleri yoktur ama kafalarının arka kısmında olabilir. Hemen her renkte bir bango güvercini olabilir, ama genel olarak kuyrukları beyazdır. Sadece bazılarının kuyrukları renkli olabilir.

Taklacı Bursa Güvercinleri

Hızlı ve seri bir şekilde takla atabilen güvercin türlerinden birisi de Bursa güvercinleridir. Bu güvercinleri diğerlerinden ayıran karakteristik özellikleri gözlerinin etrafında bir boşluk olmasıdır. Ayrıca göz çevrelerinde tüy de bulunmaz. Genel olarak paçası ve tepesi olmayan bu güvercinler çift renklidir. Genel olarak ya siyah-beyaz ya da kızıl-beyaz olabilirler.

Akrobatik Kelebek Güvercinleri

Havada çok hızlı bir şekilde kendi etrafında dönebilen oyuncu güvercin türlerinden birisi de kelebek güvercinlerdir. Arka arkaya farklı hareketler ve manevralar yapabilirler. Diğerlerinden daha uzun ve farklı renklerde olan bu güvercin türü daha çok Türkiye’nin batı yörelerinde beslenir. Paçaları vardır anca kafalarının önünde tepeleri yoktur. Bazı türlerinde ise kafasının arkasında tepe bulunabilir.

Gökçe Güvercinler

Genel olarak mavi renkli ve orta boylu olan Gökçe Güvercinler ağaç kovuklarında ve bazen de kaya ve toprakta oydukları kovuklarda yaşarlar. En sevdikleri yerleşim yeri yaşlı ormanlar oldukları için genel olarak evde beslenmezler. Bulabildikleri her tane tohumunu yiyerek beslenirler. Göğüslerindeki tüyler ise erguvan rengindedir.

Kaya Güvercinleri

Genel görünümleri gökçe güvercinlere benzeyen kaya güvercinleri onlardan daha açık bir mavi renge sahiptir. Tıpkı onlar gibi kayalardaki oyuklarda yaşayan kaya güvercinleri evcilleştirilebilir oldukları için gökçe güvercinlerden ayrılırlar. Hatta ilk evcilleştirilen güvercin türü olarak evlerde beslenen güvercinlerin ilk ataları olarak bilinirler. Gövdeleri gökçe güvercinlerden daha açık tonda bir mavi kanatları ise açık kurşuni bir tonda mavidir. Büyük bir sürü halinde uçan ve şehirlerde sık sık böyle gördüğümüz güvercinler genel olarak kaya güvercinleridir.

Güvercinlerin En Büyüğü Tahtalı Güvercinler

Gökyüzünde uçarken kanatlarının beyaz şeritleri fark edilen güvercinler tahtalı güvercin olarak adlandırılan güvercinler arasındadır. Hem boyunlarında hem de kanatları üzerinde beyaz şeritler görünür. Genel olarak evcil olmayan bu güvercinler en çok iğne yapraklı ağaçların bulunduğu ormanları sever.

Kumrular

Farklı bir kuş türü gibi görünse de kumru güvercin ailesine ait bir kuş türüdür. Boynundaki şeritlerden dolayı kolyeli kumru olarak da adlandırılır. Güvercinler arasında ince, uzun ve zarif görünümüyle en estetik ve sevimli görünenlerdendir. İnsanlara yakın ve sıcak davranırlar ve genellikle gri, kül rengi ya da bej renklidirler. İnsanlarla yaşamaktan keyif alırlar. Şehirde her zaman görebileceğiniz ve huzur verici seslerini duyabileceğiniz güvercin türleri arasındadır.

Üveyik

Ormanlık alanlarda ve ağaçlık bölgelerde yaşamayı çok seven üveyik genel görünümü ve boynundaki şeritlerden dolayı kumruya benzese de ondan çok daha ürkektir. İnsanlara pek yaklaşmazlar ve kalabalık bir ortam hemen uzaklaşmayı tercih ederler. Göç eden kuşlar arasında olan üveyikler genel olarak ilkbahar aylarında Türkiye’ye gelir.

Dünyadaki En İlginç Güvercin Türleri

Yukarıda saydıklarımız genel olarak ülkemizde yetiştirilen ve yaygın olarak görülen güvercin türleri arasındadır. Onlardan başka dünya üzerinde ilginç dış görünümleriyle dikkat çeken güvercin türleri de bulunmaktadır. Bunlardan bazıları şunlardır:

1-Kıvırcık Kanatlı Güvercin

2- Barb Güvercini

3- Nikobar Güvercini

4- Pouter Güvercinler

5- İngiliz Posta Güvercini

6- Hünkari Güvercin

Yukarıda saydıklarımız arasında en dikkat çekici olanlar birbirinden güzel renkleri ile Nikobar güvercinleridir. Küçük adlarda ve tropikal bölgelerde yaşayan birbirinden güzel renklere sahip olan bu güvercinler evcilleştirilemez. Bugüne kadar evcilleştirilip başka güvercinlerle karışmadıkları için eşsiz renklerini koruyabilmişlerdir.

Kıvırcık güvercinlerinin kanatları kıvır kıvırdır ve Avrupa’dan gelmiş bir güvercin türüdür. Ayırıcı özellikleri kanatlarının üzerinde bulunan buklelerdir. Ülkemizde az da olsa süs kuşu olarak beslenirler. farklı bir şekle sahip olması için özel olarak geliştirilmiş güvercinler arasında bulunan Barb güvercinleri ise gözlerinin etrafındaki katmanlarla diğer güvercin türlerinden ayrılır. Kısa bir yüze sahip olan bu güvercin türü İngiltere’de özel olarak yetiştirilmektedir. Pouter güvercinlerinin en belirgin özelliği gagalarının altında bulunan büyük torbalardır.

Bu torbalar yüzünden somurtkan güvercin olarak da adlandırılırlar. İngiliz posta güvercini is kaya güvercini soyundan gelir. Ama uzun, ince yapısı, gagasının ve gözlerinin etrafındaki katmanlar ve uzun ince boynundaki mor ve yeşil renklerle diğerlerinden ayrılır. Hünkari güvercinlerin de boynundaki renkler mor ve yeşilin tonlarında oluşur ve çok güzel görünür. Bu kuşlarda özel olarak üretilip yetiştirilmektedir ve Osmanlı padişahlarının değerli misafirlerine hediye verdikleri kuşlar arasında oldukları söylenir.

Güvercinlerin İlginç Özellikleri

Bazıları evcilleştirilen ama bazıları ise doğada kendi halinde yaşayan güvercinlerle ilgili en ilginç özellik bir kere bile gördükleri insanların yüzlerini hatırlayabilmeleridir. İngiltere’de yapılan bir deneyde güvercinlere belirli bir süre daha sıcak ve de daha uzak davranan iki kişiye karşı tavır aldıkları, birisine yakın birisine ise uzak kaldıkları gözlenmiştir. Bu çok ilginç deney sanki hafızaları varmış gibi bir sonucu doğurmuştur. Ancak hafızaları olması beklenmeyen bu kuşların bir diğer özelliği evlerine geri dönebilmeleridir. İz sürme konusunda başarılı olan güvercinlerin atmosferdeki bazı koku ve seslere duyarlı oldukları için evlerini bulabildikleri düşünülmektedir. İnsanlarla yakın ilişki kurabilen güvercinler bazı insanların hayatından önemli bir yere sahiptir ve çok sevilmektedirler.

 


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir