Ana Sayfa / Kültür / Güvenlik Görevlisi Olmak İçin Aranan Şartlar Nelerdir?

Güvenlik Görevlisi Olmak İçin Aranan Şartlar Nelerdir?

Özel güvenlik görevlisi, son zamanlarda polislik kadar tercih edilmektedir. Kalabalık alanlarda, halkın can ve mal güvenliğini sağlamak için görev alan kişilere güvenlik görevlisi denilmektedir. Güvenlik görevlisi olabilmek için, bazı şartların taşınması gerekmektedir. İlk olarak kişinin güvenlik görevlisi olabilmesi için ilk yardım, hukuk, silah, afetler, iletişim ve yangın gibi bazı önemli dersleri alması gerekmektedir.

Güvenlik Sertifikası Alabilmek İçin Gerekli Şartlar

Silahlı ve silahsız güvenlik görevlisi olabilmek için, aşağıda belirtilen şartların yerine getirilmiş olması gerekmektedir. İşte özel güvenlik görevlisi olabilmek için istenilen şartlar;

  • Silahsız güvenlik görevlisi olabilmek için en az ortaokuldan mezun olmak ve 18 yaşını doldurması,
  • Sicilin temiz olması,
  • Özel güvenlik mesleğini yapmak için hiçbir sağlık sorununun bulunmaması,
  • Silahlı güvenlik görevlisi olabilmek için en az liseden mezun olmak ve 21 yaşını doldurması.

Bu şartları taşıyan kişiler silahsız belge almak için 100 saat, silahlı belge alabilmek için ise, 120 saat boyunca ders görmesi gerekmektedir. Ders sonucunda yapılan sınavlardan başarılı olunması gerekmektedir.

Silahlı ya da silahsız özel güvenlik belgesi alabilmek için, adayların sertifika almaya hak kazanmış olması gerekmektedir. 2018 yılında güvenlik görevlisi kimlik kartı harcı 595,43 TL, silahsız sınav ücreti 45 TL ve silahlı sınav ücreti ise, 75 TL’dir. Adaylar ancak bu sınavlardan başarılı olduktan sonra özel güvenlik kimlik kartı almaya hak kazanabilmektedir.

Özel Güvenlik Görevlisinin Çalışma Alanları ve Maaşları

Özel güvenlik görevlilerinin ne kadar maaş aldıkları son zamanlarda oldukça merak edilmektedir. Güvenlik görevlilerin maaşı, silahlı ve silahsız görevlerine göre değişkenlik göstermektedir. Silahsız güvenlik görevlilerinin ortalama maaşları asgari ücret ile 2 bin TL arasındayken, silahlı güvenlik görevlilerinin maaşı 1800 TL ile 2500 TL arasında değişmektedir.

Güvenlik görevlilerinin çalışma alanları son derece geniştir. Yaz sezonunun başlamasıyla beraber genellikle yazlık bölgedeki oteller çok sayıda silahlı ve silahsız güvenlik görevlisi alımı yapmaktadır. Bunun dışında bankalara, devlet dairelerine ve okullara da güvenlik görevlisi alımı yapılmaktadır. Bunun için adayların düzenli olarak ilanları takip etmesi gerekmektedir.

 


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir