Ana Sayfa / Sağlık / Geleceğinizi Belirlemeye Hazır Mısınız?

Geleceğinizi Belirlemeye Hazır Mısınız?

Tüm geleceğimiz, hayatımız, hatta eş seçimimiz bile meslek seçimimize dayanır, öyle değil mi? Kaliteli bir mesleğe yönelmek kariyerinize daha iyi bir şekilde yön vermenize imkan sağlar.

İşte Geleceğin Popüler Mesleği: Biyomedikal Mühendisliği

Birçoğumuzun adını sık sık duyduğu öyle bir meslek dalı var ki; geleceğe yön verecek gibi görünüyor. Tıp alanında bilgisayar teknolojisinin ilerlemesiyle daha çok bilgi üretilmeye başlandı. Biyomedikal mühendisleri geliştirdikleri medikal yöntemlerle, hasta bakımının kalitesini ve etkinliğini artırmak amacıyla ve ayrıca hekimlere hızlı teşhis ve henüz tanısı konmamış hastalıkların da tanınmasında yardımcı olabilecektir.

Tanı ve tedavide kullanılacak yeni yöntem, algoritma, araç ve yazılım sistemlerinin gerçekleştirilmesini sağlayacaktır. Tıp ve biyolojik bilimlere yönelik elektronik alet ve sistemlerin tasarlanmasınır, vücut parçalarırı yerine kullanılabilecek yapay aetlerin  olanlarda 1 biyomedikal mühendisi olması zorunludur..,(Yapay iç organları, vücut parçası olarak kullanılabilecek yapay aletler ve tıbbi problemlerin teşhisi için makineler gibi tasarım sistemleri ve ürünleri) bağlantılarının yapılıp çalıştırılması ve bunlarla ilgili araştırma faaliyetlerine katılıp üretim aşamalarında da kalite kontrolü yapacaktır.

Hücre ve genetik mühendisliği, klinik mühendisliği, ortopedik cerrahi, rehabilitasyon mühendisliği ve biyomedikal cihazlar uzmanlık alanları arasındadır. Biyomedikal mühendisinin uzmanlık alanları mühendislik ve biyoloji olmasına rağmen, genellikle üç boyutlu röntgen makineleri gibi araçları çalıştırmak için bilgisayar yazılımı tasarlar, kimya ve biyoloji bilgisiyle yeni ilaç terapileri, matematik ve istatistikten yararlanıp beyin ya da kalp tarafından iletilen sinyalleri değerlendirip modeller oluşturur.

Son olarak; ülkemizde şu an devlet hastanelerinde 200, özel hastanelerde 100 yatak ve üzeri kapasitesi olanlarda 1 biyomedikal mühendisi olması zorunludur.

Meslek Seçimi? Nasıl? Nelere Dikkat Etsek?                  

  • Meslekler hakkında genel bir bilgi edinilmelidir. Seçmesi düşünülen mesleğin gerektirdiği ilgi ve yetenekler öğrenilmeli, kişilik özelliklerinin uyup uymayacağı araştırılmalıdır.
  • Meslek seçerken çevrenin istekleri ve baskısı doğrultusunda davranmak hatadır.
  • Kişi ilgilendiği mesleği seçmelidir.
  • Sırf popüler diye meslek seçilmemelidir.
  • İleride maddi sıkıntı çekmemek için iş bulma ve gelir durumu da göz önünde bulundurmalıdır. İşin sürekliliği de önemlidir. Çalışma ortamı, mesleğin avantaj ve dezavantajları da incelenmelidir.
  • Hangisi olursa olsun deyip, işi şans ve rastlantıya bırakmamalıdır.
  • Öğrenim göreceğiniz şehir de çok önemlidir, unutmayın.

 

 

 

 

 

 

 

 


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir