Ana Sayfa / Güzellik / Florürsüz Diş Macunu

Florürsüz Diş Macunu

Florürsüz Diş Macunu, diğer bir adıyla floridsiz diş macunu son yıllarda popülerliği sıklıkla artan bir diş macunudur. Özellikle florürün yol açtığı zararlar nedeniyle gün geçtikçe popülerliği artış göstermektedir. Çünkü vücuda fazla florür girmesi ile birçok eklem hastalığı ortaya çıkabilmekte ve hatta ilerleyen süreçlerde kanser gibi daha büyük hastalıklara sebebiyet verebilmekte. Florürün son yıllarda zararlı olarak gündeme gelmesi ve insanlar tarafından tartışılması ister istemez insanları “florürsüz diş macunu” tercih etmeye yönlendirdi.

Floridsiz Diş Macunu

İnsanların kullandığı ve marketlerde satılan birçok diş macunu içerisinde ise florür bulunmaktadır. Hem zararlı denilip hem de hala kullanılmasının nedeni ise diş macunun içerisinde kullanılan florürün insan sağlığını etkileyemeyecek kadar az olmasından kaynaklanır. İçerisindeki miktarlar o kadar azdır ki insanların sağlığı adına tehlike yaratamayacak durumdadır.
Florürsüz diş macunu diğer bir adıyla floridsiz diş macunu daha çok küçük yaştaki çocuklar için özellikle üretilmiştir. Bu özel üretimin nedeni ise çocukların daha hassas olması nedeniyle az miktardaki florürün etkileyebileceği gibi dikkat etmeden yutma durumunda sağlık problemi yaratmamasıdır. Fakat son zamanlardaki florürlü diş macunları hakkındaki bilgi kirliliği nedeniyle yetişkinlerinde florürsüz diş macunu kullanımına yöneldiği gözlemleniyor.

Florürsüz Diş Macunu Neden Tercih Edilmeli?

Günümüzde birçok insan floridsiz diş macunu kullanımı ile florürün vücutta ortaya çıkarabileceği zararlı etkilerden kendini korumak istiyor. Bu konuda aslında insanlar tamamen haksız sayılmaz. Ne kadar florür miktarı kontrol altına alınmış olsa da florür insana birçok zarar verebilir.

 • Fazla miktarda florür alınması doğurganlığı azaltmaktadır.
 • Fazla miktardaki florür erkeklerde testosteron hormonunu arttırır.
 • Florürün fazla miktarı insanda merkezi sinir sistemine zarar verir. Uzun süreli kullanımı ve vücutta birikmesi Alzheimer’a yol açar.
 • İnsanlarda IQ düşüklüğüne neden olur. Vücutta biriken florür miktarı arttıkça IQ seviyesi düşüş gösterir.
 • Vücudun gelişiminden ve ergenlikten sorumlu pineal bezi olumsuz etkiler. Bu nedenle florür birikimi çocuklarda erken ergenliğe yol açabilir.
 • Romatizmal hastalıklara yol açabilir.
 • Kemik erimesine neden olabilir.
 • Troid bezini olumsuz etkileyerek hormon dengesini bozabilir.

Yukarıda saydıklarımız gibi birçok başlık daha sayabiliriz florürün zararı olarak. Bu ve benzeri sağlık problemlerinden kaçınmak adına florürsüz diş macunu tercih edebilirsiniz. Ayrıca en iyi diş macunu yazımızı da okumanızı öneririz.

7 Yorum

 1. Florürsüz Diş Macunu çocuklar için diyebiliyorum ben. Yetişkinler kullandığı zaman tam olarak sağlıklı korumaya ulaşamıyolarmış.

 2. Floridsiz, Propolis ve Aleo Vera içeren diş macunları sağlık açısından çok iyiymiş. Acaba direkt olarak marka önerisinde bulunur musunuz bu konuda?

  • Merhaba Çağla.

   En İyi Diş Macunu yazımızda tek tek marka önerisinde bulunduk. Eğer bu yazımızı incelersen sende kendi ağız sağlığına en uygun diş macunu seçimini yapabilirsin. Sağlıklı ve beyaz gülümsemeler dilerim!

 3. floridsiz diş macunu inanılmaz bir şey ya tek fırçalamada yararını gösteren tek diş macunu tek tercihim hepinize tavsiye ederim.

 4. Açıkçası ben tamamen florürsüz diş macunu daha iyi diye biliyordum. Ama dediğinize göre sadece çocuklar kullanmalıymış. Bende eski diş macunuma döneyim o zaman

 5. Florürsüz diş macunu kullanmak diş sağlığına zararlı yani yetişkinler için. Vay be aço kadar spekülasyon demek sadece bir para tuzağıymış

 6. Florürsüz diş macunu kullanmaktan Vazgeçtim. Signal white now a geri dönüyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir