Ana Sayfa / Sağlık / Faranjit Nedir, Belirtileri Nelerdir, Nasıl Tedavi Edilir?

Faranjit Nedir, Belirtileri Nelerdir, Nasıl Tedavi Edilir?

Halk arasında ”Öğretmen, İmam, Müezzin Hastalığı” olarak anılan faranjitin en önemli sebeplerinden biri uzun süre yüksek sesle konuşmaktır. Üst solunum yolu rahatsızlıklarından biri olan faranjit bulaşıcıdır ve genelde kış hastalığı olarak biliniyor olmasına rağmen faranjitle her mevsim karşılaşmak mümkündür. Gelin beraber inceleyelim faranjit hakkında merak edilenleri.

Faranjit Nedir?

Ağız ve burun boşluk duvarının, yutağın iltihaplanması durumuna verilen isimdir faranjit. Akut ve Kronik olmak üzere ikiye ayrılır. Akut faranjit virüs ve bakteri kaynaklıdır, aniden gelişir. Kronik faranjitte ise bakteriler büyük rol oynar. Burun kemiği eğriliği, geniz eti gibi burundan nefes almayı zorlaştıran durumlarda ağızdan alınan nefes, boğaz kuruluğuna neden olarak kronik faranjite zemin hazırlar.

Tedavisi en zor olan kronik faranjittir. Kronik faranjitin altında yatan nedenler (alerji, astım, mide asidi fazlalığı, yeme alışkanlığı…) öncelikle belirlenmelidir. Ve bu nedenleri ortadan kaldırmak için tedavi uygulanmalıdır. Çevresel faktörler (kirli, kuru hava) ve yaşam şeklimiz (alkol, sigara, sürekli olarak çok sıcak ve çok soğuk yiyecek içecek tüketimi vs.) faranjiti tetikleyen önemli etkenlerdir.

Faranjitin Belirtileri Nelerdir?

Boğazda yanma, ağrı ve şişlik, yüksek ateş, ses kısılması, ağız kokusu, yutkunmada güçlük, boğazda kuruluğa bağlı olarak öksürük, baş ve kulak ağrısı, burun akıntısı, diş etlerinde ağrı, yorgunluk, halsizlik hissi ve güç kaybı gibi belirtiler ile ortaya çıkan faranjit hastalığı sosyal hayatımızı da olumsuz etkileyerek yaşam kalitemizin düşmesine neden olmaktadır.

Faranjit Nasıl Tedavi Edilir?

Bir Kulak Burun Boğaz uzmanına muayene olduktan sonra doktorunuzun verdiği direktiflere ek olarak çok sıcak ya da çok soğuk yiyecek-içecekler tüketmek yerine ılık olanları tercih edebilir, demlenmiş ılık adaçayı ile günde en az bir kere gargara yapabilirsiniz. Alerjiye sebep olan, boğazınızı tahriş eden şeylerden uzak durmak ve bol su tüketmek yararınıza olacaktır. Sigara ve sigara içilen ortamlardan, asitli içecek ve baharatlı yiyeceklerden hastalık süresince uzak durmanız gerekmektedir. Ilık süt ve organik bal ile boğazınızın yumuşamasına yardımcı olarak yutkunma güçlüğünü aşabilir ve böylece almanız gereken vitaminleri sebze-meyve tüketerek alabilirsiniz.

Beslenme düzeninizde ve sosyal hayatınızda yapacağınız ufak değişiklikler sizlere bu problemi aşmada oldukça yardımcı olacaktır. Alınması gereken ısıda alınan yiyecekler ve içecekler boğazınızdaki tahribatı önleyeceği için ısı sebebiyle oluşan mide ve yemek borusu rahatsızlıklarından da uzak kalmış olacaksınız. Çok yüksek sesle ve uzun süre konuşmak en büyük etken demiştik, buna ek olarak bulunulan ortamdaki kuru hava da solunum yolu hastalıkları hakkında ciddi öneme sahiptir. Kış aylarında evimizdeki nem dengesini korumak için kaloriferlerin üzerine ıslak bir havlu bırakarak havanın nemlenmesini sağlayabilir ve bu şekilde boğaz kuruluğu ile oluşabilecek rahatsızlıkları kısmen engelleyebiliriz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir