Ana Sayfa / Kültür / Ev Şekline Göre Dekorasyon Fikirleri

Ev Şekline Göre Dekorasyon Fikirleri

Ev dekorasyonu oluşturmak görsel açıdan ortamın daha şık görünmesine olanak sağlar. Bunun için seçtiğiniz eşyaların görselliklerinden boyutlarına kadar her detayına dikkat ederek özenli bir seçim yapmanız gerekir. Oluşturulacak dekorasyonda kullanılacak olan renklerin uyumlu olması da ortaya kaliteli sonuçların çıkmasına yardımcı olacaktır. Eşyaların birbiri ile uyumu da göz ardı edilmemesi gerekir. Evin şekline göre bir dekorasyon oluşturmak istiyorsanız alanın büyüklüğünü de hesaplayarak en iyi sonucu elde edebilirsiniz. Alanın büyüklüğüne göre eşya seçimi yapabilir ve kullanım açısından da pratik olan eşyaları tercih edebilirsiniz.

Kare Salon Dekorasyonu

Bu dekorasyon örneğinde dikkat etmeniz gereken en önemli detay koltuk takımlarınızı güneş alan kısma doğru yerleştirmeniz olacaktır. Televizyon güneş alan kısımdan uzak olmalı ve koltuk takımlarının tam karşısında yer almalıdır. Bu tarz bir kullanım da oldukça pratik olacaktır. Kare salon için renk seçimini canlı renklerden seçebilirsiniz. Özellikle de koltuk takımı ve halı aynı renkleri taşır ise ortamın daha canlı görünmesi sağlanabilir.

Dikdörtgen Salon Dekorasyonu

Bu tarz bir salona sahipseniz dekore edilmesi oldukça kolaydır. Koltuk takımları ile perdeleri aynı renklerden seçebilirsiniz. Koltuk takımlarının ortasına uzunca bir sehpa iyi bir seçim olacaktır. Bu salon tipi için L koltuk tercih edebilirsiniz. Tekli koltuk ve berjer ile de ekleme yaparak dekorasyonu oluşturabilirsiniz.

Dar Ve Uzun Salon Dekorasyonu

Bu tür salonda koltuk takımı almak yerine ikili bir koltuk takımı alınabilir. Bunun yanında iki berjer ile tamamlama yapılabilir. Koltuk takımlarını cam tarafına doğru koyabilirsiniz. Burada seçilecek olan halı odaya canlılık katacağı için desenli model hoş bir seçim olacaktır. Ayrıca yürüme alanı bırakmanız da kullanım açısından size pratiklik kazandıracaktır. Kapıya yakın bir noktaya yemek masasını koyabilirsiniz. Televizyonu ise duvara monte ederek alandan kazanabilirsiniz.

Yuvarlak Salon Dekorasyonu

Ev dekorasyonu oluşturacağınız zaman sizi yoracak olan en zor dekorasyonlardan biri olarak karşınıza çıkan yuvarlak salon için özel eşyalar seçmeniz gerekir. Koltuk takımını oval seçmeniz hem alandan kazanmanıza hem de kullanım açısından avantaj sağlayacaktır. Ayrıca halının da yuvarlak desenli bir model seçilmesi odaya farklı bir atmosfer kazandıracaktır. Bu sayede odanın hatları daha ön plana çıkacaktır. Burada kullanım sağlayacağınız avizelerde önemlidir. Sarkıt yerine daha göze çarpan modeller tercih edilebilir.

U Salon Dekorasyon Örneği

Bu dekorasyon örneğinde beyaz renkleri tercih edebilirsiniz. Beyaz renk modernliği ön plana taşıyacaktır. Koltuk takımları beyaz renkte olması ayrıca gri renkler ile desteklenmesi ortaya profesyonel bir sonucun çıkmasına yardımcı olacaktır. Ahşap raf sistemleri duvarlarda kullanılabilir. Kitaplık ve süs eşyalarının koyulabileceği bu raflar da oldukça şık duracaktır. Tavan ışıklandırması da spot olarak tercih edilebilir. Bu da spor tarz sevenler için ideal bir seçim olacaktır.

Dekorasyon fikirleri arasından seçim yapacağınız zaman odanızın büyüklüğü ve kullanım alanı gibi detayları belirleyerek seçim yapmaya özen gösterin. Ayrıca koltuk, halı ve perde uyumunu da mutlaka ön plana alın. Tamamlayıcı aksesuar konumunda olan avizeleri de dekorasyon tarzınıza göre seçebilirsiniz. Avizenin görsel şıklığı odanın tamamlanmasına yardımcı olacaktır.

Klasik bir model oluşturmak isterseniz eşyalarınızı retro tarzı seçebilirsiniz. Bu tarz odanın havasına masalımsı bir dünya katacaktır. Canlı renk seviyorsanız odanızın ışıltısını daha iyi yansıtabilir ve renkli perde seçimleri ile kaliteli bir süsleme yapabilirsiniz. Bunun için de hayal gücünüzü çalıştırabilir ve renklerin uyumluluğundan yararlanabilirsiniz.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir