Ana Sayfa / Sağlık / Eşler Arasındaki İletişimsizlik Nasıl Giderilir?

Eşler Arasındaki İletişimsizlik Nasıl Giderilir?

Uzun süre evli kalmak hem zor hem de gerekli özen gösterildiğinde güzel bir süreçtir. Öncelikle bilinmesi gereken şudur ki evliliğe devam etmek ve bir insanla aradaki saygıyı yitirmeden iletişim kurmak emek ister. Bazen de bu konuda uzman olan üçüncü bir kişinin çözümüne ihtiyaç duyulabilir. İnsan iletişim yeteneğini sürekli başka insanlarla da konuşarak geliştirir. Bazen evli bir çift sürekli kendi içerisinde tartışıp durmaktan kendi sorunlarını net olarak göremez. Hayat şartlarının giderek zorlaşması ve giderek hızlanan bir dünyada evliliğe devam etmek daha da zor olabilir. Bu yüzden bu konuda ümidi kesmeden bir uzmana da danışılabilir.

İnsanlar Arasında İletişim

İletişim konusundaki en önemli problemlerden birisi sizin söylediklerinizle karşı tarafın anladıkları ve hissettikleri arasında bir fark olmasıdır. Çoğu zaman kişi bu farkı anlayamaz. Kendisinin çok net ve açık olduğunu zanneder. Çok net ve açık olmak için öncelikle sizin düşüncelerinizin çok net ve mantıklı olması gereklidir ancak düşündüklerimizi tamamen kontrol edemeyiz. Kendi kendimize sağlıklı ve net olduğumuzu zannetsek de gerçekte öyle olmayabiliriz. Genellikle hep karşımızdakini anlaşılmaz ve karmaşık buluruz ama biraz daha yakından bakıldığında durum böyle olmayabilir.

Kişisel Sorunların Çözümü

Herkesin ailesinden kalan ve yaşadıklarından dolayı bazı psikolojik sorunları olabilir. Kişinin kendi kendisine bunu fark etmesi mümkün olmayabilir. Bunun zekâyla bir ilgisi yoktur. İnsanlar ne kadar çok iletişim kurarsa kendisini o kadar çok etkileşim kurabilir. Evlilik bir insanla yakın ilişki kurmanın ve bu ilişki içerisinde kendi hatalarınızı da görmenin en önemli fırsatlarından birisidir. Evlilikte iyi bir iletişimi sağlamak sizin gelişiminiz için de önemlidir. İnsan ancak başka bir kişiyle iletişimi sırasında kendisini tanıyıp hatalarını fark edebilir. Eşiniz de bunun için bir fırsat olabilir.

Sorunlarını Fark Edebilme

Ancak eşinizle ilişkinizi daha kaliteli ve ilerleyici bir hale getirmek için sabırlı ve fedakâr olmanız da gerekir. İlk baştan kendinizi olduğu gibi kabul ettirmeye çalışmak ve karşı tarafa dair yeterince ilgili olmamak size kaybettirir. Bu yüzden eğer sorun yaşıyorsanız karşı tarafın sorunları kadar kendi sorunlarınızı da görmeye çalışmalı ve aceleci olmamalısınız. Her ne kadar bunaltıcı ve sıkıcı gele de eşinizin söyledikleri bazen sizin kendi kendinizi daha iyi tanımanıza yol açabilir. Bu yüzden hemen vazgeçmeden onun en çok nelerden şikâyet ettiğinizi ve sizin sorunlar karşısındaki tavrınızı çözümlemeye çalışmalısınız.

Kendinize Vakit Ayırın

Eşler arasındaki en büyük sorunlardan birisi de zorlaşan hayat şartları ve çocuklardan kendilerine fazla vakit ayırmamaktır. Bu yüzden de iletişim sorunları görülebilir. Bu sorunu çözmek için hem kendinize hem de eşinize ne kadar vakit ayırabildiğinizi görmeniz gereklidir. Gittikçe hızlanan dünyada bir durup dinlenip hem kendinizi hem de karşınızdaki insanı gerçekten dinlemelisiniz. Genel olarak hayatımızdaki en büyük eksikliklerden birisi bunu yapmamaktır. Aceleci davranıp sorunları hemen çözmeye çalışmak, kestirip atmak en büyük hatalardan birisidir. Eğer dinlemeye ve dinlenmeye vakit ayırmazsınız ne kendinizi tanıyabilir ne de karşıdaki insanı gerçekten anlayabilirsiniz. Bu durumda onun yaptığı fedakârlıkları da göremezsiniz.

Üçüncü Bir Kişiden Yardım Almak

Bazen hayatınız o kadar zorlaşır ki ne kendinizi ne de eşinizi anlamak için fırsat bulamazsınız. Böyle durumlarda eğer imkânınız varsa sizi dışardan gözlemleyebilecek uzman birisine danışabilirsiniz. Hem kendinizi tanımak hem de evliliğinizi daha iyi bir hale getirmek için bu fırsatı da değerlendirmelisiniz. Size imkansız gelse de dışarıdan bakan uzman bir göz asıl sorunlarınızı görmenize katkıda bulunabilir.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir